دلایل خارش سر

خارش سر
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹-۰۵-۰۲
5589 بازدید
زمان مطالعه: 5 دقیقه

دلایل خارش سر هنگامی که خارش سر اتفاقمی افتد یعنی تعادلش به هم خورده است و باید به دنبال علل خارش سر گشت. برای خارش سر میتوان دلایل متفاوتی بیان […]


دلایل خارش سر

هنگامی که خارش سر اتفاقمی افتد یعنی تعادلش به هم خورده است و باید به دنبال علل خارش سر گشت. برای خارش سر میتوان دلایل متفاوتی بیان کرد برای بعضی خارش در تمام کف سر و برای بعضی دیگر تنها در قسمت هایی از جمجمه ایجاد می شود. برای درمان کردن خارش سر باید به دنبال دلیل خارش پوست سر بگردید تا بتوانید درمان مؤثر ای را برای حل آن بیابید.خارش پوست سر بیشتر اوقات به دلیل ابتلا به بیماری‏های پوستی سر، استفاده از ماده های شوینده و آرایشی، رنگ مو،  کثیف بودن پوست سر و الوده شدن به شپش سر ایجاد می‏شود.قبل از هر کاری الزامی ست نوع پوست سر خویش را بشناسید، علایم ثانویه را شناسایی کنید و ریسک های احتمالی را در نگهداری روزانه خویش در نظر بگیرید. ساده ترین و مطمئن ترین روش برای درمان خارش سر  مراجعه کردن متخصص پوست و مو است.

دلایل خارش سر – خارش سر به دلیل پوست خشک

این مشکل برای اشخاصی پیش خواهد آمد که پوست آنها به اندازه کافی چربی تولید نمی کند. به این علت پوست شما خشک خواهد شد و شروع به خارش خواهد کرد. بهترین راه برای حل این مشکل انتخاب یک شامپوی مناسب است که توانیی بازگردانی  رطوبت را به پوست شما داشته باشد. بهترین این شامپوها شامل روغن شترمرغ هستند. در صورت وخیم تر بودن این مشکل حتماً به پزشک مراجعه کنید.

دلایل خارش سر – خارش سر به دلیل گال ( اسکابیز )

در صورتی که بدانید اسکابیز چیست، آرزو می کنید کاش دلیل خارش سرتان همان شپش باشد نه اسکابیز. اسکابیز یا گال نه تنها میتواند سبب خارش پوست سر، بلکه خارش در تمام بدن شود. عامل اسکابیز، گال یا جَرَب، موجودی بسیار کوچک است. مایت های اسکابیز، لایه ی خارجی پوست را سوراخ کرده و در آن جا زندگی و تخم گذاری انجام می دهند. مایت های میکروسکوپی اسکابیز تقریباً همیشه از راه تماس مستقیم پوست با پوست با کسی که در حال حاضر الوده است منتقل می شوند. اسکابیز ها در افراد بزرگ سال معمولاً از طریق تماس های جنسی منتقل میشوند ، که البته بدون داشتن تماس جنسی و در محیط های شلوغ هم احتمال انتقال این عفونت وجود دارد.

دلایل خارش سر – خارش سر به دلیل درماتیت شوره اییاشوره سر  

شوره مو یکی از عمده ترین مشکلات سر برای ایجاد خارش های احتمالی است. چنانچه علت خارش سر شما شوره است، باید بدانید که شیوه های مختلفی برای درمان شوره سر در جلوی شما قرار دارد. تعداد زیادی از محصولات داخل بازار برای حل مشکل شوره موی سر تولید میشوند تا بتوانند علایم را از بین ببرند.

دلایل خارش سر – خارش پوست سر به دلیل افتاب سوختگی

سر شما هم میتواند افتاب سوخته شود، مخصوصا چنانچه موهای پر پشتی نداشته باشید تا از پوست سرتان مراقبت کند. اگر  زمان زیادی را زیر افتاب سپری می کنید، کلاهی سرتان قرار دهید یا این که روسری سرتان کنید تا از افتاب سوخته شدن پوست سرتان جلوگیری کنید.تابیدن افتاب زیادی هم ممکن است یکی از دلیل های خارش پسر باشد، و تنها روش برای جلوگیری از آن، این است که سرتان را بپوشانید.

دلایل خارش سر – خارش پوست به دلیل استرس

گاهی اوقات استرس زیاد امکان دارد سبب خارش پوست سر شود، و خاراندن سر هم راهی برای این که استرستان فرو بنشیند. ولی حتی چنانچه به آرامی هم سرتان را بخارانید، باز هم این کار برایتان خوب نیست.اگر ناخن هایتان الوده باشد و سرتان را بخارانید، امکان دارد تمام الودگی و باکتری های زیر ناخنتان به پوست سرتان منتقل شده و در نتیجه سرتان خارش بگیرد. بنابراین بدن و ذهنتان را استرس زدایی کنید تا از شر خارش پوست سرتان خلاص شوید.

دلایل خارش سر – خارش پوست به دلیل پوست چرب

هنگامیکه پوست شما بیش از حد نیازچربی تولید می کند، این چربی روی پوستتان جمع می شود. این امر سبب تجمع سلول های مرده ی پوست در این قسمت ها می شود. برای حل این مشکل موهای خویش را بصورت منظم بشویید. چنانچه حس کردید هنوز پیش از آخر یک روز موهایتان چرب شده است از شامپویی استفاده کنید که برای اشخاص با موهای چرب تعبیه شده اند.

