https://avaliha.ir

اولی ها بازیگرانپرویز پرستویی بیوگرافی پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی + عکس
شناسه خبر :43420
جمعه, ۷ مهر ۱۳۹۶
1731 بازدید
پ

پرویز پرستویی بیوگرافی پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی زندگی نامه پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی  به همراه عکس پرویز پرستویی و همسرش پرویز پرستویی استاد و بهترن بازیگر سینما و تلویزیون حال حاضر ایران می باشد او در فیلم وسریالهای زیادی ایفای نقش کرده است بیوگرافی پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی به […]


پرویز پرستویی بیوگرافی پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی زندگی نامه پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی  به همراه عکس پرویز پرستویی و همسرش

پرویز پرستویی استاد و بهترن بازیگر سینما و تلویزیون حال حاضر ایران می باشد او در فیلم وسریالهای زیادی ایفای نقش کرده است

پرویز پرستویی
پرویز پرستویی

بیوگرافی پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی به همراه عکس پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی را از سایت اولی ها می توانید تماشا کنید

زندگینامه پرویز پرستویی بازیگر پرطرفدار ایران را در زیر مشاهده میفرمایید .

 • تاریخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

در سال ۱۳۳۴ در روستای چارلی، از توابع بخش کبودرآهنگ، یکی از شهرهای استان همدان، متولد شد.

پدر: –
مادر:-
برادر:-
خواهر:-
همسر : نسترن پرستویی
فرزندان: بهروز و الناز

نسترن پرستویی
پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی
 • دوران زندگی:

پدرش کشاورز بود و زمانی که پرویز ۳ ساله بود به تهران مهاجرت کرد. دوران کودکی و نوجوانی را در یک خانه اجاره‌ای کوچک در محله دروازه غار سپری کرد. محرم که می‌‌شد او به شبیه‌خوانی مشغول می‌‌شد با این که سنی نداشت، در آن محل معروف بود، بچه‌ای دبستانی که اهل یک محل را در ایام سوگواری به گریه می‌‌انداخت. او در مدرسه صالحیه اسلامی در کوچه گمرک تحصیل کرد و دیپلم طبیعی را گرفت.

 • دوران جوانی

در دوران دبیرستان آرزویش معلم شدن بود، زمانی که به خدمت عازم شد، دلش می‌‌خواست، وارد سپاه دانش شود تا مردم بی‌‌سواد، را باسواد کند.

 • علاقه به بازیگری

سرکار میرفت و پس از اتمام کار روزانه، به خاطر علاقه زیادی که به بازیگری داشت، شب‌ها را در تئاتر‌های لاله‌زار می‌‌گذراند.گرچه در آن زمان نمی‌‌گذاشت خانواده‌اش متوجه شوند که او عاشق بازیگری است.با پس انداز کردن یازده هزار تومان خانه‌ای در حوالی ترمینال جنوب خرید.

 • دروازه بان تیم کارگران

مدتی به ورزش علاقه نشان داد و دروازه بان تیم کارگران بود. با انتخاب مهراب شاهرخی به عنوان دروازه بان تیم جوانان انتخاب شد.
بازی در نمایشنامه ماجرای یک محله

پس از این زمان به مرکز هنری نازی آباد رفت و شروع به آموختن کرد. در سال ۱۳۴۹ به گروه بهرام بیضایی پیوست و اولین نقشش را در نمایشنامه «ماجرای یک محله» بازی کرد.

پرویز پرستویی بیوگرافی پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی
پرویز پرستویی بیوگرافی پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی
 • بازی در فیلم مارمولک

در سال 82 برای بازی در فیلم «مارمولک» یکی از بهترین و به یاد ماندنی‌ترین بازی‌های تاریخ هنری خود را به نمایش گذاشت. همواره سعی می‌‌کند اول انسان باشد، سپس هنرمند. او افتخار سینمای ایران است.

 • سال 1380

سال 1380 سال خوبی برای او نبود. فیلم « آب و آتش » با بازی نه چندان دلچسب و انتخاب نامناسب او و فیلم تکه پاره شده « موج مرده » با تکرار نقش حاج کاظم « آژانس شیشه ای » چهره موفقی از وی به جا نگذاشت.

