خانه » بیوگرافی » بازیگران » گوهر خیراندیش بیوگرافی گوهر خیراندیش و همسرش جمشید اسماعیل خانی + عکس

گوهر خیراندیش بیوگرافی گوهر خیراندیش و همسرش جمشید اسماعیل خانی + عکس

گوهر خیراندیش بیوگرافی گوهر خیراندیش و همسرش جمشید اسماعیل خانی زندگینامه گوهر خیراندیش و همسرش جمشید اسماعیل خانی به همراه عکس گوهر خیراندیش و همسرش جمشید اسماعیل خانی .

گوهر خیراندیش بازیگر زن ایرانی و یکی از بهترین بازیگران تلویزیون و سینما ایران می باشد وی در سریال و فیلمهای زیادی ایفای نقش کرده است .

بیوگرافی گوهر خیراندیش و همسرش جمشید اسماعیل خانی را می توانید از سایت اولی ها مشاهده بفرمایید.

گوهر خیر اندیش بیوگرافی گوهر خیر اندیش و همسرش جمشید اسماعیل خانی

گوهر خیراندیش

زندگینامه گوهر خیر اندیش بازیگر زن ایرانی را در زیر مشاهده می فرمایید.

 • تاریخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

در اول شهریور سال 1333 در شیراز به دنیا آمد.

پدر: –
مادر:-
برادر: –
خواهر:-
همسر: جمشید اسماعیل‌خانی
فرزندان: امید ، آزاده ، آناهیتا

 • مشخصات فردی:

همانطور که خودش در مصاحبه هایش گفته نقشهایش را با وسواس انتخاب میکند. اگر از نقش خوشش نیاید، بعید است قراردادی ببندد و شروع به کار کند. بنابراین نقشها به انتخاب خود اوست، همه آنها را دوست دارد. همواره به دنبال نقشهایی است که حسهای درونیشان برایش سختتر است و لایه زیرین بیشتری در خود دارد.

 • عادات و علائق شخصی:

خودش می گوید: در زمینه کارهای کودک و آثاری که همه دوست داریم «عباس کیارستمی» ، در زمینه پرداخت به موضوعات جنگی«ابراهیم حاتمی کیا»و در زمینه فیلم های اجتماعی هم«داریوش مهرجویی»،«رخشان بنی اعتماد»،«کمال تبریزی»و «رضامیرکریمی» را می پسندم. بازی ام در فیلم «آذر ،شهدخت،پرویز و دیگران» را دوست دارم. همچنین نقشم را در فیلم «رسم عاشق کشی»خیلی دوست دارم، زیرا سیمرغ جشنواره فیلم فجر را برایش گرفتم. علاوه بر این ها نقش هایم را در«واکنش پنجم» و «بانو» هم دوست دارم. در تلویزیون هم به بازی ام در سریال«مدرس» علاقه دارم که همسر خانم سپاه منصور کارگردانش بود و در آن، همبازی مرحوم خسرو شکیبایی بودم. همچنین بازی ام را در سریال های«همسایه ها»،«اشک ها و لبخند ها» و«میوه ممنوعه» هم دوست دارم. این نکته را نیز بگویم که کارهایی که با آقای اوجی انجام می دهم ممکن است به لحاظ متن و کلیت کار گاهی اوقات همه پسند نباشد، اما من به دلیل برخورد انسانی و درست اوجی و همسرش فلورا سام به آن کارها علاقه دارم و هر زمان از من دعوت می کنند، همکاری با آن ها را با کمال میل می پذیرم.

 • دوران زندگی:

فعالیت بازیگری را در دوران دبیرستان و با گروه تئاتر در شیراز آغاز کرد.

گوهر خیراندیش و همسرش جمشید اسماعیل خانی

گوهر خیراندیش و جمشید اسماعیل خانی

 • ازدواج:

در سال 1349 با جمشید اسماعیل‌خانی آشنا شد که این آشنایی منجر به ازدواج این ‌دو گشت. اسماعیل خانی، متولد سال 1329، بازیگر سینما، تئاتر و تلوزیون بود که در 18 فروردین 1381 در گذشت.