دلایل خارش سر – خارش سر به دلیل زخم های روی پوست سر

زخم های روی سر امکان دارد شدیداً بخارند، زشت باشند و باعث درماندگی شخص مبتلا شوند. خراشیدن معمولاً سبب بدتر شدن این زخم ها شده و احتمال بروز عفونت را افزایش می دهد. در بیش تر موارد، زخم های پوست سر به خودی خود یا با یکسری داروهای بدون نسخه رفع می شوند. اغلب وقت ها، زخم های سر بیانگر مشکل جدّی نیستند.چنانچه نمی توانید دلیل زخم روی پوست سر را شناسایی کنید یا چنانچه این زخم ها در بیش تر نواحی سر وجود دارند یا بنظر عفونت کرده اند ، به پزشک مراجعه کنید.

دلایل خارش سر – خارش سر به دلیل پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری خود ایمنی است که باعث ایجاد لکه های متورم، قرمز و ملتهب روی سطح پوست می شود. این بیماری مسری نیست و از شخص دیگری منتقل نمی شود. برای درمان عارضه پوستی پسوریازیس سر از شامپوهای مخصوص استفاده کنید که دارای زغال سنگ و اسید سالیسیلیک هستند. ولی پیش از هر اقدامی به پزشک متخصص مراجعه کنید.

دلایل خارش سر – خارش سر به دلیل عفونت قارچی کچلی

از این اسم نترسید! این قارچ سر طرحی شبیه کرم های حلقوی دارد و علایمی مثل قرمزی پوست و خارش سر باقی می گذارد.اگر دلیل خارش سر شما این عفونت قارچی کچلی مثل شوره ظاهر می شود و عامل اصلی آن قارچی به اسم Trichophyton rubrum است. این بیماری واگیر و مسری است، پس اگر در تماس با شخصی قرار بگیرید که به این عفونت مبتلاست، احتمال خارش سر و آغاز عفونت قارچی در شما هم وجود خواهد داشت. اگر این بیماری قارچی را درمان نکنید، باعث ریزش مو می شود. این قارچ تنها روی سطح پوست سر شما فعالیت نمی کند، بلکه در عمق فولیکول مو هم فعال است. اگر در خصوص داشتن کچلی مو مشکوک هستید، به سرعت برای ویزیت به متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

دلایل خارش سر – خارش پوست سر به دلیل واکنش آلرژیک

چنانچه اخیرا موهای تان را رنگ نموده اید ، این امکان وجود دارد که به علت خشکی پوست سرتان دچار یک واکنش آلرژیک شده باشید. محصولاتی در بازار وجود دارند که می توانند رنگ مو های دائمی را از موهای تان پاک کنند.پوست شما امکان دارد به هر چیزی که با آن تماس پیدا می کند واکنش نشان بدهد، از شامپو گرفته تا رنگ مو. تلاش کنید بطور هم زمان از چند محصول استفاده نکنید یا آنها را ترکیب نکنید. ضمنا همراه بهبود پوست سرتان، تنها از محصولاتی با فرمولاسیون ملایم استفاده کنید.برای درمان قارچ سر باید از محصولات و داروهای دارای فرمولاسیون ضد قارچی استفاده شود. همچنین امکان دارد داروهای خوراکی هم باتوجه به شدت عفونت قارچی به وسیله پزشک تجویز شود.

دلایل خارش سر – خارش پوست به دلیل رزاسه

رزاسه معمولا بصورت برافروختگی های سرخ رنگ و گاهی جوش هایی روی صورت بروز می کند. رزاسه امکان دارد به علت گرما، پس از خوردن غذای تند و داغ، مصرف غذا های کافئین دار و یا در نتیجه ی استرس هیجانی بوجود بیاید. رزاسه معمولاً روی گونه ها ، چانه و بینی دیده می شود، اما امکان دارد روی پوست سر هم ایجاد شده و باعث خارش یا حس سوزش شود. اگر فکر می کنید ممکن است دچار رزاسه شده باشید، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید تا تحت درمان مناسب قرار بگیرید.

دلایل خارش سر – خارش سر به دلیل شپش سر

افسانه های مختلفی در مورد شپش مو وجود دارد :شپش سر تنها در موهای کثیف زندگی می کند، شپش مو توانایی شپش سر موهای بلند را ترجیح می دهد. ولی این جمله ها واقعیت ندارد! پس شپش چطور بوجود می آید؟ تنها در یک صورت است که احتمال وجود شپش سر بیش تر می شود و آن هم فهمیدن این نکته است که تا چه حدی سر خویش را در تماس با سر دیگران قرار می دهید؟ برای کودکان پاسخ معلوم است زیرا بی اغراق این کار را به دفعات بیشتری انجام میدهند و شپش سر کودکان یکی از رایج ترین نوع شپش سر است. در واقع شیوه انتقال شپش سر از طریق تماس سر با سر شخص دیگر است. چنانچه سرتان خارش دارد ولی پوسته خشکی ندارید، شوره نمی زنید و پوسته هایی را لابه لای موهایتان نمی بینید، مشکوک به شپش سر هستید.

دلایل خارش سر – خارش پوست سر به دلیل سرطان پوست

این دلیل خارش سر هم بسیار نکمیاب است؛ یعنی سرطان پوست. ملانوما میتواند باعث خارش بشود، ولی سایر انواع سرطان پوست هم میتوانند این علامت را داشته باشند. درصورتی که پوست سرتان می خارد، بد نیست از جهت هر گونه زخم و برامدگی و خال، پوست سرتان را بررسی کنید. هر چیزی که باعث حس ناراحتی شدید شود و در عرض دو هفته خود بخود رفع نشود، باید به وسیله پزشک معالجه شود.

یک دیدگاه برای “دلایل خارش سر”

  1. سیاوش گفت:

    واقعا کامل نوشتین
    ممنون

پاسخی بگذارید