خانه » پزشکی سلامت » درمان صدمات نخاعی و زخم های عمیق با فناوری چاپ سه بعدی

درمان صدمات نخاعی و زخم های عمیق با فناوری چاپ سه بعدی

درمان صدمات نخاعی و زخم های عمیق با فناوری چاپ سه بعدی به گزارش اولی ها: بر اساس خبرهای منتشر شده محققان روش جدیدی برای درمان برخی صدمات نخاعی و زخم های عمیق با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی ابداع کرده اند.

درمان صدمات نخاعی با فناوری چاپ سه بعدی

درمان صدمات نخاعی با فناوری چاپ سه بعدی

رفع صدمات نخاعی با استفاده از فناوری چاپ سه بعدی

محققین دانشگاه مینه‌سوتا، روش جدیدی را برای درمان برخی صدمات نخاعی با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی ابداع کردند.

به‌تازگی محققین و مهندسان دانشگاه مینه‌سوتا آمریکا، با کمک فناوری چاپ سه‌بعدی موفق به ابداع روش جدیدی برای درمان صدمات و آسیب‌های نخاعی شدند. در این روش محققین با تولید یک دستگاه چاپ سه‌بعدی جدید قادر خواهند بود تا افرادی که سال‌هاست از آسیب‌های نخاعی رنج می‌برند را درمان کرده و انجام امور را برای این بیماران سهولت بخشند.

گفتنی است در این فناوری از پلتفرم سیلیکونی برای تولید بخش‌های ازکارافتاده و سلول‌های موردنیاز در قسمت راهنما استفاده می‌شود. از قسمت راهنما برای ایمپلنت بخش آسیب‌دیده در نخاع استفاده می‌شود تا در نهایت شاهد برقراری ارتباط بین سلول‌های عصبی در بخش آسیب‌دیده و بخش‌های سالم باشیم. طبق گفته محققان، این روش باعث کاهش درد و بازگردانی کنترل عضلات، روده و عملکرد مثانه خواهد شد.

همچنین به‌دلیل بهره‌گیری از سلول‌های بدن بیمار در چاپ سه‌بعدی، از احتمال پس‌زدن بخش ترمیم‌شده در بدن این افراد کاسته خواهد شد. طبق اعلام محققین روش ذکرشده، نخستین قدم موثر برای درمان بیماران آسیب‌های نخاعی است و تولید پرینترهای چاپ سه‌بعدی مخصوص برای درمان این بیماری بازار پررونق و سود سرشاری را به‌دنبال خواهد داشت.

طبق آمارهای رسمی، بیش از ۲۸۵ هزار نفر در آمریکا از آسیب‌های نخاعی و تبعات آن رنج می‌برند و سالانه ۱۷ هزار نفر نیز به این آمار اضافه می‌شوند. شایان ذکر است در روش ذکرشده با کمک تکنیک‌های بیومهندسی، از سلول‌های پوستی یا سلول‌های خونی افراد بالغ برای برنامه‌ریزی مجدد به‌عنوان سلول‌های بنیادی عصبی استفاده می‌شود. سپس سلول‌های عصبی به‌دست‌آمده از چاپگرهای سه‌بعدی در بخش راهنما نگهداری شده تا با جراحی در قسمت آسیب دیده بدن بیمار قرار گیرد.

در روش فوق، محققین با کمک چاپگرهای سه‌بعدی قادرند تا بخش‌های مورد نیاز را به‌طور دقیق و مناسب چاپ کرده و برای رفع آسیب نخاعی از آن استفاده کنند. لازم به ذکر است که تحقیق و آزمایش پیرامون این روش درمانی ادامه دارد و در صورت موفقیت کامل و بدون نقص آن سبب تغییر زندگی بسیاری از افراد در جهان خواهد شد.

درمان زخم های عمیق با فناوری چاپ سه بعدی

درمان زخم های عمیق با فناوری چاپ سه بعدی

درمان زخم های عمیق با چاپگر سه بعدی امکانپذیر شد

به‌لطف چاپگر سه‌بعدی ساخته‌شده توسط محققان دانشگاه تورنتو، می‌توان با از بین بردن عوارض جانبی پیوند پوست، زخم‌های عمیق را درمان کرد.

پزشکان مدت‌ها است برای درمان زخم‌های پوستی عمیق (که در آن‌ها روپوست، پوست و زیرپوست پاره می‌شوند) از روش پیوند پوست استفاده می‌کنند. مشکل پروسه‌ی پیوند پوست، این‌ است که برای عملی کردن آن لازم است پوست سالم بدن از جای دیگر برداشته شود (حتی گاهی اوقات این کار هم شدنی نیست) و نتیجه‌ی نهایی کار هم چندان چنگی به دل نمی‌زند.

به همین علت است که اخیرا محققان دانشگاه تورنتو، دستگاهی را ساخته‌اند که می‌تواند در مدت‌زمانی کوتاه، بافت پوستی جدید را درون زخمِ ایجاد‌شده، چاپ کند.

گجت یادشده به جراحان متخصص تروما امکان می‌دهد که به‌سرعت پوستی جدید را مستقیماً درون زخم بسازند و در عین حال، خیال‌شان از بابت عوارض پیوند پوست راحت باشد. این دستگاه با ترکیب کلاژن و فیبرین (دو عدد از فراوان‌ترین پروتئین‌های موجود در پوست)، لایه‌های بافت را درون «جوهر زیستی» تولید می‌کند و آن‌ها را به زخم پیوند می‌دهد.

دانشمندان قبلاً بافت پوستی آماده را ساخته‌اند؛ اما مزیت دستگاهی که محققان دانشگاه تورنتو طراحی کرده‌اند این است که هم پوستِ حرفه‌ای‌تری را می‌سازد و هم به‌صورت دستی به زخم پیوند داده می‌شود.

جالب است بدانید که چاپگر سه‌بعدی یادشده که به‌صورت دستی کار می‌کند، می‌تواند بافت جدید را از مواد خام تنها در عرض دو دقیقه بسازد. همین موضوع باعث می‌شود که استفاده از آن در بخش اورژانس بیمارستان‌ها بسیار مفید است؛ چرا که در بسیاری از اوقات نیاز است کارها با سرعت بالا انجام گیرد. این چاپگر سه‌بعدی پرکاربرد با داشتن کمتر از یک کیلوگرم وزن و اندازه‌ای معقول، به‌راحتی قابل‌حمل است.

محققان دانشگاه تورنتو (الکس گونتر، نوید حکیمی و ریچارد چنگ) فعلاُ تنها در آزمایشگاه این چاپگر را امتحان کرده‌اند و امیدوارند در آینده دستگاه‌شان برای معاینه‌های بالینی مورد استفاده قرار گیرد.

نظر شما در مورد به‌کارگیری فناوری چاپ سه‌بعدی در امور پزشکی چیست؟ این فناوری تا چه میزان به پیشرفت علم پزشکی کمک می‌کند؟

همچنین بخوانید: ساخت خودروی الکتریکی با چاپ سه بعدی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*