عوارض قلیان برای بدن

تاریخ انتشار: ۱۳۹۸-۰۵-۰۳
268 بازدید
زمان مطالعه: 2 دقیقه

عوارض قلیان کشیدن باشگاه خبرنگاران سایت تفریحی اولی ها سعی دارد در زمینه  اخبار پزشکی مطالبی را درباره عوارض قلیان کشیدن در اختیار شما قرار دهد! در این مقاله با […]


عوارض قلیان کشیدن

باشگاه خبرنگاران سایت تفریحی اولی ها سعی دارد در زمینه  اخبار پزشکی مطالبی را درباره عوارض قلیان کشیدن در اختیار شما قرار دهد! در این مقاله با ما همراه باشید .

عوارض قلیان کشیدن – گرایش جوانان امروزه به قلیان

متاسفانه امروزه گرایش جوانان به قلیان افزایش زیادی داشته است .حتی ممکن است این افراد از سیگار هم استفاده ای نکنند چون می دانند چه عوارض خطرناکی برای آن ها دارد اما معتقدند که کشیدن قلیان آسیبی به آن ها وارد نخواهد کرد .اما این طرز فکر آن ها تنها یک باور غلط است . قلیان، از یک لوله ی آب با یک محفظه ی دود، یک کاسه، یک لوله و یک شیلنگ تشکیل شده است . تنباکو گرم خواهد شد ، دود از میان آب عبور می کند و سپس از طریق یک شیلنگ پلاستیکی به داخل یک دهانگیر کشیده خواهد شد .

عوارض قلیان کشیدن – مقایسه عوارض سیگار و قلیان

تنباکو در قلیان ، در مقایسه با سیگار، سمیت کمتری ندارد، و آب موجود در قلیان هم، بر خلاف باور مردم ، مواد سمی موجود در دود تنباکو را تصفیه نخواهد کرد . ممکن است افراد قلیانی به دلیل حجم زیاد دودی که در یک وعده قلیان کشیدن (که می تواند تا ۶۰ دقیقه طول بکشد) فرو می برند ، در واقع دود تنباکوی بیشتری نسبت به افرادی که سیگار می کشند، استنشاق نمایند .

عوارض قلیان کشیدن

قلیان

عوارض قلیان کشیدن – تحقیقات انجام شده درباره عوارض قلیان کشیدن

در صورتی که تحقیق در مورد قلیان کشیدن هنوز کامل نیست ، شواهد نشانگر این است که خطرات بسیاری دارد از جمله موارد ذکر شده در زیر :

  • دود قلیان دارای مقدار بالایی از ترکیب های سمی از جمله تار ، مونوکسید کربن ، فلزات سنگین و مواد شیمیایی سرطان زا (یا تشدید کننده سرطان) است . در واقع افرادی که قلیان می کشند، در معرض مونوکسید کربن و دود بیشتری نسبت به افراد سیگاری هستند .
  • دقیقا همانند سیگار کشیدن، قلیان کشیدن نیز با سرطان ریه، بیماری های قلبی و سایر بیماری های جدی همراه است .
  • قلیان کشیدن تقریبا به اندازه سیگار کشیدن نیکوتین وارد بدن می نماید ، و احتمالا منجر به وابستگی به دخانیات خواهد شد.
  • قلیان کشیدن توسط زنان باردار می تواند باعث تولد نوزادان کم وزن گردد .
  • لوله های قلیانی که در سفره خانه ها و کافه ها استفاده می شوند، ممکن است به درستی تمیز نشده و افراد را در خطر ابتلا به بیماری های عفونی قرار دهد.

پس، قلیان در مقایسه با سیگار، خطر کمتری ندارد، حتی می توان گفت که نسبت به آن، ضرر بیشتری نیز خواهد داشت  .

پاسخی بگذارید