خانه » کتاب و رمان » معرفی ۳ کتاب دوست داشتنی از ادبیات فرانسه

معرفی ۳ کتاب دوست داشتنی از ادبیات فرانسه

معرفی ۳ کتاب دوست داشتنی از ادبیات فرانسه

دنیای شعر و ادب فرانسه پر است از نویسندگان و شاعران مختلف که با کتاب های رنگارنگشان هر مخاطبی را شیفته‌ خود می‌کنند. خوشبختانه بسیاری از این کتاب ها به فارسی ترجمه شده اند و در اختیار دوست داران ادبیات فرانسه قرار گرفته‌اند. در این میان، بعضی از این کتاب ها، مانند شازده کوچولو اثر دوسنت اگزوپری و یا بیگانه‌ آلبر کامو از محبوبیت بیشتری برخوردارند و شناخته شده تر هستند و از آنطرف نام و نشان تعدادی را کمتر شنیده ایم.

می‌خواهم به شما سه کتاب از نویسندگان بزرگ فرانسوی معرفی کنم که در بین ما چندان مطرح نیستند اما مطمئناً از خواندنشان لذت خواهید برد و شاید شما هم مثل من شیفته این ادبیات شدید. 

آهنگ عشق؛ عاشقانه ای شورانگیز

احتمالا همه‌ی ما به محض شنیدن اسم آندره ژید، یاد «مائده های زمینی» و شخصیت ناتانالی و کتاب سوم دبیرستان می‌افتیم. یکی دیگر از کتاب‌های آندره ژید که بی‌شک از خواندن آن لذت خواهید برد «سمفونی پاستورال» است که به فارسی به آهنگ عشق، سمفونی کلیسایی و اسامی مختلف دیگر نیز ترجمه شده است. عاشقانه‌ای ‌شورانگیز که سراسر شده از لحظات ناب. داستان رمان از آنجا آغاز می‌شود که یک کشیش پروتستان با وجود داشتن همسر و پنج فرزند قد و نیم قد، دخترک نابینایی را به فرزندی قبول می‌کند و هر روز بیش از پیش دلبسته‌ی دخترک می‌شود. در این میان پسر کشیش نیز دلبسته‌ی دختر شده و به نوعی رقابتی بین پسر و پدر درمی‌گیرد اما قضیه به همین سادگی پیش نمی‌رود و ما در داستان پیچیدگی‌هایی را می‌بینیم که نویسنده با هوشمندی نویسنده را می‌رساند. از جمله انتخاب یک انتخاب یک کشیش پروتستان که صاحب همسر و فرزند است به عنوان یکی از شخصیت‌های اصلی کتاب، نابینا بودن دختر در قسمت اول داستان و قرار دادن عشقی عارفانه در مقابل عشقی زمینی و… که همه‌ی این‌ها داستان را جذاب کرده است.

«سمفونی پاستورال»، کتابی است که خواننده را به وجد می‌آورد، این رمان پر شده از عشق، مهربانی و احترام و حسادت. در «سمفونی پاستورال» نویسنده لحظاتی را خلق می‌کند که آنچنان فراز و نشیب دارد که مخاطب را محصور کرده و غرق در دنیای ذهن خود می‌کند. اگر از رمان‌های عاشقانه‌ی تکراری خسته شده‌اید و می‌خواهید داستانی بخوانید که شما را با خود همراه کند، این رمان را به شما پیشنهاد می‌کنم. قیمت این کتاب ۹ هزار تومان است و ۱۲۶ صفحه دارد.

منگی؛ داستانی که ذهن شما را قلقلک می‌دهد

دومین کتابی که امروز می‌خواهم به شما پیشنهاد کنم رمانی است اثر ژوئل اگلوف. این نویسنده‌ی فرانسوی که در دنیای ادبیات فرانسه امروز نیز نقش قابل توجهی را به خود اختصاص داده. امروز می‌خواهم یکی از  کتاب‌های این نویسنده خلاق را به شما معرفی کنم که موگه رازانی آن را با نام «سرگیجه» در نشر کلاغ و اصغر نوری با نام «منگی» در نشر افق ترجمه کرده است. این کتاب داستان مردی جوان را روایت می‌کند که به همراه مادربزرگ خود در نزدیک کشتارگاهی که در آن کار می‌کند، زندگی می‌کند. او مدام در حال ابراز نارضایتی از شرایط موجود است. او مدام به نجات خود از شرایط موجود فکر می‌کند اما در عمل، هیچ کاری برای بهبود شرایطش نمی‌کند. این رمان که به نوعی یک تراژدی محسوب می‌شود با زبانی طنزگونه خواننده را با ترس‌های فردی همراه می‌کند که تا پایان داستان نیز اسمش را نمی‌فهمیم. زبان طنز اثر و داستان تلخی که خیلی از ما گرفتار آن شده‌ایم، داستان را بسیار جذاب و خواندنی کرده است. اگر شما هم مثل شخصیت اصلی «منگی» در ذهنتان در حال کلنجار رفتن با روزمرگی‌های زندگی‌تان هستید، این رمان صد صفحه‌ای را از دست ندهید. 

جنس دوم؛ کتابی که هر زنی باید بخواند

جنس دوم کتابی است نوشته‌ی سیمون دوبووار که به بررسی محدودیت‌های زنان و حقوق اجتماعی زنان و جایگاه زن در جامعه و دیگر مسائلی می‌پردازد که همگی باعث آن شده تا  زن در جایگاهی پایین‌تر از مرد قرار گیرد. او در این کتاب نگاهی دارد به اینکه چگونه جامعه و دیگر مسائل  باعث آن شده‌اند تا جایگاه زن تنزل پیدا کرده و در ردیفی پایین‌تر از مرد قرار گیرد و حتی در بسیاری از موارد باعث نابودی استعداد زنان شود. در واقع بووار معتقد است که زن آموزش می‌بند که تنها به دلیل جنسیت خود، جایگاهش را پایین‌تر از مرد ببیند و به نوعی این جامعه است که  برای زنان برنامه‌ریزی می‌کند و نه طبیعت. سیمون دوبووار با «جنس دوم» جنجال‌های زیادی را در فرانسه به پا کرد. خواندن این کتاب را به همه از جمله زنان توصیه می‌کنم. این کتاب انسان را به فکر وامی‌دارد و باعث شده که نگاه درست ‌ری به زنان و جایگاه زن داشته باشیم. قیمت این کتاب ۴۰ هزار تومان است و ۴۴۰ صفحه دارد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*