 • انتقاد پرویز پرستویی از نمایش فیلمهای کمدی سطحی در سینماها

«به خدا قسم برخی اوقات من از دیدن فیلمهای روی پرده خجل می شوم و شرم دارم که حتی آنها راببینم» . گاهی با دیدن بازی‌اش اشک می‌ریزیم و گاهی خودمان را جای نقش او می‌گذاریم و دلمان به درد می‌آید. آمدن چنین حسی با بازی‌های پرویز پرستویی اتفاقی نیست. او بازیگری است که از دل همین اجتماع بیرون آمده و دردهای جامعه‌اش را خوب می‌شناسد. افتخارات پرستویی کم نیستند و با بازی‌هایش کم خاطره نداریم.

پرویز پرستویی
پرویز پرستویی
 • درسهایی از زندگی پرویز پرستویی:

هر روز یک قدم پیش می‌رود

او در شروع هر کار فکر می‌کند که این فیلم چه چیزی به وی اضافه می‌کند و همواره به‌دنبال نقشی متفاوت از کارهای قبلی خود هست. این بزرگ‌ترین دلیلی است که باعث می‌شود پرستویی به یک نقش بله بگوید. او از آن دست بازیگر‌هایی نیست که مدام خودش را تکرار کند. او موفقیتش را مدیون همین تازگی و پیش‌بینی نشدنی است و حاضر است به دلیل همین پرهیز از تکرار، نقش‌هایی را رد کند که خیلی از بازیگران آرزوی حاضر شدن در آنها را دارند.
بی‌هدف کار نمی‌کند

نقش‌هایش را بدون فکر انتخاب نمی‌کند. او یا به‌دنبال نشان‌دادن دردی‌است که خیلی‌ها را آزار می‌دهد یا قصد دارد با نقش‌آفرینی‌هایش، دینش را ادا کند.

 

 • همسر پرویز پرستویی

در برخی سایت ها از نسترن پرستویی به عنوان همسر پرویز پرستویی نام برده اند و تعداد فرزندانشان را دو نفر که یک پسر به نام بهروز و یک دختر به نام الناز می باشد اعلام کرده اند .

عکس همسر پرویز پرستویی تا به حال منتشر نشده است اما در برخی سایت ها به اشتباه عکس یک نویسنده به نام لیلی کریمان را به نام همسر بازیگر محبوب ایران اعلام کرده اند .

پرویز پرستویی و همسرش
پرویز پرستویی و لیلی کریمان

عکس بالا از حضور پرویز پرستویی و لیلی کریمان در نشست خبری رونمایی از بسته فرهنگی من پرویز پرستویی می باشد که به اشتباه در برخی سایت ها به نام پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی منتشر شده است .

 • بازی‌های پرویز پرستویی در سینمای دفاع‌ مقدس

«به تعداد تمامی افراد دنیا نقش برای بازی کردن یک بازیگر وجود دارد اما او حس غریبی برای ایفای اینچنین نقش‌هایی دارد و افتخار می‌کند که باز هم بتواند این نقش‌ها را بازی کند. حضور ش رامدیون این عزیزان است و ساخت این فیلم‌ها تنها می‌تواند بخش کوچکی از دلاوری‌های آنها را به نمایش درآورد.»
او معتقد است: «با ساخت یک فیلم نمی‌توان جهان را تغییر داد اما می‌توان دل‌های بسیاری را آرام کرد و حرف‌هایشان را به تصویر کشید».

 • بی‌گدار به آب نمی‌زند

بازی‌های پرستویی، تنها به دلیل تجربه‌ها و مهارتش در ذهن ماندگار نمی‌شود. او قبل از آنکه هنرش را به نمایش بگذارد، با فیلمنامه‌اش زندگی می‌کند. جزء جزء نقشی که باید ایفا کند را می‌شناسد و بدون کشف ریز و درشت‌های کارش، سراغ آن نمی‌رود.

 • بازی‌ در فیلم بید مجنون

او درباره بازی‌اش در فیلم «بید مجنون» معتقد است برای ایفای نقش یک نابینا آنقدر در زندگی این افراد وارد شده که اگر چشم‌هایش را از دست بدهد هم می‌تواند زندگی‌اش را ادامه دهد.
پرستویی برای آشنایی بیشتر با نقش نزدیک به دو ماه در کنار نابینایان بود و با آنان زندگی کرد. به‌طور کامل با نوشتن و خواندن بریل که متعلق به نابینایان است، آشنایی دارد.

