دلیل عدم استجابت دعا

استجابت دعا
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹-۰۶-۰۶
402 بازدید
زمان مطالعه: 3 دقیقه

دلیل عدم استجابت دعا خداوند براای بندگانش مهربان است و خوشبختی مؤمنان را می‌ خواهد ، بنابراین اگر خواسته آن ها به ضررشان باشد ، اما به دلیل عدم اطلاع […]


دلیل عدم استجابت دعا

خداوند براای بندگانش مهربان است و خوشبختی مؤمنان را می‌ خواهد ، بنابراین اگر خواسته آن ها به ضررشان باشد ، اما به دلیل عدم اطلاع از باطن امور از خداوند آن را بخواهند ، اجابت نمی‌ کند .

دلیل عدم استجابت دعا – دلیل تأخیر یا عدم استجابت دعا

  • خدای متعال با بندگانش دشمنی ندارد و مسلما اراده‌ی او بر کمال بندگانش می‌ باشد. تمام دستورات دین گواه بر این است که خدای متعال به هر وسیله‌ ای به دنبال کمال انسان است .

 

  • تأخیر و عدم اجابت دعا ، نشان کم لطفی و کم محبتی خدا نیست ، بلکه گاهی بر عکس ، هرچه بیشتر تأخیر شود ، دلیل بر بیشتر دوست داشتن خدا است . در کلام معصومین (ع) داریم : «وقتی که مؤمنی دعا می‌کند ، خداوند به ملائکه می‌ فرماید : دعایش را مستجاب نمودم، ولی آن را نگه دارید و عطا نکنید که من دوست دارم صدای این بنده مؤمن را بشنوم . بنده‌ ای هم هست که دعا می‌کند و خداوند می‌ فرماید : زود حاجتش را بدهید که آوازش را دوست ندارم». در روایت نیز آمده است که : «ان الله اذا احبَّ عبداً غطَّهُ فی البلاء غطّاً؛ (۱) خداوند وقتی بنده‌ ای را دوست بدارد ، او را با سختی‌ ها و مشکلات رو به رو می کند ». پیامبران و اولیای الهی بیش از دیگران در زندگی خود با مشکلات روبرو بودند .

 

  • اگر به خاطر مشکلاتی، حس ناامیدی در شما به وجود آمده، مشکلات زندگی امتحان الهی است، باید با صبر و تحمّل از آزمون موفق به در آیید؛ به ظاهر قضیه نگاه نکنید. به نتایج معنوی و آثار اخروی رویدادهای زندگی توجه داشته باشید. زندگی همیشه با رنج و مشکلات آمیخته است. بعضی به ظاهر خوشبخت به نظر می‌رسند. امّا در واقع زندگی شان سراسر پوچ و بی معنا است و هیچ نتیجه و پاداش اخروی ندارند. خداوند منان با طول دادن اجابت ما را بیش‌تر به حالت انابه و تضرع در درگاهش نگه می دارد. این لطف بزرگى است که به این وسیله ارتباط عبد با معبود حفظ مى‏ گردد. در پى آن الطاف بى‏ شمار دیگرى نصیبش مى‏ شود .

 

  • سختی و مشکلات زندگی زمینه ترقّی و رشد معنوی است. باید خوشحال باشید که خداوند شما را شایسته این مقام دانسته است. از فضای پیش آمده نهایت استفاده را کرده و در آغوش پر مهر پروردگار ، مشکلات تان را حل کنید. قدر دان این لحظات ناب باشید. مشکلات در زندگی پل پیروزی و نردبان ترقی انسان است . کمالات در برخورد با مشکلات و غلبه بر آن‌ها ظهور و بروز می‌کند. جوهره انسان در میدان‌های مبارزه با سختی‌ها جلوه می‌یابد. این از سنت‌های الهی است . باید از خداوند، استقامت و صبر و استواری طلب نماییم. از او بخواهیم ما را در آزمایش‌های سخت و دشوار زندگی موفق و پیروز سازد.

 

  • به ابعاد مثبت زندگی خود نیز توجه داشته باشید؛ اگرچه دچار مشکلاتی هستید که شما را رنج می‌دهد و از این لحاظ وضعیت خود نامطلوب‌تر از دیگران می‌بینید، امّا جنبه‌های مثبتی نیز در زندگی شما وجود دارد که دیگران بی بهره از آن هستند، همانند نعمت سلامتی و …

 

  • همیشه به خداوند توکل داشته باشید؛ نقش توکل در زندگی بسیار راه گشا است. انسان اگر واقعاً به خدا توکل نماید، خداوند مشکلات زندگی او را برطرف می‌کند. خداوند در قرآن می‌ فرماید: «وَ مَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ؛ هر کس بر خدا توکل کند، خدا او را کفایت می‌کند.»

 

  • این آیه روحیه امید را در انسان تقویت می‌کند: «فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْراً، إِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْراً؛ پس حتماً با سختی آسانی است، حتماً با سختی آسانی و گشایشی است»؛ و روزی می‌رسد که اکثر ما پی خواهیم برد که عدم اجابت برخی از دعاهایمان خود یک نعمت بزرگ و با ارزش بوده و از خداوند بابت اصرار و بی قراری‌ها و گله گذاری هایمان عذر خواهی خواهیم کرد. اگر به اوصاف الهی توجه کنیم و به صفات پروردگار ایمان بیاوریم و بدانیم خداوند بخشنده و مهربان است، در می‌یابیم که اگر خواسته‌ های انسان بر آورده نمی‌شود، دلیلش بخل نیست. خداوند با توجه به کمال و سعادت و مصلحت انسان خواسته‌ های او را اجابت می‌ کند. پس تأخیر اجابت دعا، نشان کم لطفی و کم محبتی خدا نیست، بلکه گاهی بر عکس، هرچه بیشتر تأخیر شود، دلیل بر بیشتر دوست داشتن خدا است.

 

    پاسخی بگذارید