خانه » بیوگرافی » بازیگران » سیما تیرانداز بیوگرافی سیما تیرانداز و همسرانش مجید جوزانی و ناصر هاشمی + عکس

سیما تیرانداز بیوگرافی سیما تیرانداز و همسرانش مجید جوزانی و ناصر هاشمی + عکس

سیما تیرانداز بیوگرافی سیما تیرانداز و همسرانش مجید جوزانی و ناصر هاشمی زندگینامه سیما تیرانداز Sima Tirandaz بازیگر زن ایران و همسرش مجید جوزانی و همسر سابقش ناصر هاشمی به همراه عکس سیما تیرانداز و همسرش .

سیما تیرانداز بازیگر زن ویکی از بهترین بازیگران تلویزیون و سینمای ایران می باشد وی در سریال و فیلمهای زیادی ایفای نقش کرده است .

 بیوگرافی سیما تیرانداز و همسرش مجید جوزانی

سیما تیرانداز

بیوگرافی سیما تیرانداز بازیگر زن محبوب ایران و همسرش مجید جوزانی و همسر سابقش ناصر هاشمی را می توانید از سایت اولی ها مشاهده بفرمایید.

زندگینامه سیما تیرانداز بازیگر معروف را در زیر مشاهده بفرمایید .

 • تاریخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

در یازدهم دی سال 1348 در تهران به دنیا آمد.

پدر: –
مادر:-
برادر: –
خواهر:-
همسر: ناصر هاشمی ، مجید جوزانی
فرزند: رایان

 • مشخصات فردی:

وقتی در حال بازی در یک نقش است به هیچ چیز جز آن نقش فکر نمی‌کند و بازیگری او را زنده می‌کند.

 • عادات و علائق شخصی:

از قبل به معماری علاقه داشت و اگر بازیگر نمی شد سعی می‌کرد شغل مهندس معماری را انتخاب کند و یک زندگی کارمندی را انتخاب می‌کرد و زندگی‌اش کاملا متفاوت می‌شد.
اول از همه به نقش اهمیت می‌دهد و نقش را در کلیت اثر می‌بیند. علاقه شخصی اش به تئاتر بیشتر است. اما این‌طور نیست که فقط تئاتر بازی کند.

 • دوران زندگی:

از کودکی رویای بازیگر شدن داشت. حتی یادش می‌آید در دنیای بازیهای کودکانه ‌همیشه با دخترعمویش قول می‌دادند که در آینده بازیگر شوند. در تمام بازی‌های بچگی‌ در حال نقش ‌بازی کردن بود.بعد از مدتی هم با دیدن یک تئاتر دوباره حس علاقه به بازیگری در وی اوج گرفت. آن موقع به پدرش گفت، حتما می‌خواهد بازیگر شود. پدرش هم او را به شرکت در دوره‌های بازیگری تشویق نمود.اما در آن زمان، گرفتار درس و مشق بود و وقت این کار را نداشت.

بیوگرافی سیما تیرانداز و همسرش مجید جوزانی

سیما تیرانداز

 • ناصر هاشمی و مجید جوزانی همسران سیما تیرانداز :

سیما تیرانداز دو ازدواج داشته است که هر دو ازدواج وی با افراد مشهور و هنرمند ایران بوده است .

ناصر هاشمی همسر اول سیما تیرانداز می باشد که خود از بازیگران نامی و مشهور ایران است . وی متولد 22 فروردین 1335 می باشد که در رشته های بازیگر، دوبلور، فیلم‌نامه‌نویس و کارگردان در جامعه هنر فعالیت می کند .

مجید جوزانی همسر دوم سیما تیرانداز است که پس از جدایی سیما تیرانداز از ناصر هاشمی با وی ازدواج کرده است .

سیما تیرانداز یک پسر به نام رایان دارد که تلاش بسیاری برای بزرگ کردن پسرش انجام داده است .

 • شرکت در کلاسهای بازیگری

این علاقه کم‌کم در حال از بین رفتن بود که یک روز در دبیرستان همکلاسی اش گفت که خواهرش در کلاس بازیگری ثبت‌نام کرده است. سیما هم آدرس را گرفت و به آن کلاس که دقیقا یک کوچه با منزلشان فاصله داشت،رفت.

 • دیپلم

در دوره دبیرستان پدرش درمورد تحصیل سیما هیچ تصوری جز رشته تجربی و ریاضی نداشت و سیما بعد از گذراندن سال اول با تمام مخالفت‌های پدرش تصمیم گرفت به هنرستان برود.