 

 • تهران:

خیراندیش که کارمند اداره فرهنگ و هنر شیراز هم بود، در سال ۱۳۵۷ در دانشگاه تهران قبول شد .او در رشته های پزشکی، زبان انگلیسی و هنر پذیرفته شد، اما، هنر را انتخاب کرد و به همراه همسر و فرزندانش به تهران رفت. وی در تهران در کنار درس خواندن به فعالیت در تئاتر پرداخت.

 • بازیگری:

در سال 1365با فیلم روزهای انتظار، فعالیتش را در سینما آغاز کرد .

در سال ۱۳۶۶ در فیلم با من از فردا بگو (فریدون کوچکیان) بازی کرد.

 • سال پرکار:

سال ۱۳۶۷ برای خانم خیراندیش سال نسبتا پرکاری بود. او در این سال در فیلم های روز باشکوه به کارگردانی کیانوش عیاری، شب حادثه (سیروس الوند) و شاخه های بید (امرالله احمدجو) بازی کرد.

گوهر خیر اندیش بیوگرافی گوهر خیر اندیش و همسرش جمشید اسماعیل خانی

گوهر خیراندیش

 • زیر بام های شهر:

در سال 1368 به بازی در فیلم زیر بام های شهر به کارگردانی اصغر هاشمی پرداخت که به خاطر آن کاندید دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن از هشتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر شد.

سال ۱۳۶۹ را با فیلم های همه یک ملت (حسین مختاری) و سایه خیال (حسین دلیر) پشت سرگذاشت.
بانو و … :

در سال ۱۳۷۰ در فیلم بانو (داریوش مهرجویی) بازی کرد که یکی از فیلم های برجسته سینمای ایران است و خیراندیش در آن خوش درخشید .

در همان سال در فیلم مدرسه پیرمردها (علی سجادی حسینی) هم حضور یافت.

در سال ۱۳۷۱ نیز در فیلم های عیالوار (پرویز صبری)، لبه تیغ (جمال شورجه) و یک مرد یک خرس (مسعود جعفری جوزانی) نقش آفرینی کرد.

در سال 1373، در فیلم بوی خوش زندگی به کارگردانی ابوالحسن داودی بازی کرد.
چهره:

در سال ۱۳۷۴ در فیلم موفق چهره به کارگردانی سیروس الوند ایفای نقش کرد که به خاطر آن کاندید دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن از چهاردهمین جشنواره بین المللی فیلم فجر شد.

دو سال بعد یعنی در سال ۱۳۷۶ در فیلم ساغر، باز هم به کارگردانی سیروس الوند بازی کرد.
جنگجوی پیروز و … :

در سال ۱۳۷۷ در فیلم جنگجوی پیروز (مجتبی راعی) بازی کرد و به خاطر آن کاندید دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن از هفدهمین جشنواره بین المللی فیلم فجر و همین طور چهارمین جشن خانه سینما گردید.

در سال ۷۷ در فیلم زیبای شیدا به کارگردانی کمال تبریزی حضور یافت.

سال ۷۸ را با فیلم میکس (داریوش مهرجویی) پشت سرگذاشت.

در سال ۷۹ در فیلم مربای شیرین (مرضیه برومند) بازی کرد.

 • نان، عشق و موتور هزار:

فیلم نان، عشق و موتور هزار (ابوالحسن داودی) را در سال ۸۰ بازی کرد که هم فیلمی کمدی بود و هم از سوژه جدید و جذابی بهره می گرفت.

 • ارتفاع پست و دریافت جوایز:

در همان سال در فیلم موفق ارتفاع پست به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا ایفای نقش نمود که به خاطر آن دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را از بیستمین جشنواره فیلم فجر دریافت کرد. همین طور به عنوان بهترین بازیگر نقش مکمل زن از هفدهمین دوره جشن نویسندگان و منتقدان شناخته شد و درعین حال کاندیدای دریافت تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل زن از ششمین دوره جشن خانه سینما گردید.

 • سیزده گربه روی شیروانی:

سال ۸۱ هم سال پرکار و پرباری برای او بود. در آن سال در فیلم سیزده گربه روی شیروانی (علی عبدالعلی زاده) بازی کرد و در فیلم توکیو بدون توقف (سعید عالم زاده) حضور داشت.