پرویز پرستویی و همسرش
زندگینامه پرویز پرستویی
 • از دنیای واقعی درس می‌گیرد

برخلاف خیلی از هنرمندها که غرق دنیای خودشان هستند و با آدم‌های کوچه و خیابان که واقعی زندگی می‌کنند و واقعی درد می‌کشند بیگانه‌اند، پرستویی دنیای اطرافش را خوب می‌شناسد و تلاش می‌کند با همین دوربینی که از او فیلم می‌گیرد، این دنیا را به دیگران هم معرفی کند.
دلیل موفقیت خود را اینگونه توصیف می کند

بیشتر هنرمندان هستند که فقط قرار است بازیگر باشند و با هیچ جهان دیگری ارتباط ندارند اما همین جهان دیگر است که مرا به بازیگری کشانده است. انگیزه خیلی‌ها از بازیگری این است که دیده شوند و به آنها توجه شود اما وقتی از من می‌پرسند انگیزه شما از بازیگری چیست، می‌گویم درد! من در محیط و منطقه‌ای زندگی کرده‌ام که پر از درد و زیر خط فقر بوده. همیشه احساسم این بود که این بغض فروخورده‌ای را که دارم، چطوری می‌توانم بیرون دهم. در من جوششی وجود داشت و با توجه به شرایط زیستی خودم، احساس می‌کردم باید این جوشش را بیرون بریزم.»

 • اشتیاق برای یادگیری

کارهایش برای او درس هستند و از زندگی آدم‌های دور و برش هم یاد می‌گیرد اما باوجود تمام این تلاش‌ها برای یادگیری، خودش هم مدام در حال جست‌و‌جو است. همیشه احساس می‌کرد چیزهایی کم دارد و باید برود کنکاش کند و خیلی قضایا را فرابگیرد. شاید او اولین کسی بود که در ایران در اولین سالی که جشنواره رقابتی بود، جایزه گرفت.

 • هنرش را به پول وابسته نمی‌کند

او درآمدش را به فیلم‌هایش وابسته نمی‌کند و شاید همین موضوع یکی از رازهای موفقیتش باشد. او برای اینکه هنر را برای خودش شغل نداند، همیشه کار کرده‌است. از دوران مدرسه وقتی به خانه می‌آمد، باید می‌رفت برای درآمد خانواده کار می‌کرد.
او در مورد برخی فیلم‌های گیشه می‌گوید: «قصد ندارم ارزش کار دیگران را پایین بیاورم ولی گاهی اوقات از دیدن پلاکارد سینماها خجالت می‌کشم. الان هم که مد شده چند چهره را در فیلم و سریال خود می گذارند تا دخل و خرجشان را هماهنگ کنند. این آدم‌ها فقط به فکر درآمدزایی هستند. هیچ وقت چنین کاری را انجام نمی‌دهم و در این فیلم‌ها بازی نمی‌کنم.»

 • مخاطبش را نادیده نمی‌گیرد

پرستویی در سینمای ایران کم جایزه نگرفته و کم از او تقدیر نشده. اما او تندیس‌ها و جوایزش را تنها اسناد افتخارش نمی‌داند. قدر مخاطبش را می‌داند و به‌جای اینکه نگران رقابت‌هایش در جشنواره‌ها باشد، نگران قضاوتی است که مخاطبانش از بازی‌هایش می‌کنند.با مخاطبش خیلی ارتباط دارد. این‌طور نیست که خودش را در کوچه و خیابان پنهان کند تا اورا نبینند که مبادا مزاحمش شوند.بزرگترین زجرش وقتی است که کسی می‌خواهد برایش امضا کند. در واقع اذیت نمی‌شود، جوری شرم حضور دارد. با خودم می‌گوید آخر چرا باید این آدم از من امضا بگیرد؟ من باید از او امضا بگیرم که کار مرا تایید کرده است.»
او همیشه اعتقادش به مردم بوده. ممکن است بگویند دارد شعار می‌دهد ولی این چنین نیست پرستویی جایزه اصلی‌اش را در واقع از مخاطبش می‌گیرد. شاید یکی از زیباترین اکرانی که در عمرش دید، اکران فیلم سیزده ۵۹ در کلن بود. هیچ‌کس در طول فیلمی با مضمون جنگ، سالن را ترک نکرد و سکوت مطلق حکمفرما شد و او اشک را در چشمان تماشاچیان دید.