 • تحصیل در دانشگاه

وقتی در رشته موزه‌داری و نمایش در دانشگاه قبول شد، پدرش باز هم اصرار داشت که رشته موزه‌داری را دنبال کند. اما انتخاب خودش تحصیل در رشته نمایش بود. او در سال 82 با مدرک فوق لیسانس کارگردانی و بازیگری از دانشکدۀ سینما و تئاتر فارغ التحصیل شد.

 • پایان نامه

وی با معدل 19.30 شاگرد اول دانشکده سینما و تئاتر بود که بالاترین معدل فوق لیسانس میان همدوره‌ای‌هایش بود. پایان نامه کارشناسی ارشدش اجرای نمایش «هتل عروس» بود که به خاطرش نامزد بهترین کارگردانی شد.

 • مخالفت خانواده

وی در این راه با مخالفت‌های زیاد خانواده هم روبرو شد ، اما در نهایت خانواده مجبور شدند شرایطش را بپذیرند و از یک جایی به بعد متوجه شدند که نمی‌توانند جلودارش شوند.

 بیوگرافی سیما تیرانداز و همسرش مجید جوزانی

سیما تیرانداز

 • آغاز فعالیت

از سال ۱۳۶۷ با نمایش‌های آموزشی مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما زیر نظر خانم گلاب آدینه(جاری سابقش) بود.

 • هامون

در فاصله 2 سال بعد از گذراندن دوره بازیگری‌اش، در «مرگ یزدگرد» و «هامون» بازی کرد.سیما با بازی در نقش کوتاهی در فیلم هامون ساخته داریوش مهرجویی به سینما رفت. در هامون آنقدر سنش کم بود که خیلی دلهره بازی نداشت.

 • اولین دستمزد

اولین دستمزدش در سال 68،هشت هزار تومان بود. با آن دستمزد یک انگشتر طلا و یک ضبط صوت خرید.

 • بانو

سپس در فیلم بانو ساخته دیگر داریوش مهرجویی بازی کرد.

 • سایه های هجوم

اما سایه‌های هجوم فرصت مناسبی برای هنرنمایی اش بود که برای بازی در همین فیلم نامزد جایزه بهترین بازیگر زن از یازدهمین جشنواره فیلم فجر شد.

بیوگرافی سیما تیرانداز

بیوگرافی سیما تیرانداز

 • کارگردانی

خودش هیچ وقت فکر نمی‌کرد روزی کارگردان شود و تصورش این بود که همیشه بازیگر خواهد ماند. تا سال 78 فقط بازی می کرد، اما در این سال به سمت کارگردانی رفت. کارگردانی را آن قدرها مشغولیت ذهنی اش نمی داند، که به خاطرش بازیگری را کنار بگذارد. کارگردانی برایش نوعی ارضا کردن شخصی و روانی است. یعنی زمانی کارگردانی خواهد کرد که احساس ‌کند حرفی برای گفتن دارد. دلش می‌خواهد چیزی بگوید که تا به حال آن را بازی نکرده ‌است. این طوری هم نیست که خودش را موظف کند هر سال کارگردانی کند، بلکه کارگردانی فقط نوعی گفت‌وگوی شخصی سیما تیرانداز با تماشاگران است.

 • سه‌روایت از زندگی

وی که پیش از این در خدای کشتار به کارگردانی علی‌رضا کوشک‌جلالی بازی کرده بود،سه‌روایت از زندگی را به ‌عنوان کارگردان به روی صحنه برد. متن سه‌روایت از زندگی را خیلی دوست داشت. این نمایش در مفاهیم شباهت‌هایی به خدای کشتار داشت.

 • ستایش

ستایش؛ مجموعه ای تلویزیونی به کارگردانی سعید سلطانی می‌باشد. پخش سری اول این مجموعه از جمعه ۱۲ آذر ماه ۱۳۸۹ آغاز شد و در ۶ آبان ۱۳۹۰ به پایان رسید. پس از پخش ۴۴ قسمت از این مجموعه، پخش سری دوم این مجموعه از جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۲ آغاز گردید .سیما تیرانداز در این مجموعه، در نقش انیس به ایفای نقش پرداخت که پیچیده ،سخت و منفی بود.

