خانه » پزشکی سلامت » همه عوارض مصرف دخانیات برای بدن را بدانید

همه عوارض مصرف دخانیات برای بدن را بدانید

همه عوارض مصرف دخانیات برای بدن را بدانید

یک جراح و فوق تخصص قلب و عروق از همه افراد خواست تا برای حفظ سلامت قلب خود از استعمال هر نوع مواد دخانی اجتناب کنند.

عوارض دخانیات , دکتر معصومعلی معصومی ، با بیان اینکه سیگار یکی از قوی‌ترین و خطرناک‌ترین عوامل خطرساز در بروز بیماری‌های قلبی و عروقی است گفت: زمانی عامل به عنوان عامل خطرساز مطرح است که با وجود آن شانس ابتلا به بیماری حداقل دو برابر شود و سیگار نیز از عواملی است که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را چند برابر می‌کند.

وی با بیان اینکه سیگار عوارض مختلفی دارد، گفت: عوارض قلبی تنها بخشی از عوارض سیگار است و بیشترین عارضه این مواد بر دستگاه تنفسی است.

معصومی از بین رفتن عروق قلب را یکی از عارضه‌های مصرف سیگار عنوان کرد و افزود: این امر سبب بروز سکته‌های قلبی در افراد می‌شود.

وی افزود: یکی از عارضه‌های شاخص سیگار تنگی عروق اندام‌های تحتانی از جمله بیماری “بورگر”که مختص افراد سیگاری است و اغلب افراد در نهایتدست و پای خود را در این بیماری از دست می‌دهند.

همه عوارض مصرف دخانیات برای بدن را بدانید

وی با بیان اینکه سیگار سیستم دستگاه تنفسی را مختل می‌کند، گفت: این امر موجب شدهتا افراد سیگاری در صورت ابتلا به بیماری‌های دیگرنسبت به درمان و عمل جراحی خوب جواب ندهند.

معصومی در ادامه مضرات قلیان را به مراتب بدتر از سیگار عنوان کرد و افزود: قلیان از خانواده سیگار است و هر بار قلیان معادل 60 تا 100 نخ سیگار به بدن آسیب وارد می‌کند.

وی با بیان اینکه کشیدن قلیان قبح لازم را در جامعه ندارد، گفت: متاسفانه در جامعه بسیاری از جوانان به مصرف قلیان روی آورده‌اند و حال آنکه این مواد به مراتب از سیگار بدتر است.

این جراح و فوق تخصص قلب و عروق با بیان اینکه هیچگاه برای ترک سیگار دیر نیست، گفت: بعد از یک سال ترک سیگار عوارض آن به نصف کاهش می‌یابد و بعد از دو سال به غیر از عوارض ریوی همه چیز به حالت اول خود بازمی‌گردد. بنابراین هیچ وقت برای ترک سیگار دیر نیست.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*