پرویز پرستویی بیوگرافی پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی
پرویز پرستویی بیوگرافی پرویز پرستویی و همسرش نسترن پرستویی
 • آثار پرویز پرستویی

فیلم سینمایی

سال نام فیلم
۱۳۹۶ لس آنجلس تهران
۱۳۹۵ خانه کاغذی
۱۳۹۵ قاتل اهلی
۱۳۹۴ بادیگارد
۱۳۹۳ دو
۱۳۹۳ بوفالو
۱۳۹۲ امروز
۱۳۹۲ بیداری برای سه روز
۱۳۹۲ شب بیرون
۱۳۹۱ مهمان داریم
۱۳۹۰ من و زیبا
۱۳۹۰ خرس
۱۳۸۸ سیزده ۵۹
۱۳۸۷ بیست
۱۳۸۷ کتاب قانون
۱۳۸۶ صد سال به این سال‌ها
۱۳۸۵ پاداش سکوت
۱۳۸۴ به نام پدر
۱۳۸۳ بید مجنون
۱۳۸۳ کافه ترانزیت
۱۳۸۲ مارمولک
۱۳۸۲ دوئل
۱۳۸۱ بانوی من
۱۳۸۱ دیوانه‌ای از قفس پرید
۱۳۸۰ عزیزم من کوک نیستم
۱۳۷۹ آب و آتش
۱۳۷۹ موج مرده
۱۳۷۸ عشق شیشه ای
۱۳۷۸ مومیایی ۳
۱۳۷۸ شوخی
۱۳۷۷ روبان قرمز
۱۳۷۶ مرد عوضی
۱۳۷۶ آژانس شیشه‌ای
۱۳۷۵ روانی
۱۳۷۵ مهر مادری
۱۳۷۴ لیلی با من است
۱۳۷۳ آدم‌برفی
۱۳۷۰ مار
۱۳۶۹ حکایت آن مرد خوشبخت
۱۳۶۶ شکار
۱۳۶۶ سازمان ۴
۱۳۶۳ پیشتازان فتح
۱۳۶۲ دیار عاشقان
بیوگرافی پرویز پرستویی
بیوگرافی پرویز پرستویی

تلویزیون

سال عنوان
۱۳۹۶ سی و پنج
۱۳۸۷–۱۳۸۸ آشپزباشی
۱۳۸۴–۱۳۸۵ زیر تیغ
۱۳۷۹–۱۳۸۱ خاک سرخ
۱۳۷۶ زیر چتر خورشید
۱۳۷۵ آوای فاخته
۱۳۷۱–۱۳۷۲ آپارتمان
۱۳۷۰ امام علی
۱۳۶۷–۱۳۶۹ رعنا
۱۳۶۷ زندگی و جنگ
۱۳۶۳ طالب

