خانه » اخبار » اجتماعی » 3 میلیون بیکار آمار بیکاری ایران از زبان رئیس مرکز آمار

3 میلیون بیکار آمار بیکاری ایران از زبان رئیس مرکز آمار

3 میلیون بیکار آمار بیکاری ایران از زبان رئیس مرکز آمار رئیس مرکز آمار از تعداد 3 میلیون و 300 هزار نفر بیکار در 27 میلیون فعال ایرانی آمار داد .

یکی از آمارهای جالب و قابل توجه در کشور ایران آمار بیکاری است که به علت تعداد بالای افراد بیکار ناراحت کننده می باشد .

آمار بیکاری توسط مسئولان متفاوت ایران ، دولتی و غیر دولتی آمارهایی داده میشود که این بار رئیس مرکز آمار از آمار بیکاری سخن به میان آورده است .

سه میلیون و سیصد هزار نفر بیکار تعداد آماری است که امید پارسا رئیس مرکز آمار ایران از 27 میلیون فعال ایرانی داده است .

آمار بیکاری از زبان رئیس آمار

امید پارسا رئیس مرکز آمار ایران درباره علت اختلاف آمار مرکز آمار با بانک مرکزی وعدم انطباق نرخ تورم با احساس مردم توضیح داد.

پارسا گفت:‌ تورم ماهانه و نقطه به نقطه برای نشان دادن افزایش قیمت‌ها و میزان فشار به مردم گویاتر از دیگر آمارهاست و در ۶ ماه اخیر افزایش قیمت‌های زیادی داشتیم.

رئیس مرکز آمار ایران با بیان اینکه در شهریور میانگین تورم نقطه‌ای ۲۶ درصد بود و برای خوراکی‌ها ۳۶ درصد و میوه و خشکبار ۷۵ درصد بوده است،‌گفت: طبیعی است مناطق بالای شهر تهران، وسط و پایین متفاوت باشد، حتی روستا و شهرهای کوچک و بزرگ فرق دارند، اما آمارهای تورم متوسط کل کشور است.

حسین‌زاده معاون اقتصادی مرکز آمار در رابطه با نرخ تورم گفت: پوشش جغرافیای کاملتری نسبت به بانک مرکزی در رابطه با تورم داریم که ۲۶ درصد جمعیت کشور در روستاها هستند، اما بانک مرکزی آن را محاسبه نمی‌کند.

۲۰ درصد هزینه خانوار در حوزه روستایی است و سبد مصرفی و الگوی خانوار شهری متفاوت از روستائیان ست. در خانواده شهری سهم مسکن ۳۵٫۶ درصد است که در خانوار روستایی ۱۹ درصد محاسبه شده است. سهم خوراکی‌ها در روستا ۴۰ و در مناطق شهری ۲۵ درصد است.

وی ادامه داد: ۴۵۷ قلم کالا و خدمت در کل کشور برای همه دهک‌های درآمدی بررسی می‌شود. برای کشف قیمت ماست، نرخ‌های هزار و ۱۰۰ مغازه را بررسی می‌کنیم.

حسین‌زاده با بیان اینکه هفته آینده نرخ بیکاری تابستان اعلام خواهد شد، عنوان کرد: ۶۷ میلیون نفر ۱۰ سال به بالا داریم که ۴۰ میلیون آنها غیرفعال هستند ۲۷ میلیون جمعیت فعال وجود دارد که ۲۴ میلیون آن شاغل و ۳ میلیون ۳۰۰ هزار نفر بیکار هستند و در هفته مرجع حداقل یک ساعت هم کار نکردند که به آنها بیکار مطلق گفته می‌شود.

رئیس مرکز آمار ایران ادامه داد:‌این ۲۴ میلیون شاغل به دو دسته تقسیم می‌شوند.۱- ۱۴ میلیون نفر که ۴۴ ساعت در هفته تمام وقت کار می‌کنند ۲- ۱۰ میلیون نفر که کمتر از ۴۴ ساعت کار کردند و از این تعداد ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر دنبال کار بیشتر هستند که به آنها پاره وقت یا اشتغال ناقص گفته می‌شود و ۷ و نیم میلیون نفر دنبال کار بیشتر نیستند

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*