گوهر خیر اندیش بیوگرافی گوهر خیر اندیش و همسرش جمشید اسماعیل خانی

گوهر خیراندیش

 • دنیا و تندیس زرین:

همچنین در فیلم دنیا (منوچهر مصیری) ایفای نقش کرد که به خاطر آن تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل زن را از هفتمین جشن خانه سینما دریافت کرد .

 • واکنش پنجم:

در سال 1381 در فیلم واکنش پنجم (تهمینه میلانی) بازی کرد که به خاطر آن نیز کاندیدای دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن از بیست و یکمین جشنواره فیلم فجر گردید و همین طور برنده تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل زن از هفتمین جشن خانه سینما شد.

 • مکس:

در سال ۸۲ بازی در فیلم موزیکال مکس (سامان مقدم) را تجربه کرد.

* رسم عاشق کشی و دریافت سیمرغ بلورین:

اما در همان سال با بازی در فیلم رسم عاشق کشی به کارگردانی خسرو معصومی سرانجام به حق خود رسید و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را از بیست و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر دریافت نمود. او همچنین در بساری از فیلمهای دیگر نیز به ایفای نقش پرداخت.

 • تلویزیون:

حضور خانم خیراندیش در تلویزیون هم پررنگ و پربار بوده است. او در تعداد زیادی از آثار به یادماندنی تلویزیون حضور داشته که می توان از بین آنها به سریال های مدرس، آینه، سریال موفق و ماندگار روزی روزگاری، روزگار وصل، همسایه ها به کارگردانی محمد حسین لطیفی که در کنار علی نصیریان حضور داشت، سریال سفر سبز که در آن یکی از متفاوت ترین و زیباترین نقش های دوران کاری خود را ارائه داد و … اشاره کرد.
با نگاهی به کارنامه کاری خانم خیراندیش این نتیجه حاصل می شود که او همیشه به دنبال ارائه بازی خوب و حضور موثر بوده است. کاندیدا شدن چند باره به عنوان بازیگر نقش مکمل دلیل این مدعاست. وی از آن دسته از بازیگرانیست که معتقدند نقش اول و دوم مهم نیست، مهم ماندگاری و اثر بخشی نقشی است که ایفا می کنند.

 

 • اشک ها و لبخندها:

او در سال 87 و در سریال اشکها و لبخندها در نقش زنی با هیبت ظاهری و رفتار مردگونه و کمی خشن ظاهر شد. نقش زنی که گرایش بیشتری به کارهای سخت و زمخت دارد . نقشی را که تاکنون ارائه نکرده بود و حتی خود او در جامعه نیز نمونه آن را ندیده بود تا بتواند یک الگوی آشنا باشد. یکی از منتقدان سینما وقتی شب اول سریال اشک ها و لبخندها پخش شد، به خیر اندیش زنگ زد و گفت ما که شگفت زده نشدیم، چون زمانی شگفت زده میشویم که تو متفاوت نباشی. این توقع را در ما به وجود آوردی که همیشه متفاوت بازی کنی و این بهترین تعریفی بود که تا آن زمان از دوستان منتقدش شنیده بود.

 • کلاه پهلوی :

وی در سریال کلاه پهلوی در نقش مهرآفرین مستشارنیا حضور پیدا کرد.

 • خانم خیراندیش از حضور در کلاه پهلوی گفت:

وقتی آقای دری متن را به من دادند بسیار خوشم آمد و این زن را دوست داشتم، چون هر وقت میخواهیم از گذشته ها بگوییم، میگوییم همه چیز بد بود به نظرم این یک بعدی نگاه کردن درست نیست و این نقش هم یک بعدی نبود. چون شعارزده اش میکند. بله، این زن با همه تجددخواهی و مد روز بودنش انسانی است که میخواهد فضیلت زن بودن و شأن یک زن ایرانی را حفظ کند. او به دخترش گوشزد میکند که تو باید در فرانسه الگوی یک دختر اصیل ایرانی باشی. این زن هم میخواهد به اصول خانواده پایبند باشد و از طرفی فعالیتهای سیاسی و اجتماعی هم داشته باشد. من از دیالوگهایم و این شخصیت راضی هستم. به نظرم بخشهای ایران هم خوب بود، البته اگر فشار مالی نبود بخشهای پاریس هم بسیار می توانست زیباتر و جذابتر باشد.

