هفت خوان و باغ شاپوری شیراز در برترین رستوران های دنیا + عکس

رستوران هفت خوان و باغ شاپوری در 1000 رستوران برتر دنیا

هفت خوان باغ شاپوری برترین رستوران های دنیا

رستوران هفت خوان و باغ شاپوری

یکی از جالب توجه ترین و پرطرفدارترین مکان ها برای توریست ها که به کشورهای مختلف سفر میکنند رستوران های آن کشورها می باشند .

رستوران ها که غذاهای دلپذیری در مکان آرام و دلپذریری را برای مسافران توریست خود تدارک میبینند با حضور توریست ها بیشتری رو به رو خواهند شد و محبوب تر خواهند بود .

رستوران هفت خوان شیراز و رستوران باغ شاپوری شیراز با استقبال خوبی از توریست ها رو به رو شده به حدی که در لیست 1000 رستوران برتر دنیا قرار گرفته اند .

به گزارش laliste براساس امتیازاتی که به رستوران های مختلف در سراسر جهان داده شده است ، 1000 رستوران برتر سال معرفی شدند.

در بالای لیست نام یک رستوران فرانسوی واقع در شهر پاریس به چشم می خورد “Guy Savoy ” ، این دومین سال متوالی است که این رستوران در صدر لیست برترین رستوران های جهان قرار می گیرد. آشپز مشهور این رستوران ، سه ستاره Michelin دارد و از محبوب ترین غذاهای منوی او می توان به لابستر آبی اشاره کرد.

اما با اینکه یک رستوران فرانسوی صدر لیست قرار گرفته است ، این ژاپن است که در این لیست حکمرانی می کند ، چرا که در لیست 1000 رستوران برتر جهان ، 116 رستوران آن ژاپنی هستند. پس از ژاپن ، فرانسه در پله دوم ایستاده و 113 رستوران برتر در این لیست دارد ، چین هم با 100 رستوران برتر در پله سوم لیست قرار می گیرد.

ایتالیا نیز بعنوان برترین مقصد با رستوران هایی با قیمت مناسب انتخاب شده است.

در این لیست همچنین نام دو رستوران ایرانی نیز به چشم می خورد. رستوران باغ شاپوری و هفت خوان که هر دو در شیراز قرار دارند در لیست هزار رستوران برتر جهان جای گرفته اند.

رستوران هفت خوان شیراز

رستوران هفت خوان

رستوران هفت خوان شیراز

نام مجموعه رستوران هـفت خــوان برگرفته شده از شاهنامه، شاهکار حماسـی زبان فارســــی، اثر حکیــم ابوالقاسـم فردوسی می باشد. مراد از “هفت خوان ” و یا دیگر وجه متداول آن “هفت خان” هفت منزل و سرایی است که رستم برای رهایی کیکـاووس از بند اسارت پیمود. البته کلمه “خوان ” در متون ادبی فارسی به معنای سفـره و طَبَق خوردنـی به کاربرده شده است.

به هرحال آنچه اهمیت دارد، این است که هر خـوان از این مجموعه، خانـه شماست. مجموعه هفت خوان شامل هفت خوانِ مختلف یا به عبارتی پنج رستوران و دو کافی شاپ می باشد. تمامی اسامی خوان ها و طبقات برگرفته ازکتاب شاهنامه فردوسـی است.

خوان اول، فُرود : به معنی زیر، پائین، استثناء – بعد، پس، اصطلاحی در موسیقی ( زیرهمکف )

خوان دوم، سیندُخت : به معنی دختر سین (سیمرغ) (همکف بوفه)

خوان سوم، بِلیان : به معنی نام حضرت خضر پیامبر (ع) که برادر زاده اش الیاس پیامبر است (فست فود طبقه اول)

خوان چهارم، زَریر : به معنی زرین بر، زرین جوشن، پسر سهراب برادر گشتاسب پدر بستور (کافی شاپ طبقه اول)

خوان پنجم، نُوفِل : به معنی شاب، جمیل، کریم (رستوران ملل طبقه دوم)

خوان ششم، گیسیا : از نام های برگزیده (کافی شاپ ملل طبقه دوم)

خوان هفتم، گَرسیوَز :به معنی دارنده استقامت و پایداری، برادر افراسیاب (پشت بام )

باغ شاپوری عمارت شاپوری خانه شاپوری

رستوران باغ شاپوری

رستوران باغ شاپوری

عمارت شاپوری یا همان باغ شاپوری شیراز از سالهای ۱۳۱۰ تا ۱۳۱۵ توسط استاد ابوالقاسم مهندسی معمار معروف شیرازی بنا شده‌است و متعلق به عبدالصاحب شاپوری از تاجران بزرگ کازرون بوده‌است.

تا دهه ۷۰ هجری شمسی این بنا مورد استفادهٔ خانوادهٔ شاپوری بود و چند سال به صورت متروکه رها شده‌بود و در نهایت در سال ۱۳۷۸ سازمان میراث فرهنگی استان فارس آن را خریداری و ثبت میراث فرهنگی ایران کرد.

این بنا در دو طبقه با زیربنای ۸۴۰ مترمربع و در زمینی به مساحت ۴۶۳۵ مترمربع به سبک معماری قاجاریه بنا شده‌است و جزو اولین بناهایی است که در آن سال‌ها با رویکرد آزادانه به معماری طراحی شده‌است.

بازدید عموم از این اثر آزاد است و در آن رستوران و کافی شاپ و نمایشگاه آثار فرهنگی و هنری استان فارس دایر است.

منطبق با کلید واژه: گردشگری