فوت پوران شریعت رضوی همسر دکتر علی شریعتی + بیوگرافی و عکس

پوران شریعت رضوی همسر دکتر علی شریعتی درگذشت

یکی از افراد خوشنام که در دوران انقلاب جمهوری اسلامی ایران و پس از آن بسیار شناخته شد دکتر علی شریعتی بود که هنوز هم پس از سال های که از فوت وی میگذرد میان مردم محبوبیت دارد .

پوران شریعت رضوی همسر دکتر علی شریعتی می باشد که در طی سال هایی که علی شریعتی رنج هایی را تحمل کرد کنار او ایستاد و زندگی خوبی را با وی گذراند .

پوران شریعت رضوی

پوران شریعت رضوی

همسر دکتر علی شریعتی امروز در بیمارستان لاله تهران به دلیل بیماری سکته مغزی جان به جان آفرین سپرد و از میان ما پر کشید .

پیکر پوران شریعت رضوی در امامزاده عبدالله به خاک سپرده خواهد شد .

بیوگرافی پوران شریعت رضوی

بی‌بی‌فاطمه شریعت‌رضوی معروف به پوران شریعت‌رضوی متولد سال 1313 نویسنده ایرانی بود. او از دانشگاه سوربن دکترای ادبیات فارسی دارد. او همسر علی شریعتی و خواهر مهدی شریعت‌رضوی، یکی از سه دانشجویی است که در حمله نیروهای امنیتی رژیم پهلوی به دانشگاه تهران در ۱۶ آذر ۱۳۳۲ کشته شد.

دکتر پوران شریعت‌رضوی فرزند حاج علی‌اکبر و پری در آبان‌ماه ۱۳۱۳ متولد شد. پدرش تاجر و اصالتاً خراسانی بود، اما خانواده شریعت‌رضوی به تهران کوچ کرده و بچه‌ها در همین شهر به مدرسه رفته بودند. آنها در مشهد هم‌خانه داشتند. پوران شش برادر و یک خواهر داشت.

در ۷ سالگی یکی از برادرانش را از دست داد. علی اصغر شریعت‌رضوی (طوفان) در حین دفاع از مرزهای ایران در مقابل ارتش متجاوز شوروی در سال ۱۳۲۰ در آذربایجان جان باخته بود.

پوران شریعت رضوی بیوگرافی همسر دکتر علی شریعتی

بیوگرافی پوران شریعت رضوی

در سال ۱۳۳۴ وارد دانشسرای عالی تهران شد و تحصیل در رشته ادبیات فرانسه را برگزید. با افتتاح دانشکده ادبیات در مشهد به تصمیم پدرش و علی‌رغم میل باطنی خود، در حالی که دو ماه در کلاس‌های دانشسرای‌عالی حضور یافته بود، وارد کلاسی شد که علی شریعتی یکی از دانشجویان آن بود.

شریعتی در سال ۱۳۳۶ به پوران پیشنهاد ازدواج داد که پوران این پیشنهاد را با این استدلال که قصد دارد با مردی تحصیل‌کرده ازدواج کند و قبل از ازدواج باید تحصیلات دانشگاهی خود را به پایان برساند، جواب رد داد. پس از حدود یکسال تلاش علی شریعتی این دو در ۲۴ تیر ۱۳۳۷ با یکدیگر ازدواج کردند.

شریعت‌رضوی از دانشگاه سوربن دکترای ادبیات فارسی دارد. موضوع پایان‌نامه‌ی او که در سال ۱۹۶۳ به راهنمایی ژیلبر لازار از آن دفاع کرد، توصیف طبیعت در شعر تغزلی فارسی در قرن هفتم است.

پوران شریعت رضوی فوت همسر دکتر علی شریعتی

دکتر علی شریعتی و همسرش پوران شریعت رضوی

آثار پوران شریعت رضوی

«طرحی از یک زندگی، جلد اول: زندگی‌نامه»، پوران شریعت‌رضوی، تهران: انتشارات چاپخش، ۱۳۷۶

«طرحی از یک زندگی، جلد دوم: نقدها و نظرها»، پوران شریعت‌رضوی، تهران: انتشارات چاپخش، ۱۳۷۶

«یادگاران مانا»، پوران شریعت رضوی (گردآورنده)، تهران: انتشارات ژرف، ۱۳۷۶

منطبق با کلید واژه: بزرگان و مشاهیر