 • خیراندیش؛بازیگری پرتوان:

خیراندیش به‌ راستی با ریزبینی هرچه تمام‌تر سعی بر آن دارد تا هرچه بهتر از پسِ نقش‌های بسیار که به او واگذار می‌شود، برآمده و به راحتی هرچه تمام‌تر هم از پسِ تمامی آن‌ها برمی‌آید؛ از پیرزن روستایی و کارگر «رسم عاشق‌کشی» گرفته تا پیرزن متمول و بدجنس «نان و عشق و موتور 1000»، از زن عصبی و کج‌خلق «زیر بام‌های شهر» گرفته تا ندیمه‌ی زن ناصرالدین‌شاه در «جنگجوی پیروز» و این همان نکته‌ ای است که باعث شده همواره به عنوان یک بازیگر پرتوان و بااستعداد شناخته شود .

گوهر خیر اندیش بیوگرافی گوهر خیر اندیش و همسرش جمشید اسماعیل خانی

گوهر خیراندیش

 • ردّ چند پیشنهاد:

وی پیشنهاد بازی در سریال دارا و ندار و فیلم اخراجی‌ها را علی‌رغم پیشنهاد مالی خوب به جهت نقش‌های ضعیف نپذیرفت. به عقیده وی یکی از رموز ماندگاری یک بازیگر این است که هر نقشی را فقط برای مسائل مالی قبول نکند.

 • تدریس:

وی یکی از اساتید ثابت کانون سینماگران جوان است و همچنین سابقه برگزاری کارگاه آموزشی در چند دانشگاه معتبر امریکا را دارد.

 • اظهارات خانم خیراندیش درخصوص حضور در امریکا:

البته تدریس به آن شکلی که در دانشگاهها و آموزشگاههای ایران رایج است، نبود .بلکه کارگاه آموزشی شامل نمایش و تحلیل فیلم و کلاسهای کارگاهی بود. من به دعوت بخش فرهنگی و ایرانشناسی دانشگاه «برکلی» از سوی خانم دکتر پیرنظر رفتم. چون قبل از اینکه به کالیفرنیا بروم، وارد فیلادلفیا شده بودم، دوستان بخش فرهنگی دانشگاه رزمان مطلع شدند و دعوتم کردند. پس از آن به دانشگاه «برکلی» رفتم. بعد هم جشنواره فیلم سانفرانسیسکو از من دعوت کرد و مدیر برنامه ام برنامه ریزی کرد تا در ایالتهای مختلف حضور پیدا کنم ،سپس بخش جشنواره فیلمهای دانشگاه «یوسیالای» دعوت کردند، چون با خودم دی وی دی فیلم رسم عاشق کشی را داشتم با آقای فلاح تهیه کننده فیلم تماس گرفتم و او هم لطف کرد و کپی 35 فیلم را برایمان فرستاد.

 • بازیگران و فیلمهای ایرانی از نگاه خانم خیراندیش:

به جرأت میتوانم بگویم فیلمهای ما و بازی بازیگران ما بسیار خوب است. از نظر فناوری ممکن است چندان قوی نباشیم، اما از نظر قصه، سوژه و بازیها جداً میتوانم بگویم هنرمندان ما خوب و قوی هستند، همچنان که اصغر فرهادی، مجید مجیدی، عباس کیارستمی، داریوش مهرجویی، رخشان بنی اعتماد، تهمینه میلانی و… توانستند با فیلمهای آن طرف آب رقابت کنند. آنجا که بودم در کتابخانه ها دنبال کارهای ایرانی میگشتم و آثار کارگردانانی همچون تهمینه میلانی، حاتمی کیا، مجیدی، مهرجویی و… را یافتم. حتی میگفتند سریالهای ما را با زیرنویس انگلیسی می بینند. مانند میوه ممنوعه و مدار صفر درجه آقای حسن فتحی. در این سالها هنرمندان ما فعالیت خوبی داشتند و به درستی توانستند انعکاس دهنده هنر ایرانی باشند. گاهی وقتها میگوییم ایران ما چنین و چنان است و میگوییم پیشینه چندین هزار ساله داریم، اما همین پیشینه چند هزار ساله فقط به شعار تبدیل میشود، در حالی که در عمل می بینیم هنوز نتوانسته ایم به خیلی چیزهای کوچک در هر زمینه ای دست پیدا کنیم. اگر بخواهیم با خودمان صادق باشیم، اگرچه به این پیشینه افتخار میکنیم، اما اگر به آنها اعتقاد داریم چرا نمی آییم تبلور آنها را در همه زمینه ها پیاده کنیم، نه فقط در هنر، بلکه در همه زمینه های زندگی. باید راهکارهایش را پیدا کنیم و مدیریت در همان زمینه را تربیت کنیم. اگر مدیریت درست را در هر زمینه ای تربیت کنیم و آن پیشینه را هم لحاظ نماییم و کاملاً افراد را سر جایشان براساس تخصصشان بنشانیم، میتوانیم موفق باشیم.

