خانه » اخبار » کشف یک تابوت سفالی منقش به خط میخی فارسی باستان طارم در زنجان
loading...

کشف یک تابوت سفالی منقش به خط میخی فارسی باستان طارم در زنجان

کشف یک تابوت سفالی منقش به خط میخی فارسی باستان طارم در زنجان

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی زنجان گفت:یک تابوت سفالی منقش به خط میخی فارسی باستان از قاچاقچیان اشیا تاریخی و فرهنگی به‌دست آمد که در بررسی‌ها مشخص شد این تابوت تقلبی است.

سرهنگ ابوالفضل مرادی گفت: در پی اخبار واصله مبنی بر وجود شیء تاریخی‌فرهنگی در شهرستان طارم و نگهداری آن از سوی قاچاقچیان سابقه‌دار این اشیا، یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی زنجان در عملیانی ضربتی اقدام به کشف اشیا و دستگیری 6 نفر از قاچاقچیان کردند.

کشف یک تابوت سفالی منقش به خط میخی فارسی باستان طارم در زنجان

وی افزود: در بررسی‌های اولیه مشخص شد این تابوت تقلبی است اما داخل این تابوت یک مجسمه فلزی وجود دارد که از سورا‌خ‌های روی تابوت قابل رؤیت است.

سرهنگ مرادی افزود: این قاچاقچیان سعی در فروش این تابوت و خروج از کشور را داشتند که با اقدامات اطلاعاتی‌عملیاتی صورت‌گرفته از یک ماه پیش تا کنون موفق نشدند به مقاصد خود دست یابند.

ابوالفضل عالی، مسئول پژوهش‌های اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری زنجان نیز با اشاره به اینکه نقوش و خطوط تابوت خیلی خوب کپی شده، افزود: جنس تابوت از سفال است که متنی به خط میخی فارسی باستان بر روی آن کپی شده است. از سوراخ‌های موجود بر روی تابوت مجسمه فلزی روی آن قابل رؤیت است.

او ادامه داد: به‌علت بسته‌بودن در تابوت فعلا هیچ اظهار نظری در خصوص این مجسمه و اصل یا تقلبی بودن آن نمی‌توان کرد و پس از باز شدن آن ارزش تاریخی مجسمه دقیقا مشخص میشود.

کشف یک تابوت سفالی منقش به خط میخی فارسی باستان طارم در زنجانعالی در خصوص نقوش روی تابوت اظهار کرد: در این اثر تلاش شده با کپی نمادها و خط میخی فارسی باستان آن‌را متعلق به دوره هخامنشی نشان دهند. نمادهایی چون بزهای نشسته روبه‌روی هم، آتشدان و گل‌های لوتوس از نقوش روی این تابوت است.

 

بیشتر بخوانید :  بیژن حیدری، داور دربی در حال مداوای زلزله زده ها + عکس

 

 

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*