مستند

من ناصر حجازی هستم… – کاری از امیر رفیعی ۱۳۹۴

حاج کاظم – کاری از مسعود نجفی ۱۳۹۴

تئاتر

آرایشگر – کار گروهی اجرا در دبیرستان‌ها

فنز – محمد رحمانیان

وصیت‌نامه جامی

سرنوشت پس از مرگ

بازتابی از زندگی سلمان

شل و کور

ماجرای یک محل – پرویز احمدی‌نژاد

توکانی در قفس – نیما یوشیج

خانه بارانی

چشم در برابر چشم – علاءالدین رحیمی

مرد متوسط و تله

رول – ایرج کمانی

دکه

خانه روشن – غلامحسین ساعدی

جان نثار – بیژن مفید

تسلیم شدگان – نادر ابراهیمی

میلاد – علاءالدین رحیمی

مهتابی برای محرومین – یوجین اونیل

آن سوی تسلیم – نادر ابراهیمی

صبح طلوع می‌کند – ابراهیم مکی

خون می‌خواهم خون – آنتون چخوف

غربت – امیر مهاجر

کوچ – بهزاد فراهانی

عروس – بهزاد فراهانی

شبی در حلبی‌آباد – بهزاد فراهانی

پتک – بهزاد فراهانی

سنگر – بهزاد فراهانی

مریم و مرداویج – بهزاد فراهانی

تنبور نواز – هادی مرزبان

بلبل سرگشته – علی نصیریان

معدن

آتش افروزان

معرکه در معرکه

عشق‌آباد – داود میرباقری

کتل خاکی

مشاور هنری

شاعر زباله‌ها – ۱۳۸۴

فیلم‌های کوتاه

سیدعبدالله – عبدالله باکیده ۱۳۵۴

چنگال – اسدالله نیک‌نژاد ۱۳۵۵

مجال – انسیه شاه‌حسینی ۱۳۷۸

فیلم پرویز پرستویی
فیلم شناسی پرویز پرستویی

موسیقی

پرستویی علاوه بر سینما در موسیقی هم فعالیت دارد. دکلمه‌های نیستش و بابایی از جمله کارهای وی در بخش دکلمه است. دوستت دارم در سال ۱۳۷۹ با ناصر عبداللهی و بابایی در سال ۱۳۸۶ کار مشترک وی با بیژن مفید بود. پرستویی همچنین آلبوم من یک بازیگرم و من پرویز پرستویی را در سال ۱۳۹۳ منتشر کرد، این آلبوم زندگی‌نامه پرویز پرستویی می‌باشد که به صورتی فایل صوتی منتشر شده‌است.

آلبوم‌ها

من یک بازیگرم – من پرویز پرستویی ۱۳۹۳

بابایی – به همراه بیژن مفید ۱۳۸۶

دوستت دارم – به همراه ناصر عبداللهی ۱۳۷۹

عشق است – خوانندگان مشترک ۱۳۷۹

دکلمه‌ها

من تهرونمو می خوام – خواننده ۱۳۹۶

من پرویز پرستویی – کارن همایون‌فر

بی بی جان – رسول نجفیان

نیستش

عشق است – دارینوش

دوستت دارم – دارینوش

بابایی – دارینوش

سلام، خداحافظ – دارینوش

 • افتخارات

دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از کاخ‌های جوانان برای بازی در نمایش دکه ۱۳۵۳

دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فیلم دیار عاشقان از جشنواره فیلم فجر ۱۳۶۲

دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم لیلی با من است از جشنواره فیلم فجر ۱۳۷۵

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم آژانس شیشه‌ای از جشنواره فیلم فجر ۱۳۷۶

تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم آژانس شیشه‌ای از جشنواره فیلم دفاع مقدس ۱۳۷۷

تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم آژانس شیشه‌ای از جشن دنیای تصویر ۱۳۷۷

تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم آژانس شیشه‌ای از جشن خانه سینما ۱۳۷۷

تندیس بهترین بازیگر کمدی برای فیلم مرد عوضی و آدم‌برفی از جشنواره شهرکرد ۱۳۷۸

تندیس بهترین بازیگر برگزیده جشن دنیای تصویر ۱۳۷۹

تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم عزیزم من کوک نیستم از جشن دنیای تصویر ۱۳۸۰

تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد هشتمین جشن خانه سینما برای فیلم مارمولک ۱۳۸۲

تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم مارمولک از جشن دنیای تصویر ۱۳۸۲

جایزه ویژه هیئت داوران برای فیلم مارمولک از جشنواره فیلم فجر ۱۳۸۲

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم بید مجنون از جشنواره فیلم فجر ۱۳۸۳

تندیس بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم به نام پدر از جشن دنیای تصویر ۱۳۸۴

تندیس و دیپلم افتخار بهترین بازیگر از نگاه منتقدین تئاتر برای نمایش فنز ۱۳۸۴

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم به نام پدر از جشنواره فیلم فجر ۱۳۸۴

تندیس حقوق بشر-کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری استان کرمانشاه ۱۳۹۱

جایزه بزرگ بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم مقاومت ۱۳۹۲

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم بادیگارد از جشنواره فیلم فجر ۱۳۹۴

برنده جایزه بهترین بازیگر مرد برای فیلم امروز از جشنواره فیلم‌های ایرانی سان فرانسیسکو ۲۰۱۴

جایزه بهترین بازیگر مرد برای فیلم امروز از جشنواره بین‌المللی سینمای مؤلف رباط ۲۰۱۴

جایزه بهترین بازیگر مرد برای فیلم امروز از جشنواره فیلم جیپور ۲۰۱۴

جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فلیم بیست از جشنواره فیلم‌های هنری باتومی ۲۰۰۹

جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد برای سریال زیر تیغ از جشنواره فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی رم ۲۰۰۷

جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم مارمولک از جشنواره بین‌المللی فیلم سیاتل ۲۰۰۴

دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای فیلم آژانس شیشه‌ای از جشنواره فیلم یوگسلاوی ۲۰۰۰

پ
نظرات و تجربیات شما
نام:
ایمیل:
سایت شما:
* نظری شما:

قوانین ارسال نظر
قوانین ارسال نظر

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت < <دیوار خبر>>مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.