 • خیراندیش؛ کارشناس امور هنری ارشاد:

پس از بازگشت به تهران کارشناس امور هنری ارشاد استان تهران شد.

گوهر خیر اندیش بیوگرافی گوهر خیر اندیش و همسرش جمشید اسماعیل خانی

گوهر خیراندیش

 • رادیو:

وی همچنین چندین سال (بیش از 18 سال) در برنامه صدای عبرت شبکه سراسری رادیو به فعالیت مشغول بود.

 • هنر دوبله:

وی تجربه دوبله هم دارد، در بسیاری از کارها جای خودش و یا جای دیگران صحبت کرده و زمانی با آقای ناصر طهماسب و دیگر دوستان کار کرده است.

 • یک حادثه:

گوهر خیراندیش در ۲۹ مهر ۱۳۹۲، در هنگام ایفای نقش در فیلم «آذر، شهدخت، پرویز و دیگران»، به کارگردانی بهروز افخمی بر اثر سانحه تصادف دچار مصدومیت شد و از ناحیه سر و استخوان ترقوه دچار شکستگی شد. در این حادثه که در سر صحنه فیلمبرداری در رینه در پلور دماوند رخ داد، خیراندیش برای فیلمبرداری یکی از صحنه‌ها با ماشین در حال حرکت بود که به طور اتفاقی با یکی از ماشین‌های محلی که ناگهان از فرعی بیرون آمد تصادف کرد. او پس از انتقال به بیمارستان مورد عمل جراحی قرار گرفت.

 • خیراندیش از این حادثه گفت:

سر یکی از کارها بودم که افتادم و دوازدهمین مهره کمرم آسیب دید. مدت زیادی یک نیم‌تنه فلزی تنم بود و پزشکان اعلام کرده بودند عمل بسیار سختی باید انجام دهم. باید قفسه‌ سینه‌ام را باز کنند و مهره‌ام را ترمیم کنند. این عمل سنگین بود، برای همین ترجیح دادم راه حل دیگری پیدا کنم. رفتم آمریکا و آنها با یک عمل چند دقیقه‌ای مهره‌ام را فیکس کردند تا مشکل نخاعی برایم به‌ وجود نیاید.

 • یک درد دل:

از درد قلب، کلیه و معده که بگذریم، گاهی دوست دارم واقعا تنها باشم، در خیابان راه بروم، روی نیمکت‌ پارک بنشینم و بستنی‌ام را گاز بزنم، اما متأسفانه به دلیل شغلی که داریم این امکان برای ما وجود ندارد. ما نمی‌توانیم خلوتی که حق انسان‌هاست را داشته باشیم و این آزاردهنده است.

گوهر خیر اندیش بیوگرافی گوهر خیر اندیش و همسرش جمشید اسماعیل خانی

گوهر خیراندیش

 • او زمانی گفته بود:

در تمام دنیا همه هشت ساعت کار می کنند اما ما در ایران 19- 18 ساعت کار می کنیم .بی خوابی یکی از بدترین مشکلات حرفه بازیگری است . خستگی باعث دلزدگی از کارم می شود . فرسوده شده ام .همین روزها از بازیگری خداحافظی می کنم.

