دلایل اصلی طلاق در این روزها

طلاق
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹-۰۴-۳۱
660 بازدید
زمان مطالعه: 5 دقیقه

دلایل اصلی طلاق در این روزها دعوای زن و شوهری نمک زندگی است اما امان از آن روزی که زندگی شور بشود و کار به پرخاشگری برسد زیرا این کنش […]


دلایل اصلی طلاق در این روزها

دعوای زن و شوهری نمک زندگی است اما امان از آن روزی که زندگی شور بشود و کار به پرخاشگری برسد زیرا این کنش و واکنش ها ریشه های زندگی مشترک را سست می کنند . افراد در زندگی مشترکشان دعواهای زن و شوهری دارند ولی اگر این مجادله ها به همراه اعمال خشونت  آمیز باشد روابط بین زن و مرد کدر می شود و تاثیرات تلخی به همراه خواهد داشت .

خشونت رفتاری است که با قصد و نیت آشکار یا رفتاری با قصد و نیت پوشیده ولی قابل درک در جهت واردکردن آسیب بدنی به فرد دیگر تعریف شده است . ولی خشونت انواع مختلفی دارد که ساده ترین نوع آن خشونت بدنی است . به طور کلی خشونت حالت افراطی پرخاشگری است که سبب ایجاد آسیب به فرد قربانی می شود .  وقتی شخصی درخانواده از اقتدا بدنی ، اجتماعی یا اقتصاد خودش برای اهداف و امیال خود، بدون توجه به امیال دیگری استفاده می کند ، این کار خشونت است.

دلایل اصلی طلاق – دلایل دعوا های زن و شوهر و طلاق

  • زمینه خانوادگی

عوامل وراثتی ، ناراحتی های عاطفی ، الگوهای نا مناسب سبب ایجاد خشم های کنترل نشده می شود .

  • عوامل روانپزشکی و روانشناختی

در خانواده هایی که اعضای آن در گذشته مورد خشونت قرار گرفته اند ، احتمالاً سبب بروز خشونت یا قبول کردن آن بیشتر است . بعضی از روانشناسان اعتقاد دارند که شکل و سبک پرخاشگری به نوع شخصیت افراد بستگی دارد و احتمال بروز خشونت در بین افراد پرخاشگر و خود شیفته بیشتر از دیگران است.اما بعضی های دیگر اعتقاد دارند سبک پرخاشگری به نوع شخصیت خاصی بستگی ندارد و توصیفی کلی است که در بین انواع گروه های شخصیت هاست . ناچیز شمردن نیاز های دیگران ، بدگمانی نسبت به دیگران و آمادگی برای پرخاشگری یا تهدید در شرایط منازعه ازجمله انواع باور ها و خصوصیاتی است که موجب ایجاد پرخاشگری و خشونت می شود . خجالت به عنوان یکی از عوامل محرکه خشونت مطرح است ، خشونت در شرایط ناشی از خجالت درصورتی که فرد فایده در آن را حس کند و دلسوزی برای قربانی مانع او نشود ، می تواند توسط او صورت گیرد. دلیل اصلی بیشتر کشمکش ها در ازدواج های غیر سازگار ، خجالت می باشد . حسادت از ناحیه مرد برای زن شرایط خطرناکی را ایجاد می کند و سبب می شود او بقیه آقایان را دزد و راهزن می بیند و به این علتدست به خشونت بزند و باعث آزار فرد دیگری شود که برای او ارزش قائل است.

  • تاثیر عوامل اجتماعی در طلاق

موقعیت اجتماعی افراد هم در کمتر یا بیشتر شدن خشونت و دعوا های زن و شوهر موثر است . علل اجتماعی که سبب ایجاد خشونت می شوند ، فشارهای روانی و تنش های حاصل از آن یا بحران های اقتصادی- اجتماعی می باشند.

