جزئیات طرح بسته حمایتی دولت از افراد مشمول تا زمان و شیوه پرداخت

جزئیات طرح بسته حمایتی دولت از افراد مشمول تا زمان و شیوه پرداخت آخرین جزئیات و اخبار از طرح بسته حمایتی دولت به مردم ایران .

این روزها و با توجه به فشار کمرشکن اقتصادی بر مردم ایران ارائه طرح های کمکی به قشر کم درآمد جامعه وظیفه دولت است .

طرح بسته حمایتی دولت یکی از طرح های ویژه برای کمک به قشر کم درآمد کشور ایران بوده که قرار است به زودی میان مردم ایران توزیع گردد .

جزئیات طرح بسته حمایتی دولت در رسانه های مختلف و به شیوه های مختلف اعلام شده است که در این مطلب از مجله سرگرمی اولی ها سعی کردیم تا آخرین جزئیات طرح بسته حمایتی دولت را برای شما نقل کنیم .

طرح بسته حمایتی دولت

بسته حمایتی دولت تا اواخر مهر ماه تنها شامل حال خانواده‌های زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی می‌شد اما هیات دولت به تازگی اعلام کرده کارمندان و بازنشستگان را هم زیر چتر طرح بسته حمایتی خود می‌گیرد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد این بسته شامل مبلغی است که به حساب مخصوص حقوق سرپرست خانوار واریز می‌شود و بعد از مشخص شدن فروشگاه‌های زنجیره‌ای، افراد می‌توانند بسته حمایتی خود را در قالب کالا از فروشگاه‌ها تهیه کنند. این مسئله هنوز در قالب یک احتمال مطرح شده، اما اگر کمی دل به کار بدهید خودتان هم متوجه می‌شوید که شانس پرداخت بسته حمایتی به شکل نقدی (به دلیل امکان تورم زا بودن) کم است.

حالا بیایید تمام چیز‌هایی را که تا این لحظه درباره طرح بسته حمایتی دولت می‌دانیم را کنار هم بگذاریم و ببینیم اوضاع از چه قرار است. ۱- کدام کارمندان و حقو‌ق‌بگیران دولت بسته حمایتی دریافت می‌کنند؟ مصوبه هیات وزیران می‌گوید سازمان برنامه و بودجه مجاز است برای کارمندانی که مجموع دریافتی آن‌ها در ماه کمتر از سه میلیون تومان است، کمک جبرانی واریز کند.

آن هم از طریق حساب بانکی مرتبط با حقوق و دستمزد آنها . متن مصوبه چند گروه را شامل دریافت بسته حمایتی دانسته است. کارکنان رسمی ، پیمانی کشوری و لشکری، کارکنان قراردادی و شرکتی و مستمری بگیران صندوق‌های بازنشستگی کشوری، لشکری و حمایت و بازنشستگان شرکت فولاد و سایر صندوق‌ها.

۲- دیگر دریافت کنندگان بسته حمایتی دولت چه کسانی هستند؟ چند گروه دیگر قبل کارمندان به عنوان دریافت کننده بسته حمایتی دولت معرفی شده بودند. گروه اول خانوار‌های زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی هستند.

در گروه دوم خانوار‌های زیر پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار دارند و گروه سوم را افرادی تشکیل می‌دهند که درآمدشان کمتر از سه میلیون تومان در ماه است. پیش از این پیشبینی شده بود گروه اول حدود ۹ میلیون نفر باشد، اما جمعیت این افراد در بعضی منابع ۱۱ میلیون نفر عنوان شده است. یعنی همه آن‌هایی که تحت پوشش کمیته امداد یا سازمان بهزیستی هستند.

۳- بسته حمایتی بالاخره نقدی است یا غیرنقدی؟ چند سناریو مختلف در چند ماه اخیر برای بسته‌های حمایتی سر زبان‌ها افتاده است. عده‌ای می‌گویند بسته حمایتی مثل سبد کالا است و چند فروشگاه زنجیره‌ای را مشخص می‌کنند تا مردم بروند بسته حمایتی خود را دریافت کنند. بعضی‌ها می‌گویند بسته حمایتی مثل کارت هدیه است که تا مبلغی مشخص به مشمولان دریافت بسته حمایتی تعلق می‌گیرد و قرار است فقط کمک خرجشان باشد.

بعضی هم می‌گویند قرار است بسته حمایتی مثل کوپن مجازی باشد. اگر در جزئیات این سناریو دقیق‌تر شویم تقریبا مثل همان سناریو قبلی یعنی کارت هدیه است. بعضی دیگر می‌گویند بسته‌های حمایتی مثل یارانه است و به همان حسابی که سرپرستان خانوار برای دریافت یارانه نقدی معرفی کرده‌اند واریز می‌شود. نهایتا آخرین سناریو همانی است که در مصوبه هیات وزیران آمده است؛ اینکه بسته حمایتی قرار است در قالب کمک جبرانی به حساب بانکی مرتبط با حقوق و دستمزد افراد واریز شود.

جزئیات طرح بسته حمایتی دولت

۴- مبلغ واریزی بسته حمایتی چقدر است؟ مصوبه هیات وزیران در مورد مبلغ بسته حمایتی که قرار است به حساب مشمولان واریز شود صحبتی نکرده و تنها به ذکر منبع تامین این مبلغ اشاره دارد. بر این اساس منابع مالی مورد نیاز این مصوبه ازمحل مصوبه دولت درخصوص طرح حمایت غذایی از گروه‌های کم‌درآمد تامین خواهد شد. گفته می‌شود دولت برای این کار بودجه ۹ هزار میلیارد تومانی اختصاص داده است. برخی منابع می‌گویند بسته حمایتی قرار است در دو مرحله اجرا شود؛ یعنی در هر مرحله چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز دارد.

5 – افرادی که مشمول دریافت بسته حمایتی هستند، حدود ۳۵ تا ۴۰ میلیون نفر برآورد شده‌اند و اگر این ۹ هزار میلیارد تومان را بین آن‌ها تقسیم کنیم تا پایان سال به هر کس حدود ۲۲۵ هزار تومان می‌رسد. البته با توجه به اینکه هنوز تعداد دقیق افراد مشمول طرح مشخص نیست و تعداد حدودی آن برآورد و اعلام شده، ممکن است این مبلغ کمتر یا بیشتر شود.

6- دولت از عهده پرداخت بسته حمایتی برمی‌آید؟ دولت خیلی دل خوشی از یارانه نقدی ندارد؛ درست است که هر ماه با کلی منت ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان ناقابل به حساب هر ایرانی مشمول یارانه واریز می‌کند، اما از حرف‌های دولتمردان مشخص است که بدش نمی‌آید زیرآب یارانه‌ها را بزنند. آن‌ها قرار است چطور با پول بسته حمایتی کنار بیایند؟ آمار‌ها نشان می‌دهد دولت هر ماه نزدیک به سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به یارانه نقدی اختصاص می‌دهد.

حالا بیایید بودجه یارانه نقدی را با بودجه مورد نیاز برای اجرای بسته حمایتی دولت مقایسه کنیم. بودجه‌ای که دولت برای پرداخت بسته حمایتی به اقشار با درآمد زیر سه میلیون تومان در نظر گرفته در هر مرحله چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است. دو مرحله از طرح بسته حمایتی قرار است تا پایان سال عملی شود. در این باز زمانی پنج ماهه که تا پایان سال باقی مانده، دولت حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان هم یارانه نقدی پرداخت می‌کند. یعنی بیش از دو برابر بودجه‌ای که برای بسته حمایتی در نظر گرفته شده است.

منطبق با کلید واژه: اخبار جامعه