علائم و روش های درمان افسردگی

درمان افسردگی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹-۰۵-۰۱
590 بازدید
زمان مطالعه: 3 دقیقه

علائم و روش های درمان افسردگی همه ما گاهی اوقات احساس خستگی، بدبختی و ناراحتی می‌‌کنیم، اما این احساسات در حالت معمول معمولاً بیش از یک یا دو هفته دوام […]


علائم و روش های درمان افسردگی

همه ما گاهی اوقات احساس خستگی، بدبختی و ناراحتی می‌‌کنیم، اما این احساسات در حالت معمول معمولاً بیش از یک یا دو هفته دوام نمی ‌آورند و چندان با روند زندگی ما تداخل ایجاد نمی ‌کند. گاهی اوقات دلیل خاصی برای آن وجود دارد، گاهی هم فقط از غم و اندوه ناشی میشود . افسردگی از جوانی شروع می شود، 20 ساله ها به بالا، ولی بروز آن در هر سنی محتمل است. افسردگی در زنان بیشتر از مردان تشخیص داده شده است، ولی این تفاوت می تواند به این دلیل باشد که خانم ها نسبت به آقایان بیشتر به دنبال درمان می روند.

علائم و روش های درمان افسردگی – نشانه‌ ها و علائم افسردگی

 • -احساس ناراحتی ، تهی یا گریان بودن( در کودکان و نوجوانان ، حالت افسردگی می تواند در غالب تجریک پذیری بروز کند)
 • کاهش شدید علاقه و احساس لذت در همه- یا بیشتر- فعالیت ها
 • کاهش شدید وزن بدون رژیم، افزایش وزن، یا افزایش و کاهش اشتها
 • بی خوابی یا افزایش میل به خوابیدن
 • بی قراری یا کند رفتار کردن، که توسط دیگران نیز قابل تشخیص باشد
 • خستگی بیش از حد
 • احساس بیهودگی، یا گناهکار بودن
 • به سختی تصمیم گرفتن، فکر کردن یا تمرکز کردن
 • فکر کردن درباره مرگ، خودکشی یا اقدام به خودکشی

علائم و روش های درمان افسردگی – روش های درمان افسردگی

 • درد و دل با کسی که به او اعتماد دارید

صحبت کردن با کسی که شما را دوست دارد و به او اعتماد دارید فواید بسیاری برایتان خواهد داشت. باز کردن سفره‌ دل در مورد آنچه در زندگیتان اتفاق افتاده است و شنیدن نظرات فردی دیگر به شما کمک می‌کند تا مسائل را از دیدگاه‌های مختلفی ببینید. صحبت در مورد احساسات علاوه بر کمک در پیدا کردن راه حل حمایت عاطفی مورد نیاز از دیگران را به شما خواهد داد.

 • فعالیت‌ های آرام‌ بخش انجام دهید

افسردگی می‌تواند حس قطع ارتباط با محیط اطراف را  ایجاد کند، علاوه بر آن با تأثیر مخربی که افسردگی در الگو‌های خواب می‌گذارد باعث ایجاد خستگی مفرط میشود، بنابراین پیدا کردن راهی برای برگرداندن آرامش به اوقات فراغت بسیار مهم است. می‌توان فعالیت‌هایی مانند یوگا و یا دیگر ورزش‌های آرام ساز عضلات را انجام داد و یا حتی ساده‌تر از آن با رفتن به سونا و یا یک حمام گرم خوب آرامش را به ذهن و بدن خود هدیه داد.

 • غذای سالم بخورید

هیچ رژیم جادویی وجود ندارد که افسردگی را رفع کند. ایده خوبی است که ببینید چه چیزی می‌خورید. اگر افسردگی باعث پرخوری شما می‌شود، کنترل اشتها کمک می‌کند احساس بهتری داشته باشید. با اینکه هیچ چیز قطعی نیست، اما غذا‌هایی با اسید‌های چرب امگا ۳ (مثل قزل آلا و tuna) و اسید فولیک (مانند اسفناج و آووکادو) می‌تواند به تسکین افسردگی کمک کند.

 • برنامه‌ خواب مناسب

یکی از مشکلات بزرگ ایجاد شده به وسیله‌ افسردگی به هم ریختن شکل خواب است. خوابیدن برای افراد مبتلا به افسردگی سخت می‌شود و همین کمبود خواب می‌تواند علائم افسردگی را تشدید کرده و به طور کلی سلامت ذهن و بدن را با خطر روبرو کند. برای حل این مشکل همانند تعیین اهداف کوچک در زندگی، با ایجاد تغییرات کوچک و به مرور به سطح مطلوب خواهید رسید. هر شب در زمان مشخصی به بستر بروید و هر صبح در زمان مشخصی از خواب بیدار شوید.

علائم و روش های درمان افسردگی – نکات مصرف داروهای ضد افسردگی

• بدون تجویز پزشک هرگز از داروهای ضد افسردگی استفاده نکنید. این داروها به نظر اعتیادآور نمی آیند، ولی در بعضی موارد وابستگی های جسمی را سبب می شوند.

• قطع ناگهانی درمان یا استفاده نکردن چندین روز عوارضی مانند خماری به همراه دارد، و ممکن است باعث بدتر شدن افسردگی شود. با پزشک تان در به تدریج و بی خطر کم کردن دوز هایتان همکاری کنید.

• تمامی افرادی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند باید از نظر وخیم تر شدن افسردگی شان یا رفتار نامعمول تحت نظر دقیق باشند. اگر شما یا یکی از نزدیکان تان در طول مصرف دارو ضد افسردگی، افکار خودکشی دارد سریعاً با پزشک یا اورژانس تماس بگیرید.

• اگر باردار یا شیرده هستید، بعضی از این داروها ممکن است جنین یا شیرخوارتان را در معرض خطر قرار دهد. اگر باردار شده اید یا تصمیم به بارداری دارید، با پزشک تان مشورت کنید.

علائم و روش های درمان افسردگی – درمان افسردگی با روش هایی غیر از مصرف دارو

گاهی‌ اوقات برخی از انواع افسردگی به درمان دارویی نیاز دارند اما نباید فقط به دارو اکتفا کرد. این روش در بلندمدت چندان مناسب نخواهد بود. درمان‌های غیردارویی مانند مراجعه به روانکاو یا ورزش و… می‌توانند مفید باشند.ضمن اینکه عوارض جانبی نیز ندارند. حتی اگر درمان دارویی برای‌تان تجویز شده باشد، زمانی این درمان بهترین نتیجه را برای شما دارد که سبک زندگی سالم را انتخاب کرده باشید.

پاسخی بگذارید