 • صحبتهای سیما تیرانداز درخصوص حضور در ستایش

از طرف آقای اصغر هاشمی با من تماس گرفتند و سریال ستایش را به من پیشنهاد کردند. البته قرار بود اسمش به «سنگ و صخره» تغییر پیدا کند. این سریال قرار بود 18 قسمتی باشد. نقشی را که به من پیشنهاد کردند یک نقش خاکستری بود که در مقابل ستایش قرار می‌گرفت. اما،آقای اصغر هاشمی، گروه را ترک کرد و به جایش آقای سلطانی آمد. پس از آن سریال 18 قسمتی ستایش تبدیل به 50 قسمت شد. داستان ستایش بسط پیدا کرد. نقش انیس در 18 قسمت خیلی پر رنگ بود. اما در داستان 50 قسمتی می‌بینیم که ستایش خانه را ترک می‌کند و جریان چیز دیگری می‌شود. گاهی وقت‌ها تهیه‌کننده به تو یک قولی می‌دهد، اما قولش اجرایی نمی‌شود. از یک بخشی داستان ستایش به مسیر دیگری می‌رود و از خانه حشمت فردوس خارج می‌شود. اگر می‌دانستم داستان 50 قسمت می‌شود شاید اصلا در آن بازی نمی‌کردم. من 3 ماه با اصغر هاشمی همکاری کردم. تاکید او این بود که نگوییم انیس آدم خیلی سیاهی است. معمولا نقش‌های منفی در سریال‌های ایرانی جذاب‌تر هستند. چون نقش‌های مثبت آنقدر مثبت‌اند که باورپذیر نیستند. ما چنین آدم مثبتی نداریم. من نمی‌دانم این آدم‌های خوب از کجا آمده‌اند؟ خود ما در زندگی عادیمان ممکن است دروغ بگوییم یا حسادت کنیم.

 بیوگرافی سیما تیرانداز و همسرش مجید جوزانی

سیما تیرانداز

 • نقش انیس در سریال ستایش

از لحظه‌ای که النگوهای انیس را در دستم کردم حس انیس بودن در من به وجود آمد. انیس نتیجه کاری است که حشمت فردوس دارد انجام می‌دهد. شخصیت حشمت فردوس اصلا مثبت نیست. آدمی است که سر منشا همه مشکلات می‌شود. او مصداق ضرب‌المثل «از ماست که برماست» است. انیس آیینه حشمت فردوس است. انیس نقطه مقابل ستایش است، این دو مقابل هم قرار می‌گیرند. برای من انیس به اندازه ستایش جذاب است. فکر می‌کنم سریال انرژی عجیب و غریبی از من گرفت. هیچ وقت سر هیچ کاری اینقدر خسته نشده بودم. فیلمبرداری بخش من تقریبا یک ماه طول کشید. در این مدت هر شب که به خانه می‌رسیدم احساس می‌کردم همه عضلات دست و پا و صورتم دچار انقباض شده است. نمی‌توانستم انرژی‌ام را خالی کنم و روی ویلچر بودم. بازی سختی بود.

 • تدریس

تدریس جزو فعالیت‌های روتین و همیشگی اش محسوب می‌شود. او درست از زمانی که بازیگر شد، معلم هم شد.وی تدریس بازیگری را کار خاصی می داند که بسیار انرژی‌بر است، اما بدون توقف آن را ادامه داده است.

 • تحصیلات و مدارک علمی:

کارشناسی‌ ارشد کارگردانی و بازیگری از دانشکدۀ سینما و تئاتر

سیما تیرانداز

سیما تیرانداز

 • افتخارات:

جایزه بهترین بازیگر زن از دهمین جشنواره تئاتر فجر برای نمایش مرگ یزدگرد (۱۳۷۰)
جایزه بهترین بازیگر زن از بیستمین جشنواره تئاتر فجر
نامزد جایزه بهترین بازیگر نقش اول در یازدهمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم سایه‌های هجوم
برنده تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل زن از یازدهمین جشن خانه سینما برای فیلم پاداش سکوت
برنده جایزه بهترین بازیگر زن از بیست و هشتمین جشنواره تئاتر فجر برای نمایش پری خوانی عشق و سنگ ۱۳۸۸

 • آثار :

سینما:

هامون (داریوش مهرجویی ۱۳۶۸)
بانو (داریوش مهرجویی ۱۳۷۰)
سایه‌های هجوم (احمد امینی ۱۳۷۱)
جاده عشق (رجب محمدین ۱۳۷۲)
پاداش سکوت (مازیار میری ۱۳۸۵)
شکلات داغ (حامد کلاه‌داری ۱۳۸۸)
فیلم سرگیجه ( مسعود آب پرور)

