خانه » اخبار » سقوط هواپیمای تهران به یاسوج در کوه های پادنا اصفهان

سقوط هواپیمای تهران به یاسوج در کوه های پادنا اصفهان

سقوط هواپیمای تهران به یاسوج در کوه های پادنا اصفهان

به گزارش اولی ها: هواپیمای ای تی آر ۷۲ – ۶۰۰ متعلق به هواپیمایی آسمان که صبح امروز از رادار خارج شده بود در حوالی سمیرم سقوط کرد که متاسفانه همه سرنشینان جان باخته اند.

سقوط هواپیمای تهران به یاسوج

سقوط هواپیمای تهران به یاسوج

هواپیمای ای تی آر

این هواپیما که ساعت ۸:۵۴ دقیقه از تهران عازم یاسوج شده بود از ساعتی پیش از رادار خارج شد. گفته می شود این پرواز دست کم ۶۵ مسافر داشته است.

عمر این هواپیمای ای تی آر هواپیمایی آسمان بیش از ۲۰ سال بود.

سقوط هواپیمای تهران به یاسوج

سقوط هواپیمای تهران به یاسوج

حجت الله فولاد به عنوان خلبان پرواز تهران یاسوج که صبح امروز سقوط کرد، حدود چهار سال قبل توانسته بود هواپیمای همین مسیر را از سقوط نجات بدهد، اما متاسفانه این مرتبه نتوانست از سقوط هواپیمای تهران یاسوج جلوگیری کند و در کنار تمامی مسافران و سرنشینان جان باخت.

فقط چهار دقیقه بعد از انجام یکی از پروازهای یاسوج تهران به شماره 3205، کاپیتان و خلبان پرواز آن یعنی حجت الله فولاد، متوجه نقص فنی و از کار افتادن موتور سمت راست هواپیما شد. او با تجربه خود توانست با وجود سپری شدن چندین دقیقه از بلند شدن وسیله از زمین، آن را به سلامت در فرودگاه یاسوج فرود بیاورد. در پرواز یاد شده نیز چیزی حدود 60 مسافر وجود داشت و اگر تلاش این کاپیتان نبود، همه آن‌ها جان خود را از دست می‌دادند.

مدیر فرودگاه یاسوج در آن زمان اعلام کرد شخصات در این هواپیما حضور داشته و خدا را شاکر است که به لطف او و سپس مهارت و درایت خلبان حجت الله فولاد، از سقوط هواپیما جلوگیری شده بود. این پرواز در روز هفدهم آذر ماه سال 1392، یاسوج را به مقصد تهران ترک کرده بود. خلبان پرواز تهران یاسوج اخیر نیز همین کاپیتان دلاور بوده است که متاسفانه دیگر در میان ما حضور ندارد.

همین موضوع سبب شد پنجاه دقیقه بعد از بلند شدن هواپیما از زمین، ارتباط آن با رادار قطع شود که متاسفانه ناشی از سقوط هواپیما در اثر برخورد به کوه دنا بوده است. خلبان پرواز تهران یاسوج اخیر متاسفانه این مرتبه نتواست کاری انجام بدهد. اگرچه اخباری پیرامون احتمال زنده بودن برخی از سرنشینان شنیده می‌شود، اما چند ساعت بعد از بروز حادثه اعلام شد همه 66 نفر حاضر در هواپیما شامل 60 نفر مسافر و 6 نفر خدمه جان خود را از دست داد‌ه‌اند.

سقوط هواپیمای تهران یاسوج در حالی اتفاق افتاد که مردم ایران هنوز در داغ چند حادثه دیگر قرار دارند.

علت سقوط هواپیمای تهران یاسوج

هواپیمای ای تی ار پنجاه دقیقه بعد از این که در ساعت 8 صبح یکشنبه بیست و نهم بهمن ماه از فرودگاه مهرآباد از زمین بلند شد، به دلیل شرایط جوی نامناسب به کوه دنا برخورد کرد. اگرچه تیم‌های جستجو به محل حادثه سقوط هواپیمای تهران یاسوج اعزام شده‌اند، اما مقامات خبر مرگ تمامی سرنشینان شامل همه مسافران و خدمه را تایید کردند. هواپیمای مذکور ساخت شرکت ATR بوده و حدودا بیست سال از عمر آن می‌گذشته است، پس به هواپیماهای ATR صفر کیلومتر خریداری شده بعد از برجام ارتباطی ندارد.

بعد از بروز حادثه وب سایت فرودگاه مهرآباد از دسترس خارج شد و اکنون امکان استفاده از آن وجود ندارد. با گذشت زمانی کوتاه همین اتفاق برای وب سایت فرودگاه یاسوج رخ داد و امکان دسترسی به آن سلب شد.

اگرچه به خاطر مه‌آلود بودن هوا در ابتدا امکان ارسال بالگرد به منطقه وجود نداشت، اما بعد از مشخص شدن محل سقوط هواپیمای تهران یاسوج و پی بردن به صعب‌العبور بودن منطقه کوهستانی، اعلام شد امکان ارسال آمبولانس به آنجا وجود ندارد، به همین دلیل اکنون با وجود شرایط جوی بد، 5 بالگرد اورژانس مشغول جستجوی برای کشف لاشه هواپیما هستند.

رییس اداره کل هواشناسی استان اصفهان اعلام کرد وزش باد شدید، شرایط امدادرسانی را با مشکل مواجه کرده است. در ادامه سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور نیز از تشکیل جلسه کمیته بحران در این سازمان خبر داد تا جزییات سقوط هواپیمای تهران یاسوج هر چه سریعتر مورد بررسی قرار بگیرد.

شنیده شدن صدای انفجار هواپیما

هم اکنون گروه های امدادی هلال احمر در منطقه سقوط هواپیما در منطقه پادنا حضور دارند و تاکنون چندین روستاها و ارتفاعات و دره های منطقه جستجو شده است اما هنوز لاشه هواپیما دیده نشده است.

گفته می شود محلی ها صدای انفجار هواپیما را شنیده اند اما مشخص نیست محل دقیق حادثه کجا بوده است.

بارش برف و وزش شدید باد ادامه دارد، احتمال داده می شود هواپیما به ارتفاعات کوه دنا برخورد کرده باشد.

تیم های اورژانس و هلال احمر در حال جستجو از راه زمین هستند و امداد هوایی متوقف شده است، هم اکنون جستجو در جنوب روستای بیده ادامه دارد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*