 • اظهارات خانم بازیگر درخصوص جشنواره ها:

همیشه جشنواره برای همه اهمیت دارد، حالا می‌خواهد جشنواره‌ی فجر باشد یا هر جشنواره‌ی دیگری، اما مهم‌ترین نکته برای همه این است که کارها در این جشنواره‌ها به داوری گذاشته می‌شود و این برای من هم مهم است. شاید باور نکنید اگر بگویم من همیشه موقع حضور در هر جشنواره‌ ای فوق‌العاده هیجان‌ زده می‌شوم. با این که اکثراً در جشنواره‌ی فیلم فجر یا نامزد یا برنده‌ی جایزه بوده‌ام، اما همیشه جایزه‌ام را از آدم‌هایی که موشکافانه کارم را دیده‌اند، گرفته‌ام.

 • زن در سینمای ایران:

در گذشته در سینمای ما از زن ها به عنوان پای سماور نشین یا دارای نقش حاشیه ای و یا به منظور فروش و تبلیغ فیلم استفاده می شد، اما اکنون پا به پای مردان در قصه حضور دارند و نقش شان کمتر از آنان نیست. گاهی اوقات برخی فیلم ها با موضوع زن محور تولید می شود، مانند بیشتر آثار رخشان بنی اعتماد، داریوش مهرجویی، پوران درخشنده و بهرام بیضایی. می توان گفت بعد از انقلاب، حضور زن گاهی اوقات آن قدر پر رنگ و تاثیر گذار است که نمی توان بین نقش زن و مرد تفکیک ایجاد کرد.

 • تجربه و تحصیلات؛مکمل یکدیگر:

تجربه بدون مطالعه و تحصیلات در مقطعی می ایستد. به همین دلیل فکر میکنم هر دو مکمل هم هستند. اگر فردی خودش را در زمینه کارش قویتر کند مسلماً قویتر عمل میکند و نگاهش وسیعتر خواهد شد و البته به همان نسبت مسئولیتش را بیشتر میکند. چون وقتی آدم فقط بخواهد تجربی کار کند شاید وسعت کارش را نشناسد، اما وقتی میخواهد آن حیطه را دنبال کند حتماً مطالعه میکند و این تحصیلات، فرد را نسبت به آنچه میخواهد ارائه دهد، نزدیکتر میکند.

 • زندگی شخصی:

حاصل ازدواجش با آقای اسماعیل خانی، یک پسر و دو دختر به نام‌های امید، آزاده و آناهیتا می باشد. او همیشه در زندگی سعی کرده قبل از این که بازیگر باشد، یک مادر خوب و تاثیر گذار برای فرزندانش باشد.

گوهر خیراندیش و همسرش جمشید اسماعیل خانی

گوهر خیراندیش و همسرش جمشید اسماعیلخانی

 • آناهیتا اسماعیل خانی:

دخترش آناهیتا به خاطر ادامه تحصیل در رشته مهندسی تکنولوژیک به آمریکا سفر کرد، اما بخاطر مشکلات اقتصادی مجبور به بازگشت به ایران شد.

 • اظهارات گوهر خیراندیش درخصوص بیماری دخترش:

در خارج از کشور دانشجو بود، اما به خاطر مشکلات اقتصادی که پیش آمد و با اینکه من همه تلاشم را کردم که درسش را تمام کند، دیگر با دلار 4 هزار تومان نشد که او بماند و مجبور شد یک ترم مانده به پایان تحصیلش برگردد. دانشگاهش هم بلوار فردوسی و میدان آزادی بود، یعنی دقیقا در مناطقی که جزو آلوده‌ترین مناطق تهران هستند. این بچه مجبور بود از صبح تا ساعت 8 شب که کلاس داشت، این هوا را تنفس کند و دیگر این شد که حالش بد شد.
اول که تشخیص نمی‌دادند و به خاطر سرفه‌های شدیدی که داشت، برایش آنتی ‌بیوتیک تجویز می‌کردند. تا اینکه وضعیت به جایی رسید که آنقدر سرفه می‌کرد که از شدت سرفه سیاه می‌شد و نمی‌توانست حتی 5 دقیقه شب‌ها بخوابد.
من یک مادر هستم و مانند هر مادری سلامتی فرزندم برایم در درجه اول اهمیت قرار دارد، وقتی متوجه شدم او در جوانی ریه اش تا این حد مشکل پیدا کرده، واقعاً متاثر شدم، نمی دانستم چه کار باید بکنم ،چون مشکل آلودگی هوا چیزی نیست که بخواهم به تنهایی حل کنم و از طرفی دیگر، در این شرایط قرار گرفتن برای من کار ساده ای نیست.
او را بردم پیش پزشکی که خودم برای ریه‌ام می‌رفتم. وقتی معاینه‌اش کرد، گفت چه خوب کاری کردی که دخترت را آوردی چون وضعیتش خیلی بدتر از خودت است و اصلا همان جا به من گفت دخترت دارد می‌میرد! و آزمایش‌های مختلف گرفتند. جواب آزمایش‌ها هم که آمد، من ایران نبودم و وضعیت دخترم آنقدر بد بوده که خود پزشک او را بستری می‌کند. در بیمارستان اکسیژن گرفت و آنتی‌بیوتیک مصرف کرد…