  • نقش اقتصاد و ساختارهای اقتصادی در طلاق زوجین

یکی مهمترین علت های دعوا های زن و شوهر علل اقتصادی است . مشکلات شغل و مسائل مالی خانواده ها موجب ایجاد خشونت در خانواده ها می شود .داشتن شغل مرد خانواده و موفقیت های شغلی و رضایت داشتن از درآمد خانواده بر بروز عوا و خشونن بین زن  و مرد بسیار موثر است و روی فرزندان را هم اثر دار . چنانچه انتظارات خانواده با سطح درآمد آن همخوانی نداشته باشد و یا اگرسرپرست خانواده شغل مناسبی نداشته باشد میزان خشونت میان زن و شوهر بالا می رود . مردان بیکار در مقایسه با مردان شاغل به تلافی ناکامی شان در جامعه در خانواده خشونت بالاتری ایجاد می کنند ، و اینگونه بر تربیت فرزندانشان نیز تاثیر می گذارند . در خانواده های قدیمی که مرد نقش خرجی آور خانواده و زن رئیس امور خانه است ، اشتغال زن ، نقش مردان را دچار خطر می اندازد و چنانچه زن در خانواده کار کند هنگامی که ازدواجشان به خشونت می کشد احتمالاً بیشتر احساس گناه می کند . هنگامی که پدر و مادر که برای تأمین هزینه های خود دو شیفت کار کنند هیچ وقت نمی توانند آرام ، مهربان باشند و باعث پرخاشگری می شوند.

  • تاثیر آداب ورسوم و سنت ها در طلاق

سنت ها نقش مهمی در ایجاد خشونت بر علیه زنان و کودکان  و دعوا های زن و شوهر دارد . دنبال کردن کورکورانه از این عوامل و نداشتن یا کم بودن اطلاعات و آموزش در ناحیه هایی که این عملکرد ها در آنها وجود دارد و همینطوربرخورد نکردن حکومت با این کارهای سنتی همگی ، در تداوم  عملکرد های قدیمی که باعث به خطر افتادن سلامتی زنان و کودکان می شود ، تاثیر گذار است .  آداب و رسوم  در جهت نبود حقوق زنان و اعمالی خاص سبب ارتقا حقوق و شخصیت زنان می شود و از آن ها دفاع می کند .در واقع رسوم و سنت هایی همانند تهیه جهیزیه به وسیله خانواده عروس وجود دارد که سبب اعمال خشونت علیه زنان می شود به طوری که در هند به طور متوسط روزانه ۵ زن به دلیل درگیری های مرتبط با جهیزیه توسط شوهر یا خانواده شوهر سوزانده می شوند.

طلاق

طلاق

  • نقش رسانه های گروهی در طلاق

همه رسانه های گروهی مثل تلویزیون و … خشونت را نفی کرده و در آن ها جایی برای خشونت وجود نداشته است . ولی بعضی اوقات فیلم هایی را نمایش می دهند که در آن ها خشونت وجود دارد و از طریق تلویزیون ، سینما به نمایش گذاشته می شود به شکلی که در بازی های رایانه ای ، فرد به تعداد آدم هایی که به قتل می رساند امتیاز به دست می آورد که این موجب نهادینه شدن خشونت در نظام شخصیتی – رفتاری افراد می شود . به خاطر اینکه تلویزیون در دسترس همه است خانواده ها باید برنامه های تلویزیونی را کنترل کنند و نکته های زیر را رعایت نمایند : 1. برنامه های مشخصی را که به دور از خشونت هستند را دنبال کنند . 2. از وسیله های موردعلاقه کودکان مثل پازل ، بازی های فکری ، مداد شمعی ، مداد رنگی ، کاغذ ، کتاب و مجلات به جای تلویزیون استفاده کنید.

  • طلاق به دلیل مشکلات نقش افراد در زندگی زوجین

هرگاه در خانواده افراد نتوانند انتظارات یکدیگر را برآورده سازند ، سازگاری از بین می رود و موجب دعوا های زن و شوهر می شود . مقدار این سازگار نبودن هابه مقدار انتظارات و اندازه درونی بودن آنها وابسته است . علت هایی مانند تحصیلات ، گسترش ارتباطات ، رسانه های گروهی و …سبب می شود که توقع اعضای خانواده از یکدیگر بیشتر شود و تغییر نماید . افراد زمان روبرویی با ناسازگاری چندین راه کار دارند که یکی از علت ها این است که انتظارات خود را سرکوب کنند و یا از راه های دیگری انتظارات خود را برآورده سازند.در این میان گروهی با استفاده از روش های اقناعی از انتظارات خود می کاهند و به تفاهم دست می یابند و گروهی با استفاده از روش هایی که صیغه آمرانه دارند، به اجبار روی می آورند و دیگران را مجبور به برآورده ساختن انتظارات خود می کنند که این دسته غالبا اعمال خشونت را پیش می گیرند .

پاسخی بگذارید