خانه » اخبار » پنج کشور فاسد در آسیا

پنج کشور فاسد در آسیا

پنج کشور فاسد در آسیا

نشریه «فوربز» فهرستی از پنج کشور آسیایی با بیشترین میزان فساد مالی را منتشر کرد.

پنج کشور فاسد در آسیا

به نقل از نشریه فوربز؛ سازمان شفافیت بین‌الملل تحقیقات گسترده‌ای در میان کشورهای آسیایی انجام داد تا آنها را از لحاظ شاخص فساد مالی ارزیابی کند. این تحقیقات طیف گسترده‌ای از کشورهای آسیایی و حوزه پاسفیک را در بر می‌گیرد و از فساد رئیس جمهور سابق کره جنوبی تا ماجرای رسوایی شرکت توسعه مالزی را در خود جای داده است.

سازمان شفافیت بین‌الملل عملکرد مالی کشورهای آسیایی را در 18 ماه اخیر مورد بررسی قرار داده و دریافته است کمتر کشور آسیایی را می‌توان یافت که در آن فساد مالی وجود نداشته باشد. مشکل اصلی در این کشورها پرداخت رشوه است بطوریکه از هر 4 آسیایی، یک نفر در زمان استفاده از خدمات عمومی مجبور به پرداخت رشوه می‌شود.

در برخی کشورهای آسیایی، فساد اداری و مالی بیش از دیگر مناطق قاره کهن ریشه دوانده و صدرنشین فاسدترین کشورهای آسیا شده‌اند. این کشورها عبارتند از:

1. هند:

میزان پرداخت رشوه در هند 69 درصد است. در پنج مورد از شش بخش خدمات عمومی هند شامل مدارس، بیمارستان‌ها، مراکز ارائه مدارک شناسایی، دفاتر پلیس و خدمات کاربردی، بیش از نیمی از مراجعه‌کنندگان به این مراکز مجبور به پرداخت رشوه می‌شوند. «نارندرا مودی»، نخست وزیر هند، مبازه گسترده‌ای را با فساد مالی این کشور آغاز کرده‌ است و 53 درصد از مردم هند معتقدند تلاش‌های وی نسبتا خوب و یا خیلی خوب بوده است.

2. ویتنام:

فساد در ویتنام نهادینه شده و میزان پرداخت رشوه به 65 درصد رسیده است. در میان کشورهای مورد مطالعه قرار گرفته شده، فقط مردم ویتنام و مالزی بودند که در نظرسنجی‌ها اعلام کردند دیدگاه منفی درباره اوضاع کشورشان دارند. 60 درصد از مردم ویتنام معتقدند عملکرد دولت در مبارزه با فساد ضعیف بوده است.

3. تایلند:

میزان پرداخت رشوه در تایلند 41 درصد است. در این کشور مبارزه علیه فساد در تمام سطوح از جمله دولتی و نظامی به اجرا درآمد. مردم تایلند نیز نسبت به موفقیت دولت در این راه خوشبین هستند و در نظرسنجی‌ها، 72 درصد نسبت به مبارزه علیه فساد مالی در تایلند نظر مثبتی داشتند.

4. پاکستان:

میزان پرداخت رشوه در پاکستان 40 درصد است. سه چهارم از پرسش‌شوندگان در نظرسنجی‌ها درباره این کشور معتقدند همه و یا بیشتر پلیس‌های پاکستان فاسد هستند. از هر 10 نفری که در پاکستان با پلیس و یا قاضی فاسد مواجه می‌شود، 7 نفر در نهایت مجبور به پرداخت رشوه شده‌اند. مردم پاکستان هیچ احساس مثبتی نسبت به تغییر روند موجود ندارند و فقط یک سوم از پرسش‌شوندگان هنوز به تغییر شرایط خوشبین هستند.

5. میانمار:

میزان پرداخت رشوه در میانمار 40 درصد اعلام شده است. میانمار در سال 2013، قانونی برای مبارزه با فساد تصویب کرد؛ اما هنوز حدود نیمی از پرسش‌شوندگان در نظرسنجی‌ها معتقدند بیشتر نیروهای پلیس در این کشور فاسد هستند. در این میان 40 درصد معتقدند دستگاه قضائی میانمار نیز فاسد است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*