بیوگرافی سیما تیرانداز

سیما تیرانداز

 • تلویزیون:

پنجره‌ای رو به آفتاب (۱۳۷۰)
زندگی (۱۳۷۱-۱۳۷۰)
پنجره‌ای رو به باغچه (۱۳۷۲)
بی‌بی‌یون (۱۳۷۴)
دور باغ گذشت (۱۳۷۴)
وکلای جوان (۱۳۷۵-۱۳۷۴)
دومین انفجار (۱۳۷۵)
آژانس دوستی (۱۳۷۶)
چای قند پهلو (۱۳۸۰)
جوانی (۱۳۸۰)
باران عشق (۱۳۸۰)
خانه‌ای در تاریکی (۱۳۸۲)
حلقه سبز (۱۳۸۶)
در چشم باد (۱۳۸۲)
ستایش (۹۰-۱۳۸۸)
سی‌امین روز (۱۳۸۹)
چهار بهار (تله فیلم ۱۳۸۶)
پس از مه (تله فیلم)
دودکش (۱۳۹۲)
بین خودمون بمونه (۱۳۹۳)

 بیوگرافی سیما تیرانداز و همسرش مجید جوزانی

سیما تیرانداز

 • تئاتر:

مرگ یزدگرد (بازیگر)
هتل عروس (کارگردان)
دخترک شب طولانی (کارگردان)
محاله فکر کنید اینطوری هم ممکنه بشه (کارگردان و بازیگر)
تله تئاتر بازرس کل (بازیگر) ۱۳۸۱
نمایش حیات خلوت (بازیگر) ۱۳۸۵
نمایش مانفیست چو (بازیگر) ۱۳۸۷
نمایش پری خوانی عشق و سنگ (بازیگر) ۱۳۸۹
نمایش آواز از دورترین کرانه مه آلود زمین (بازیگر) ۱۳۸۹
نمایش خانمچه و مهتابی (بازیگر) ۱۳۸۹
نمایش خدای کشتار (بازیگر) ۱۳۹۲

 • نقل قول و خاطرات:

سیما تیرانداز: شما ممکن است شانس بیاورید و به یک بازیگر مطرح تبدیل شوید، اما وقتی سواد و دانش نداشته باشید به عنوان یک بازیگر کم‌ دانش معرفی می‌شوید و متقابلا می‌توانید بازیگر باسوادی باشید که شانس بازی کردن نداشته باشید، پس شانس و لیاقت هر دو مکمل یکدیگرند.یک بازیگر باید خیلی‌ چیزها را بداند و قطعا نباید فرد ناآگاهی باشد. در حقیقت دانش لازمه بازیگری است، چون وقتی دانش‌ نداری مطمئنا قدرت تجزیه و تحلیل هم نداری، پس نمی‌توانی پیشرفت کنی. شانس برای مطرح شدن نیاز است، ولی برای تداوم کاری داشتن دانش ضروری است.
زمانی برای فیلمبرداری یک فیلم مستند به نام “آب،هستی” به شهرستان کنگاور در استان کرمانشاه سفر کرده بودیم. شب در کمپینگی که اجاره شده بود با یک گروه فیلمبرداری خوابیده بودیم. آن شب زلزله آمد. همه در حال جیغ و فریاد و بدو بدو بودند، اما من اصلا نتوانستم تکان بخورم و همین‌طور دراز کشیده بودم. این قدر این چند ثانیه‌ای که زلزله آمد به نظرم طولانی بود که احساس کردم یک ساعت این حادثه طول کشیده است. این تجربه بسیار عجیبی برایم بود. بعد از آن فکر می‌کردم چه قدر ما انسان‌ها در مقابل کوچکترین اتفاقی که ممکن است در زندگی‌مان بیفتد ضعیف هستیم. کنگاور منطقه زلزله خیزی است و مردم آنجا دائما زلزله‌های کوچک را تجربه می‌کنند. این تجربه در مورد زلزله‌ای که ‌هیچ خرابی‌ای نداشت، ولی باعث شده بود من انسان این چنین دچار ضعف شوم بود و از حرکت باز بایستم تاثیر زیادی روی من گذاشت. همیشه هر حادثه و اتفاق ناگوار و غیرقابل کنترلی حتی تصادف و بیماری باعث می‌شود فکر کنم که چه قدر ما انسان‌ها آدم‌های ضعیف و مغروری هستیم و فکر می‌کنیم که داریم در این جهان کار مهمی انجام می‌دهیم، در حالی که همه‌مان به مویی بندیم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*