کوهنوردی دختران و زنان با اجازه شوهر و ولی در خراسان رضوی + واکنش هیات کوهنوردی

کوهنوردی دختران و زنان با اجازه شوهر و ولی در خراسان رضوی طبق بخشنامه هیات کوهنوردی خراسان رضوی دختران مجرد زیر 20 سال با اجازه ولی و زنان متاهل با اجازه شوهر باید به کوهنوردی بروند .

برخی از بخشنامه ها و دستورالعمل ها آنقدر جالب هستند که رسانه ها را هم به خود جذب میکنند .

بخشنامه هیات کوهنوردی خراسان رضوی یکی از بخشنامه ها بوده است که با حاشیه ای عجیب در رسانه ها جای باز کرده است .

اجازه نامه دختران و زنان برای کوهنوردی توسط ولی و شوهر بخشنامه ای است که توسط هیات کوهنوردی خراسان رضوی منتشر شده و به طرز عجیبی سر و صدا به پا کرده است .

کوهنوردی دختران و زنان با اجازه شوهر و ولی در خراسان رضوی

هیات کوهنوردی خراسان‌رضوی در بخشنامه‌ای به باشگاه‌های استان اعلام کرد که اجازه همسر زنان متاهل و اجازه ولی زنان مجرد و زیر ۲۰ سال برای شرکت در برنامه‌های طبیعت‌گردی و کوه‌نوردی الزامی است.

این بخشنامه به باشگاه های کوهنوردی ابلاغ شده است و در آن آمده است:

«گسترش روزافزون فعالیت های به اصلاح ورزشی با عناوین تورهای طبیعت گردی، کوه پیمایی و … به صورت مختلط که با برنامه های هدفمند یا کسب درآمد نامشروع نسبت به ترویج بی بند و باری اخلاقی، کشف حجاب بانوان و رواج بی حیایی و بی قیدی و … صورت می گیرد، نجر به ارتباطات غیراخلاقی و نامشروع مردان و زنان گردیده و فرهنگ و ریشه اصیل ایران، اسلامی و بنیان خانواده ها را هدف قرار داده است.»

در بند دوم این بخشنامه اعلام شده: «در جهت رعایت ماده ۱۱۰۵ قانون مدنی و نیز فتاوای علمای دین، برای صیانت از بنیان و اساس خانواده ها، اجازه همسر برای شرکت خانم های متاهل و اجازه ولی قهری برای خانم های مجرد و نوجوانان تا سن ۲۰ سال الزامی است.»

کوهنوردی دختران و زنان با اجازه شوهر و ولی در خراسان رضوی

در پی انتشار این خبر در رسانه ها هیات کوهنوردی به شکل زیر واکنش نشان دادند :

احمد زحمتکش روز سه شنبه در باره حواشی ایجاد شده در زمینه بخشنامه هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی خراسان رضوی در فضای مجازی طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برخی افراد و گروهها بدون اینکه ثبت سازمان فرهنگی و گردشگری یا هیات کوهنوردی و اداره کل ورزش استان باشند و بدون داشتن دفتر و مکان مشخص با عنوان طبیعت گردی و کوهنوردی از طریق فضای مجازی اقدام به اعزام شهروندان به کوهنوردی می کنند.

وی با بیان اینکه این گروهها با برنامه های هدفمند به منظور کسب درآمد نامشروع، ترویج بی بند و باری، کشف حجاب و رواج بی حیایی اقدام به برگزاری برنامه هایی با نام طبیعت گردی و کوهنوردی می کنند اظهار داشت: در اینگونه اعزامهای مختلط تخلفات مختلف رخ داده که منجر به شکایت های متعدد خانواده ها و مردم روستاهای واقع در مناطق کوهنوردی شده است.

وی گفت: باشگاههای تابعه این هیات که مجوزهای لازم را دارا هستند از اقدامات مزبور مبرا هستند و از آنها خواسته شده است در صورت مشاهده گروههای فاقد مجوز و بدون شناسنامه، مراتب را برای اقدام مقتضی به نهادهای مسئول گزارش دهند.

زحمتکش افزود: بخشنامه هیات کوهنوردی براساس قانون صادر شده و مواردی همچون اجازه همسر برای بانوان متاهل و اجازه ولی قهری برای دختران مجرد و نوجوان تا سن 20 سال در این بخشنامه یادآوری شده است.

وی با بیان اینکه برخی باشگاههای استان از دست کم 10 سال پیش هم اجازه شوهر برای زنان متاهل را رعایت می کردند اظهار داشت: با توجه به اینکه تعداد بسیاری از مربیان باشگاهها را بانوان تشکیل می دهند در این بخشنامه اعزام گروههای غیر مختلط بانوان به کوهنوردی هم مورد توجه قرار گرفته است.

وی گفت: باشگاهها ضامن اجرای بخشنامه مزبور هستند و با توجه به اینکه باشگاههای کوهنوردی به صورت مستقل و با هیات مدیره های مخصوص به خود اداره می شوند، در صورت عدم رعایت این بخشنامه و بروز اتفاق و مشکل، خودشان باید پاسخگو باشند.

هیات کوهنوردی و صعودهای ورزشی خراسان رضوی اخیرا بخشنامه 6 ماده ای در زمینه رعایت برخی نکات و موارد قانونی صادر کرده است.

زیرپوشش بیمه قراردادن اعضای باشگاه، الزام حضور مربی و رعایت نکات فنی در مسیر کوهپیمایی از دیگر موارد این بخشنامه است.

40 باشگاه کوهنوردی در مشهد و 30 باشگاه در شهرستانهای خراسان رضوی فعالیت دارد.

منطبق با کلید واژه: اخبار جامعه