فواید یک ورزش مداوم بر سلامت روان انسان

تاریخ انتشار: ۱۳۹۸-۰۶-۰۴
4987 بازدید
زمان مطالعه: 4 دقیقه

فواید ورزش در آرامش روانی باشگاه خبرنگاران سایت تفریحی اولی ها سعی دارد در زمینه ورزش عمومی مطلبی را در رابطه با فواید ورزش در آرامش روانی در اختیار شما […]


فواید ورزش در آرامش روانی

باشگاه خبرنگاران سایت تفریحی اولی ها سعی دارد در زمینه ورزش عمومی مطلبی را در رابطه با فواید ورزش در آرامش روانی در اختیار شما قرار دهد . در این مقاله با ما همراه باشید .

بررسی ها نشانگر این است اگر هر روز یک فعالیت ورزشی مداوم مانند پیاده روی، دویدن یا شنا را بطور مرتب انجام دهید کم تر از سایر افراد دچار مشکلات روانی می شوید .

فواید ورزش در آرامش روانی – آرامش ذهنی بیش تر

پیاده روی سبب بهبود علامت های بیماری افسردگی در بیماران مبتلا به انواع مهم این بیماری کمک خواهد کرد ، پس واضح است که این فعالیت بدنی به سادگی به مبارزه با احساسات ناخوشایند یا خستگی کمک می کند. یک پیاده روی لذتبخش به همراه یک دوست یا محبوب شما تأثیری دو برابر در بهبود روحیه شما دارد .

فواید ورزش در آرامش روانی – پیش‌گیری از بیماری افسردگی

طبق جدید ترین نتیجه تحقیقات صورت گرفته مشخص شده ورزش، دارویی جهت رفع بیماری افسردگی محسوب می شود . سطوح هورمون های سروتونین و اندورفین با انجام ورزش در بدن بیشتر می شود . اندورفین در واکنش به درد و استرس ترشح می شود و به درمان استرس و بیماری افسردگی کمک میکند . سروتونین هم که یک انتقال دهنده شیمیایی دخیل در بهبود اختلال های روانی مانند بیماری افسردگی است، نقش مهمی در بهبود خلق و خو و الگوهای خواب و کنترل اشتها دارد.

 

فواید ورزش,فواید ورزش کردن,تحقیق در مورد فواید ورزش

فواید ورزش پیاده روی

فواید ورزش در آرامش روانی – بروز تغییرات مثبت در مغز

طبق تحقیقات، ورزش های هوازی سبک همانند پیاده روی از زوال عقل زودهنگام جلوگیری می نماید ، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش خواهد داد و بطور کلی سلامت ذهنی را بهبود می دهد . علاوه بر اینها، پیاده روی فشار ذهنی را کمتر میکند و سطح هورمون های اندورفین( مسکن های طبیعی بدن که درد را تسکین می‌دهند ) را در بدن بالا نگه خواهد داشت .

فواید ورزش در آرامش روانی – جنبش و تکاپو، استرس را از بین می برد

به همان میزان که فکر و خیال ورزش کردن ممکن است باعث ایجاد استرس در شما شود، هنگامی که تمرین های خود را شروع کردید، در کلیه جنبه های زندگی با استرس بسیار کمتری روبرو می شوید . « سدریک بریانت» روان شناس ورزشی معتقد است ؛« ورزش واکنش تمدد اعصاب در بدن ایجاد خواهد کرد و به نوعی اشخاص را از آشفتگی ها و فشارهای روحی- روانی فارغ میکند . ورزش خلق و خو را بهتر کرده و از بروز بیماری افسردگی جلوگیری میکند .» تنها شما نیستید که میتواند از خوشبختی و نبود استرس در زندگی لذت ببرد. هرچه استرس شما کم تر شود ، بداخلاقی و زودرنجی شما هم کم تر خواهد شد و این مسئله باعث تقویت رابطه شما با همسر، فرزندان و دوستان می شود.

فواید ورزش در آرامش روانی – افزایش انعطاف پذیری در برابر تنش

30 دقیقه ورزش روزانه میتواند تغییر مثبتی بر وضعیت احساسی در در برابر استرس به وجود آورد . فعالیت های ورزشی تاثیری مثبت بر افزایش دوپامین، سروتونین و نورآدرنالین دارد و سبب ارامش بیش تر در افراد میشود .

 

فواید ورزش,فواید ورزش کردن,تحقیق در مورد فواید ورزش

فواید ورزش در آرامش روانی – ورزش به شما انرژی میدهد 

ممکن است تعجب کنید که چه طور ۳۰ دقیقه در روز ورزش کردن میتواند کل روز شما را تغییر دهد. هنگامی که طی ورزش، اندورفین به جریان خون شما وارد میشود ، سایر روز احساس انرژی بیش تری می کنید و هنگامی که قدرت و استواری بدنی خود را تقویت کردید، انجام کارهای روزانه مانند حمل خریدهای خانه یا بالا رفتن از پله ها برای شما ساده تر خواهد شد. و این مسئله باعث میشود درطول روز بسیار پرانرژی تر باشید.

 

یکی از مهمترین بهانه های افرادی که به مشاوران ورزشی مراجعه میکنند این است که خسته هستند و قادر به ورزش کردن نیستند . متخصصان معتقدند با این که ورزش در آغاز کار ممکن است خستگی شما را بیش تر نماید ، اما این وضعیت خیلی طولانی نمی شود . حس خستگی جسمی که بعد از ورزش کردن دارید مانند خستگی های معمولی روزانه نیست. همچنین هنگامی که بدن شما به ورزش عادت کند، میزان انرژی شما روزبه روز بیش تر می شود .

فواید ورزش در آرامش روانی – افزایش حافظه

داشتن فعالیت ورزشی مداوم باعث افزایش حافظه و قدرت یادگیری خواهد شد . ورزش کردن تولید سلول های جدید در ناحیه هیپوکامپ مغز را که مسئول حافظه و یادگیری هستند بیشتر می کند .

فواید ورزش در آرامش روانی – جلوگیری از تحلیل کارایی شناختی

با افزایش سن، مغز انسان هم تحلیل میرود و احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند آلزایمر بیشتر می شود . با وجود این که ورزش نمی تواند آلزایمر را درمان کند اما انجام آن از تحلیل رفتن مغز جلوگیری می نماید . تحلیل کارایی شناختی معمولاً پس از 45 سالگی به وجود می آید . داشتن فعالیت ورزشی به ویژه بین سنین 25 تا 45 سالگی باعث افزایش مواد شیمیایی در مغز خواهد شد و از تحلیل رفتن هیپوکامپ جلوگیری خواهد کرد .


برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


مطالب پیشنهادی


پاسخی بگذارید