خانه » پزشکی سلامت » مراقبت و جلوگیری از خشکی لب ها در فصل زمستان

مراقبت و جلوگیری از خشکی لب ها در فصل زمستان

مراقبت از خشکی لب در فصل زمستان

در فصل سرد زمستان لب‌ بسیاری از افراد دچار خشکی و ترک می شود که خیلی آزار دهنده است. اگر شما هم جز افرادی هستید که از این مشکل رنج می‌برید، در این قسمت از اولی ها با چند روش ساده زیر برای همیشه با خشکی و ترک لب ها خداحافظی کنید.

مراقبت از خشکی لب در فصل زمستان

مراقبت از خشکی لب در فصل زمستان

۱- لب هایتان را مرطوب کنید

استفاده از محصولات مرطوب کننده لب، اغلب بهترین روش مبارزه با خشکی لب است. یک مرطوب کننده (چرب کننده) لب خوب و با کیفیت تهیه کنید و حداقل هر یک ساعت یک بار از آن استفاده کنید. اگر قرار است بیرون از خانه باشید، از مرطوب کننده‌هایی با SPF 15 یا بالاتر استفاده کنید. چرا که اشعه‌های یو وی خورشید خود باعث بدتر شدن خشکی لب می‌شوند.

از مرطوب کننده‌های بی رنگ و بو استفاده کنید. این مواد شیمیایی ممکن است خود باعث تحریک لب‌تان شوند.

۲- مقداری زیادی آب بنوشید

یکی از دلایل ترک خوردن و خشک شدن لب‌ها، بی آبی بدن است. پس بسیار مهم است که بدن‌تان را بی ‌آب نگذارید. هر روز مقدار زیادی آب بنوشید. این به مرطوب ماندن لب‌ها کمک می‌کند و احتمال پوسته پوسته شدن آنها را پایین می‌آورد.

هر روز ۸ لیوان آب بنوشید. می‌توانید از چای بدون کافئین و یا آب میوه هم استفاده کنید.

۳- از لیسیدن و یا کندن پوست لب‌تان خودداری کنید

ایسیدن و کندن پوست لب، باعث تحریک لب‌ها و بدتر شدن خشکی آنها می‌شد. اگر به خاطر اینکه لب‌تان پوسته پوسته شده آن را لیس می‌زنید، بهتر است مقداری وازلین یا مرطوب کننده لب بر آن بمالید تا خودتان را متوقف کنید.

برای اینکه این عادت از سرتان بیافتاد، هر زمان که ناخودآگاه شروع به کندن لب‌تان کردید، مقداری مرطوب کننده بر آن بمالید.

۴- از خوردن غذاهای پر نمک، پر ادویه و داغ اجتناب کنید

غذاهای پر ادویه، پر نمک و داغ می‌توانند لب‌ها را تحریک کنند و در بعضی افراد خشکی لب را تشدید می‌کنند. پس بهتر است، زمانی که لب‌هاتان خشک هستند، این غذاها را کمتر مصرف کنید و یا اصلا سراغ‌شان نروید. بعد از بهبود لب‌ها، دوباره می‌توانید این غذاها را بخورید.

از لب‌ها در مقابل سرما محافظت کنید

۱- اگر برای‌تان مقدور است در روزهای خیلی سرد و خشک بیرون نروید

قرار گرفتن لب‌هاتان در برابر هوای سرد و خشک زمستان باعث پوسته پوسته و خشک شدن لب‌ها می‌شود. پس سعی کنید در روزهای سرد و بادی درون خانه بمانید.

ممکن است مجبور شوید تغییراتی در برنامه روزانه‌تان ایجاد کنید. برای مثال، اگر عادت به ورزش در بیرون از خانه دارید، بهتر است آن را در سالنی سرپوشیده انجام دهید. مثلا کلاس ایروبیک بردارید و یا به باشگاه بروید.

۲- چیزی بر روی لب‌هاتان قرار دهید

نصف پایینی صورت تان را با چیزی بپوشانید تا رطوبت پوست حفظ شود از ترک خوردن لب‌ها جلوگیری شود. پس اگر مجبورید که در یک روز سرد و بادی زمستانی بیرون بروید، از یک روسری یا شال گردن برای پوشاندن لب و دهان‌تان استفاده کنید. اگر یقه کاپشن‌تان بالا می‌آید و روی لب‌هاتان را می‌پوشاند که چه بهتر، از آن استفاده کنید.

۳- از بینی نفس بکشید

وقتی در بیرون از خانه و در هوای سرد هستید، تنفس از طریق دهان، باعث به وجود آمدن جریانی از هوا در اطراف لب‌هاتان می‌شود و رطوبت لب‌ها را تبخیر می‌کند. دقیقا به همین خاطر است که شما می‌توانید تنفس خود را در هوای سرد مشاهده کنید. این حرکت ممکن است خشکی لب‌هاتان را درمان نکند، اما از خشک و پوسته پوسته شدن بیشتر آنها جلوگیری می‌کند.

۴- از یک مرطوب کننده هوا استفاده کنید

در طول فصل زمستان هوای خانه خشک می‌شود و این به پوسته پوسته شدن لب‌ها و یا بدتر شدن حالت خشکی آنها کمک می‌کند. استفاده از یک دستگاه مرطوب کننده (دستگاه بخور) در درون خانه، باعث پیشگیری و یا بهبود لب‌های خشک می‌شود. پس در شب و یا در روزهای زمستانی خیلی سرد یک دستگاه بخور در اتاق‌تان قرار دهید. بهتر است رطوبت خانه را در حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد نگه دارید. اگر محیط را بیش از حد مرطوب کنید به باکتری‌ها و عوامل بیماریزا اجاره رشد داده‌اید.

همچنین بخوانید: رنگ و شکل چشم ها در مورد سلامتی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*