خانه » فناوری اطلاعات » معرفی جنگ افزارهای حمله موشکی ائتلاف غربی به سوریه

معرفی جنگ افزارهای حمله موشکی ائتلاف غربی به سوریه

معرفی جنگ افزارهای حمله موشکی ائتلاف غربی به سوریه

حمله موشکی ائتلاف غربی در صدر اخبار امروز بود. در این حمله که در بامداد شنبه به وقت سوریه آغاز شد، هواپیماها و شناورهای رزمی آمریکایی، فرانسوی و بریتانیایی با شلیک 120 موشک کروز، اقدام به موشک باران مناطقی از سوریه کردند. اما جنگ افزارهای استفاده شده در این درگیری‌ها چه بود؟ در این بخش از اولی ها در مقاله کوتاه جنگ افزارهای استفاده شده در حمله را به شما معرفی می‌کنیم.

آمریکا

شلیک تاماهاوک از ناوشکن کلاس آرلی برک؛ این تصویر قدیمی و نامربوط به حمله امروز صبح است

شلیک تاماهاوک از ناوشکن کلاس آرلی برک؛ این تصویر قدیمی و نامربوط به حمله امروز صبح است

نیروی دریایی این کشور اقدام به شلیک موشک‌های کروز تاماهاوک (Tomahawk) با برد 1700 کیلومتر از سه ناوشکن کلاس آرلی برک (Arleigh Burke) و احتمالا یک زیردیایی موشک‌ انداز از کلاس اوهایو (Ohio) خود کرد. موشک‌های تاماهاوک بیشترین سهم را در میان موشک‌های شلیک شده داشتند.

موشک‌های JASSM درون بمب افکن B-1B که به سوریه حمله کرد

موشک‌های JASSM درون بمب افکن B-1B که به سوریه حمله کرد

نیروی هوایی این کشور نیز با استفاده از بمب افکن‌های راهبردی فراصوت B-1B لنسر (Lancer) خود اقدام به شلیک موشک‌های کروز هواپرتاب AGM-158 JASSM به سمت اهداف از پیش تعیین شده در سوریه کرد. موشک ‌JASSM دارای دو نمونه به نام‌های AGM-158A JASSM با برد تقریبا 400 کیلومتر و AGM-158B JASSM-ER با برد بیش از 1000 کیلومتر هستند.

بریتانیا

نیروی هوایی بریتانیا با به پرواز در آوردن 4 فروند جنگنده چندمنظوره و تهاجمی نسل 4 اروپایی پاناویا تورنادو (Panavia Tornado) نمونه GR4A از پایگاه هوایی اکروتیری در قبرس، در این حمله مشارکت داشت. این جنگنده‌ها به موشک‌های کروز هواپرتاب اروپایی استورم شادو (Storm Shadow) با برد بیش از 560 کیلومتر مسلح بوده و مجموعا 8 موشک به سمت اهداف شلیک کردند. این موشک ساخت ایتالیا، انگلیس و فرانسه است و هر تیر آن 750 هزار پوند قیمت دارد.

فرانسه

فرانسوی‌ها نیز در حمله موشکی ائتلاف غربی شرکت داشته و همچون آمریکایی‌ها از زمین و دریا به سوریه حمله کردند. چهار فروند جنگنده‌ چندمنظوره نسل 4.5 فرانسوی رافال (Rafale) متعلق به نیروی هوایی فرانسه از خاک این کشور بلند شده و با سوخت‌گیری هوایی خود را به سوریه رساندند. این جنگنده‌ها به موشک‌های کروز هواپرتاب SCALP EG مسلح بودند. SCALP EG همان استورم شادو است که در ارتش فرانسه نام دیگری دارد. فرانسوی‌ها مجموعا 8 تیر SCALP EG از جنگنده‌های خود شلیک کردند.

نیروی دریایی فرانسه نیز با استفاده از ناوچه‌ کلاس آکیتن (Aquitaine) خود 4 موشک کروز Scalp MdCn با برد بیش از 1400 کیلومتر ا به سمت اهدافی در سوریه شلیک کرد.

سوریه

شلیک موشک پدافندی از سوی ارتش سوریه در جریان حمله بامداد

شلیک موشک پدافندی از سوی ارتش سوریه در جریان حمله بامداد

ارتش سوریه نیز به مقابله با حمله موشکی ائتلاف غربی پرداخت و به گفته تلوزیون دولتی این کشور، پدافند هوایی ارتش سوریه موفق به سرنگونی 13 فروند از این موشک‌ها شده است.

همچنین بخوانید: رسوایی جدید برای ترامپ رئیس جمهور آمریکا با خدمتکارش

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*