وقایع روز عاشورا در کربلا

واقعه عاشورا
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸-۰۶-۱۱
1949 بازدید
زمان مطالعه: 3 دقیقه

واقعه عاشورا باشگاه خبرنگاران سایت تفریحی اولی ها سعی دارد در زمینه متفرقه دینی مطلبی را در رابطه با واقعه عاشورا در اختیار شما قرار دهد . در این مقاله […]


واقعه عاشورا

باشگاه خبرنگاران سایت تفریحی اولی ها سعی دارد در زمینه متفرقه دینی مطلبی را در رابطه با واقعه عاشورا در اختیار شما قرار دهد . در این مقاله با ما همراه باشید .

واقعه عاشورا

واقعه عاشورا – آشنایی با واقعه عاشورا

عاشورا روز دهم ماه محرم می باشد . شهرت این روز نزد شیعیان به دلیل وقایع عاشورای سال ۶۱ هجری قمری است که این روز مطابق است با ۲۱ مهر سال ۵۹  . در این روز امام حسین (ع) و یاران او در واقعه کربلا در جنگ با لشکر یزید به شهادت رسیدند و مسلمانان در این روز سوگواری می‌کنند. سابقهٔ سوگواری و برپایی عزاداری برای حسین بن علی (ع) به اولین روزهای پس از عاشورا، در محرم سال ۶۱ هجری بر می گردد . اولین مراسم سوگواری را حضرت زینب (س) در مسجد کوفه برای امام حسین (ع) برگزار کرد. قبل از آن در کنار اجساد شهدا در کربلا برگزار گشت . روز دهم محرم، روز شهادت سالار شهیدان و فرزندان و اصحاب او در کربلا می باشد .

واقعه عاشورا – مراسم عاشورا از گذشته تا کنون

عاشورا در تاریخ جاهلیت عرب، از روزهای عید رسمی و ملی است و در آن روزگار، در چنین روزی روزه می‌گرفتند، روز جشن ملی مفاخره و شادمانی بود و در چنین روزی لباس‌های فاخر می پوشیدند و چراغانی و خضاب می‌کردند. در جاهلیت، این روز را روزه می‌گرفتند. در اسلام، با تشریع روزه رمضان، آن روزه لغو شد.
در فرهنگ شیعی، به دلیل واقعه شهادت امام حسین (ع) در این روز، بزرگ ترین روز سوگواری و ماتم به شمار می رود که بزرگترین فاجعه و ستم در مورد خاندان پیامبر (ص) انجام شده و دشمنان اسلام و اهل بیت (ع) این روز را خجسته می شمارند به شادی می‌پرداختند، اما پیروان خاندان رسالت، به سوگ و عزا می‌نشینند و بر کشتگان این روز می‌گریند. امامان شیعه، یاد این روز را زنده می‌دارند ، مجلس برپا می‌کردند، بر حسین بن علی(ع) می گریستند، آن حضرت را زیارت می‌کردند و به زیارت او تشویق و امر می کردند و روز اندوهشان بود.

 

واقعه عاشورا – آداب روز عاشورا

از جمله آداب این روز، ترک لذتها، دنبال کار نرفتن، پرداختن به سوگواری و گریه، تا ظهر چیزی نخوردن و نیاشامیدن، چیزی برای خانه ذخیره نکردن، حالت صاحبان عزا و ماتم داشتن و … می باشد . در دوران سلطه امویان و عباسیان، شرایط اجتماعی اجازه مراسم رسمی و گسترده در سوگ اباعبدالله الحسین (ع) را نداد ، اما هرجا که شیعیان قدرت و فرصتی داشتند سوگواری پرشور و دامنه داری در ایام عاشورا به راه انداختند. از قرن‌ها پیش عاشورا به عنوان تجلی روز درگیری حق و باطل و روز فداکاری و جانبازی در راه دین و عقیده، شناخته می شود . حسین بن علی(ع) در این روز، با یارانی کم اما با ایمان و صلابت و عزتی بزرگ و شکوهمند با سپاه سنگدل و بی‌دین حکومت ستم یزدی مقابله کرد و کربلا را به صحنه همیشه زنده عشق خدایی و آزادگی و حریت تندیل کرد .

عاشورا گرچه یک روز بود، اما دامنه تاثیر آن تا ابدیت کشانده شد و چنان در عمق وجدانها و دلها تاثیر گذاشت که همه ساله دهه محرم و بویژه عاشورا، اوج عشق و اخلاص نسبت به معلم حریت و اسوه جهاد و شهادت، حسین بن علی(ع) می شود و همه، حتی غیر شعیه، در مقابل عظمت روح آن آزادمردان تعظیم می‌کنند.

امام حسین(ع) که به دعوت اهل کوفه از مکه عازم این شهر بود تا به شیعیان انقلابی بپیوندد و رهبری آن ها را عهده دار شود ، قبل از رسیدن به کوفه، در کربلا به محاصره نیروهای ابن زیاد در آمد و به دلیل این که حاضر نشد ذلت تسلیم و بیعت با حکومت غاصب و ظالم یزیدی را بپذیرد، سپاه کوفه با او جنگید .

حسین و یاران او روز عاشورا لب تشنه با رشادتی شگفت تا آخرین نفر جنگیدند و به شهید شدند و بازماندگان این قافله نور، به اسارت نیروهای ظلمت درآمدنه به کوفه برده شدند. هفتاد و دو تن یاران شهید او، بزرگترین حماسه بشری را آفرید و یاد خود را در دل تاریخ و وجدان بشرهای فضیلت خواه، ابدی ساختند.

عاشورا در مقایسه با بسیاری از رخدادهای دیگر، حجم کمی از وقایع را به خود اختصاص دادند و آغاز و انجام آن، در برهه ای کوتاه اتفاق افتاد . اما یکی از حوادثی است که در طول تاریخ خود ، بیشترین توجه را به خود جلب کرد و علاوه بر نقش گسترده وتاثیر عمیق اجتماعی تاریخی خود، به صورت فرهنگی ویژه با ساختاری منحصر به فرد در آمده است.


برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,پاسخی بگذارید