خانه » اخبار » محمد علی نجفی شهردار تهران شد

محمد علی نجفی شهردار تهران شد

محمد علی نجفی شهردار تهران شد

فعالیت رسمی پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران از 12 شهریورماه آغاز می شود و شهردار منتخب پس از شروع بکار شورا و رای گیری مجدد 15 شهریورماه رسمیت پیدا کرده و فعالیت خود را آغاز می کند.
منتخبین شورا چندی پیش 7 نفر را به عنوان گزینه های تصدی شهرداری تهران انتخاب و از آنها برنامه عملیاتی برای مدیریت شهر خواستند.

2 نفر از این تعداد به دلیل حضور در دولت دوازدهم انصراف خود از تصدی پست شهرداری تهران را
اعلام کردند و در نهایت محمدعلی نجفی، الهه کولایی، محسن مهرعلیزاده، سیدحسن مرعشی و محمدعلی افشانی برنامه خود برای مدیریت شهر تهران را به منتخبین شورا ارائه کردند.

منتخبین شورای شهر تهران امروز پس از ارائه برنامه های گزینه های پیشنهادی، محمدعلی نجفی را از طریق رای گیری به عنوان شهردار تهران انتخاب کردند.

* آشنایی بیشتر با شهردار منتخب تهران
محمدعلی نجفی 23 دی1330 در محله رودکی(سلسبیل) تهران متولد شد، پدر وی مرحوم احمدعلی فرزند یک روحانی بود که سال 1312 از روستایی واقع در کلات خراسان به تهران آمده و در ارتش استخدام شد
و مادرش نیز اصالتا تهرانی است.

محمدعلی نجفی سال 1337 در دبستان دولتی خواجو ثبت‌نام کرد و سال1343 گواهینامه ششم دبستان را در نظام قدیم با رتبه شاگرد اولی تهران کسب کرد.

وی برای ادامه تحصیل به دبیرستان اسدآبادی واقع در میدان رشدیه رفت و تا سال پنجم متوسطه را در همانجا تحصیل کرد و سال ششم متوسطه را در دبیرستان مروی تحصیل کرد و در امتحانات نهایی با معدل 19.45 در رشته ریاضی فارغ‌‌التحصیل شد .

محمدعلی نجفی در امتحانات پایان دوره متوسطه موفق به کسب رتبه اول شهر تهران و دوم امتحانات نهایی کشور شد.

محمدعلی به همین دلیل(کسب رتبه برتر امتحانات نهایی)در سال 1349 می توانست بدون کنکور وارد دانشگاه صنعتی شریف (آریامهر سابق) شود اما با توجه به اینکه شهریه دانشگاه 2 هزار تومان بود به دلیل مشکلات مالی از تحصیل در این رشته انصراف داد.

محمدعلی بار دیگر از طریق شرکت در کنکور، در رشته مهندسی متالورژی دانشگاه صنعتی شریف
پذیرفته شد(پذیرفته شدگان رتبه اول رشته ها از پرداخت شهریه معاف می شدند) اما پایان سال دوم تحصیل به دلیل علاقه به رشته ریاضی تغییر رشته داد.

 

وی تیرماه 1353 به عنوان شاگرد اول رشته ریاضی و دارنده بالاترین معدل در میان تمام فارغ‌التحصیلان آن سال دانشگاه، تحصیلات خود را به پایان رساند.

دولت وقت در آن زمان، درصدد برنامه‌ریزی برای احداث دانشگاه صنعتی در اصفهان بود و برای تامین هیات علمی آن دانشگاه به افرادی از بهترین فارغ‌التحصیلان دانشگاه برای تحصیل در دانشگاه های طراز اول امریکا
و انگلستان بورس تحصیلی اهدا می‌شد که نجفی هم با استفاده از همین بورس و با گرفتن پذیرش از دانشگاه «ام. آی. تی» عازم امریکا شد و در پایان سال دوم تحصیل در امتحان ورودی دوره دکتری قبول شد
و از شهریور همان سال 1355 کار تحقیق روی تز دکترای خویش را آغاز کرد.

نجفی در سال 57(ایام انقلاب) و با وجودی که نزدیک به پایان کار برای اخذ مدرک دکتری بود به ایران آمد
و چون بطور مستقیم وارد دوره دکترای ریاضی شده بود به اصرار استادش، از کارهای ناتمام رساله دکترای خود به عنوان پایان‌نامه کارشناسی ارشد دفاع کرد و در هشتم فروردین 1358 بدون گرفتن مدرک دکتری به ایران آمد.

وی در سال تحصیلی 1357-1356 قسمت عمده‌ای از وقت خود را صرف فعالیت‌های مربوط به پشتیبانی از حرکت انقلاب اسلامی در ایران و افشاگری درخصوص جنایات رژیم شاه و تحریک افکار عمومی مردم امریکا علیه آن رژیم گشت و در نتیجه کار روی تز دوره دکتری پایان نیافت.

* مسئولیت های اجرایی محمدعلی نجفی
– مشاور معاون نخست وزیر(شهید چمران) در امور انقلاب – 1357 تا 1358
– عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان 1358 تا 1359
– ریاست دانشگاه صنعتی اصفهان 1359 تا 1360
– وزیر فرهنگ و آموزش عالی 1360 تا 1363
– عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف 1363 تا 1367
– معاون آموزشی و فرهنگی صدا و سیما 1365 تا 1367
– وزیر آموزش و پرورش 1367 تا 1376
– رییس سازمان برنامه و بودجه 1376 تا 1379

– عضو سومین دوره شورای اسلامی شهر تهران – 1385 تا 1392(دوره 6 ساله براساس مصوبه مجلس)
– محمدعلی نجفی مرداد 1392 به عنوان گزینه پیشنهادی دولت یازدهم برای وزارت آموزش و پرورش به مجلس شورای اسلامی معرفی شد که موفق به اخذ رای اعتماد نمایندگان نشد.
– نجفی در 26 مرداد سال 1392 به سمت معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی و
گردشگری منصوب شد که در بهمن همان سال به دلیل مشکلات جسمی، از این مسئولیت کناره گیری کرد.
– سرپرستی وزارت علوم برای مدت 3 ماه(شهریور تا آبان 93)
– محمدعلی نجفی درحال حاضر مشاور رئیس جمهوری و دبیر ستاد هماهنگی امور اقتصادی دولت است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*