خانه » اخبار » نگه داشتن عطسه باعث پارگی گلوی یک مرد شد
نگه داشتن عطسه باعث پارگی گلوی یک مرد شد

نگه داشتن عطسه باعث پارگی گلوی یک مرد شد

نگه داشتن عطسه باعث پارگی گلوی یک مرد شد

حتما تا به حال برای شما هم پیش آمده زمانی که در یک مکان حساس هستید عطسه تان بگیرد. در چنین شرایطی اغلب افراد سعی می کنند جلوی عطسه خود را بگیرند. نگه داشتن عطسه اخیرا باعث جراحت و پارگی گلوی مردی میانسال شده و این اتفاق به عنوان یک هشدار برای کسانی که به خفه کردن عطسه خود عادت دارند، خبرساز شده است.

نگه داشتن عطسه باعث پارگی گلوی مردی یک مرد شد

نگه داشتن عطسه باعث پارگی گلوی مردی یک مرد شد

بسیاری از افراد به دلیل خجالت و یا دلایل دیگر، عادت دارند تا عطسه خود را نگه دارند و برای جلوگیری از صدای آن،‌ به نوعی این واکنش طبیعی بدن را خفه کنند. با این حال، پارگی گلوی مردی 34 ساله از انگلستان مجددا به همه یادآوری کرده است که نگه داشتن عطسه چقدر می‌تواند خطرناک باشد.

این مرد برای جلوگیری از عطسه بینی و دهان خود را گرفته بود و همانطور که از گزارش‌ها پیداست،‌ این کار به بستری شدن فرد در بیمارستان و وارد شدن جراحت جدی به گلوی او منجر شد؛ مرد میانسال گفته است که پس از این کار نوعی حس ترکیدگی را در گلویش حس کرد و سپس به دلیل درد شدید و باد کردن گردن به بیمارستان مراجعه کرد.

پزشکان پس از معاینه گردن شخص متوجه نوعی صدای شکستی در گلو و قفسه سینه او شدن که نشانه مشکلی با نام کریپتاسیون (Crepitus) است. کریپتاسیون زمانی اتفاق می‌افتد که حباب‌های هوا در زیر پوست و بافت‌های بدن حبس شوند.

نگه داشتن عطسه باعث پارگی گلوی مردی یک مرد شد

نگه داشتن عطسه باعث پارگی گلوی مردی یک مرد شد

پس از اجرای سی تی اسکن بر روی بیمار، حباب‌های هوا که در ناحیه گردن و قسمت میانی ریه‌های فرد قرار داشتند، به خوبی قابل‌مشاهده بودند. اینطور که به نظر می‌رسد جلوگیری از عطسه باعث شده تا در قسمت انتهایی گلوی شخص حفره‌ای ایجاد شود و هوا به گردن و قفسه سینه او وارد شود.

کادر درمانی برای مداوای فرد و مقابله با خطر عفونت پارگی گلو به او آنتی‌بیوتیک دادند و برای مدتی کوتاه، تغذیه فرد از راه لوله انجام می‌شد. پس از گذشت 7 روز امکان مصرف غذاهای نرم برای بیمار فراهم شد و با سپری شدن 2 ماه از اتفاق، گزارش ‌شده که سلامتی فرد به شرایط عادی برگشته است.

در گزارش این اتفاق ذکر شده که پارگی قسمت پایینی گلو معمولا در زمان وارد شده ضربه شدید به گردن اتفاق می‌افتد، اما در موارد نادری هم برخی اشخاص با محکم سرفه کردن، استفراغ و در این مورد خاص، به دلیل نگه داشتن عطسه دچار جراحت گلو می‌شوند. همانطور که اشاره شد، متخصصان اعلام کرده‌اند که خفه کردن عطسه با بستن راه دهان و بینی، بسیار خطرناک است و نباید به هیچ وجه انجام شود.

مقاله مربوط به این اتفاق در تاریخ 15 ژانویه، در ژورنال “BMJ Case Reports” به چاپ رسیده است.

همچنین بخوانید: فال عطسه واقعی تمام روزهای هفته با ساعت دقیق عطسه

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی معنوی , مطالب برای اولی ها محفوظ است