 • تحصیلات و مدارک علمی:

کارشناسی بازیگری و کارگردانی تئاتر از دانشکده هنرهای زیبا

 • مسئولیت و مقام ها:

کارشناس امور هنری ارشاد استان تهران

 • افتخارات:

برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم رسم عاشق‌کشی (بیست و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر بهمن ۱۳۸۲)
برنده دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن برای فیلم ارتفاع پست (بیستمین دوره جشنواره فیلم فجر، ۱۳۸۰)
برنده تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم دعوت (دوازدهمین جشن خانه سینما، ۱۳۸۷)
برنده تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم دنیا (هفتمین جشن خانه سینما، ۱۳۸۲)
برنده تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم واکنش پنجم (هفتمین جشن خانه سینما، ۱۳۸۲)
بهترین بازیگر نقش مکمل زن سال برای فیلم ارتفاع پست (هفدهمین دوره منتخب نویسندگان و منتقدان، ۱۳۸۱)
نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن برای فیلم واکنش پنجم (بیست ‌و یکمین جشنواره فیلم فجر، ۱۳۸۱)
نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم جنگجوی پیروز (هفدهمین جشنواره فیلم فجر، ۱۳۷۷)
نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم چهره (چهاردهمین جشنواره فیلم فجر، ۱۳۷۴)
نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم زیر بام‌های شهر (هشتمین جشنواره فیلم فجر، ۱۳۶۸)
نامزد تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای فیلم ارتفاع پست (ششمین جشن خانه سینما، ۱۳۸۱)

گوهر خیر اندیش بیوگرافی گوهر خیر اندیش و همسرش جمشید اسماعیل خانی

گوهر خیراندیش

 • آثار :
  تئاتر:

ملاقات بانوی سالخورده (به کارگردانی حمید سمندریان)
گل یخ (به کارگردانی کیومرث پوراحمد)
عروسی خون (به کارگردانی علی رفیعی)

 • سینما:

