خوش آمدید - امروز : پنجشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۶
خانه » اخبار » اجتماعی » کاترین شابو برنده جایزه بین المللی زن سال 2015 / عکس
کاترین شابو برنده جایزه بین المللی زن سال 2015 / عکس

کاترین شابو برنده جایزه بین المللی زن سال 2015 / عکس

کاترین شابو برنده جایزه بین المللی زن سال کاترین شابو که دور دنیا را با قایق و بدون توقف طی کرده است به عنوان زن سال 2015 انتخاب شد

کاترین شابو

به گزارش اولی ها کاترین شابوCatherine Chabaud ) دریانورد و خبرنگاری است که زندگی را روی دریا کشف کرده و گذرانده است.او اولین زنی بود که در سومین دوره رقابت «واندی گلوب»، موفق شد در یک سفر انفرادی روی دریا، از اواخر سال ۱۹۹۶ تا نخستین ماه های سال ۱۹۹۷ دور دنیا را با قایق و بدون توقف طی کند. کارترین شابو که تنها زن شرکت کننده در مسابقات بود، این سفر را در ۱۴۵ روز کامل کرد.

کاترین شابو

اوایل هفته جاری در مراسم باشکوهی در موناکو، جایزه زن سال به کاترین شابو اهدا شد. این جایزه بین المللی به زنان فعال در عرصه های مختلف جامعه تعلق می گیرد که در زندگی خود دستاوردهای مهم داشته و همچنین الهام بخش دیگران بوده اند.

 

خبرنگار : «خانم شابو شما زن دریا هستید، دریا برایتان چه مفهومی دارد؟»

« رابطه من با دریا بسیار پر احساس است و به دریا احساس نزدیکی می کنم. فکر می کنم این شیفتگی من از دوران کودکی ام ریشه می گیرد. وقتی خیلی کوچک بودم پدرم راننده بود و با نیزه ماهیگیری می کرد. هر روز صبح زود، یک ماسک و یک لوله تنفس زیر آب روی صورت من می گذاشت و زیر دریا می رفتیم. این به من شناخت خوبی از دریا داده است. حالا مانند یک دریانورد می دانم در عمق دریا چه می گذرد.»

کاترین شابو

«آیا شرکت در مسابقه قایقرانی دور دنیا رقابتی برای برنده شدن بود یا تلاشی برای نزدیکی و هارمونی؟»

کاترین شابو : «دریا یک نبرد نیست. دریا به همان اندازه که نرم و ملایم است می تواند خشن و عصبانی باشد. به عنوان مثال، دریای جنوب عظمتی دارد و موج های آن بسیار بزرگ است. وقتی باد با سرعت می وزد، طوفان دریا را می شکافد. تاج امواج سطح دریای فیروزه ای را از هم باز می کند. دریا در چنین مواقعی فوق العاده زیبا است ولی باید حتما بدانی چطور با آن کنار بیایی.»

دسامبر سال جاری، ۱۹۶ کشور دنیا برای تهیه مقدمات برنامه ای برای کاهش پایدار گازهای گلخانه ای در پاریس دیدار خواهند کرد.

کاترین شابو

کاترین شابو به عنوان سفیر اقیانوس ها وآب و هوا در این نشست شرکت می کند. او معتقد است راه حل واقعی برای محافظت از کره زمین و آب و هوای آن مستلزم حفاظت از دریاها و اقیانوس ها است. خانم شابو می افزاید پیام نشست آب و هوایی پاریس ۲۰۱۵ این است که اقیانوس ها آینده ما هستند.

 


1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره اولین امتیاز را ثبت کنید
Loading...
اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب برای سایت اولی ها محفوظ است
Facebook | Instagram | Pinterest | Google+ | Twitter