جرم داخل گوش که ماده‌ای چسبناک است باعث می‌شود محیط داخل کانال گوش تمیز و ضدعفونی شود و اگر حشره‌ای قصد ورود دارد موفق نشود و حتی باکتری‌ها هم نتوانند در آن ناحیه رشد کنند.

جرم گوش باعث خارش می‌شود

برای هر کسی پیش می‌آید که دستش را در گوشش فروببرد و با تکان دادن آن سعی در خاراندن گوشش کند. اما اگر این موضوع زیاد برای شما پیش می‌آید معنی‌اش این است که مشکلی وجود دارد. گاهی خارش بیش از اندازه گوش نشان دهنده عفونت در آن ناحیه است.

سبز یا زرد

جرم گوش طبیعی رنگی بین نارنجی روشن و قهوه‌ای تیره دارد. اما اگر سبز، زرد، سفید یا سیاه باشد نشانه عفونت است و باید به پزشک مراجعه کنید. معمولا عفونت گوش می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که باید توسط پزشک بررسی شود.

بوی بد

جرم داخل گوش هرگز نباید بو بدهد و اگر بو بدهد بدون شک نشانه وجود عفونت در گوش است. گاهی بوی بد به اندازه‌ای است که وقتی به گوش کسی نزدیک می‌‎شوید بو را حس می‌کنید. در این شرایط عفونت شدید است و باید خیلی سریع به پزشک مراجعه شود.

خروج جرم از گوش

اگر استخر یا باشگاه رفتید و احساس می‎کنید جرم گوشتان خیس شده، طبیعی است. اما اگر وقتی از خواب بیدار می‎شوید آن‌ها را روی بالش یا تختتان ببینید معنی‌اش این است که گوش شما بیماری‌ای دارد و باید هرچه سریع‌تر درصدد درمان آن باشید.

وجود محسوس جرم

جرم گوش به گونه‌ای است که شما حضور آن در گوش را احساس نمی‌کنید. اما گاهی حالتی پیش می‎آید که آن را حس می‌کنید و گاهی حتی کانال گوش را می‌‎بندد. در این شرایط باید توسط پزشک تمیز شود. هرگز سعی نکنید خودتان این کار را بکنید چون احتمالش زیاد است که به جای خارج کردن، آن را بیشتر در گوش فرو دهید و مشکلاتی ایجاد کنید.