آتش‌بس ۲ ؛۱۳۹۳
آذر، شهدخت، پرویز و دیگران ؛۱۳۹۲
نقش نگار ؛۱۳۹۲
آهوی پیشونی سفید ؛۱۳۹۰
میگرن ؛۱۳۹۰
روییدن در باد ؛۱۳۹۰
اختاپوس ؛۱۳۹۰
خنده در باران ؛حضور افتخاری – ۱۳۹۰
در امتداد شهر ؛۱۳۸۹
دل‌شکسته ؛حضور افتخاری – ۱۳۸۷
تهران ۱۵۰۰ ؛۱۳۸۷
دعوت ؛۱۳۸۷
صندلی خالی ؛۱۳۸۷
کلانتری غیرانتفاعی ؛۱۳۸۷
یک اشتباه کوچولو ؛محسن دامادی ۱۳۸۷
دایره زنگی ؛۱۳۸۶
استخوونای بابام ؛۱۳۸۶
محاکمه ؛ایرج قادری – ۱۳۸۵
بی‌وفا ؛اصغر نعیمی – ۱۳۸۵
گل یخ ؛کیومرث پوراحمد – ۱۳۸۳
تردست ؛محمدعلی سجادی – ۱۳۸۳
سیزده گربه روی شیروانی ؛علی عبدالعلی‌زاده – ۱۳۸۲
مکس ؛سامان مقدم – ۱۳۸۲
نقاب (پوکر) ؛کاظم راست‌گفتار – ۱۳۸۲
توکیو بدون توقف ؛سعید عالم زاده – ۱۳۸۱
دنیا ؛منوچهر مصیری – ۱۳۸۱
واکنش پنجم ؛تهمینه میلانی- ۱۳۸۱
رسم عاشق‌کشی ؛خسرو معصومی – ۱۳۸۱
ارتفاع پست ؛ابراهیم حاتمی‌کیا – ۱۳۸۰
نان و عشق و موتور ۱۰۰۰ ؛ابوالحس داودی، ۸۰ – ۱۳۷۹
مربای شیرین ؛مرضیه برومند – ۱۳۷۹
میکس ؛داریوش مهرجویی – ۱۳۷۸
سهراب ؛سعید سهیلی – ۱۳۷۸
جنگجوی پیروز؛کمال تبریزی – ۱۳۷۷
شیدا ؛کمال تبریزی – ۱۳۷۷
ساغر ؛سیروس الوند – ۱۳۷۶
چهره ؛سیروس الوند – ۱۳۷۴
بوی خوش زندگی ؛ابوالحسن داوودی – ۱۳۷۳
عیالوار ؛پرویز صبری – ۱۳۷۱
لبه تیغ ؛جمال شورجه – ۱۳۷۱
یک مرد، یک خرس ؛مسعود جعفری جوزانی – ۱۳۷۱
مدرسه پیرمردها ؛علی سجادی‌حسینی – ۱۳۷۰
بانو ؛داریوش مهرجویی – ۱۳۷۰
سایه خیال ؛حسین دلیر – ۱۳۶۹
همه یک ملت ؛۱۳۶۹
زیر بام‌های شهر ؛اصغر هاشمی – ۱۳۶۸
شاخه‌های بید ؛امرالله احمدجو – ۱۳۶۷
شب حادثه ؛سیروس الوند – ۱۳۶۷
روز باشکوه ؛کیانوش عیاری – ۱۳۶۷
با من از فردا بگو ؛۱۳۶۶
روزهای انتظار ؛اصغر هاشمی – ۱۳۶۵

 • تلویزیون:

مادر
کلاه پهلوی
دختران حوا
علفزار
ناز و نیاز
ستایش
بچه‌ها نگاه می‌کنند
همچون سرو
مختارنامه
اشک‌ها و لبخندها
تله‌فیلم یک بام و دو هوا»
تله‌فیلم «دست راست من»
میوه ممنوعه
تله‌فیلم «خواستگار محترم»
تله‌تئاتر «دلاله»
سفر سبز
خانه ما
ماجراهای خانواده تمدن
سیاه، سفید، خاکستری
آشپزباشی
بی‌بی‌یون
دوپنجره
زیر گنبد کبود
همسایه‌ها
حباب
روزگار وصل
روزی روزگاری
تله‌تئاتر «گزارش محرمانه اکتاویو والدز»
این شرح بی‌نهایت
آینه
مدرس
تله‌تئاتر «مستأجر جدید»
شبکه خانگی:
ساخت ایران

گوهر خیر اندیش بیوگرافی گوهر خیر اندیش و همسرش جمشید اسماعیل خانی

گوهر خیراندیش

 • نقل قول و خاطرات:

گوهر خیراندیش:
اگر هر کسی در رشته و تخصصش، توانایی اش را بشناسد و بروز دهد، میتواند سنجیده عمل کند. من هم سعی میکنم جامعه م را خوب تحلیل کنم و خوب و درست اطرافم را ببینم و در کنار همه اینها به وسیله گریم ،لباس و قصه شخصیتی را بازی کنم که برای مخاطب باورپذیر باشم.
در موقعیتهایی که همسرم را از دست داده بودم مادرم فوت کرده بود و فرزندم در بیمارستان بستری بود مجبور بودم در یک فیلم قهقهه بزنم . من به عنوان بازیگر باید فشار زیادی روی خودم می آوردم تا همه آن مشکلات را فراموش کنم و بخندم . گاهی پر از شادی هستی و در فیلم برای مرگ کسی گریه کنی …همه اینها را باید طوری انجام بدهیم که باور پذیر باشیم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*