به اولی ها خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶
خانه » فرهنگ و هنر » داستان فصل 5 سریال پایتخت از زبان سیروس مقدم آغاز پایتخت 5 از کشور یونان
داستان فصل 5 سریال پایتخت از زبان سیروس مقدم آغاز پایتخت 5 از کشور یونان

داستان فصل 5 سریال پایتخت از زبان سیروس مقدم آغاز پایتخت 5 از کشور یونان

داستان فصل 5 سریال پایتخت از زبان سیروس مقدم آغاز پایتخت 5 از کشور یونان سری پنجم سریال پایتخت از کشور یونان آغاز میگردد جزئیات بیشتر پایتخت 5 از زبان سیروس مقدم .

سیروس مقدم کارگردان موفق و خوش ذوق کشورمان است که متولد خوزستان است.

سریال پایتخت 5

داستان سریال پایتخت 5

سریال پایتخت از جمله کار های موفق سیروس مقدم می باشد که 4 فصل خود را به نمایش گذاشته و سری 5 ام پایتخت نیز در دست ساخت است. 

در حالی که سریال «هنگامه بیداری» زیرنظر مقدم مراحل تحقیق و نگارش فیلمنامه را می‌گذراند، او در تدارک تولید «پایتخت۵» است و سریال «علی‌البدل» را در نوبت پخش دارد. با این کارگردان گفت‌وگویی داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید: در سال‌هایی که تلویزیون با مشکلات مالی مواجه بوده، شما همچنان در این رسانه فعال بودید! ماجرا از چه قرار است؟ وقتی تلویزیون پول ندارد، بی‌پولی شامل حال همه می‌شود و من و گروهم از تبعات این مساله مستثنا نیستیم. وقتی پدر خانه با دست خالی می‌آید همه بچه‌ها و حتی مادر خانواده ممکن است سر بی‌شام زمین بگذارند.

ساخت سریالی مانند پایتخت ساده نیست و هر جا که می‌رویم همه سراغش را از ما می‌گیرند؛ از خود مدیران تلویزیون بگیرید تا هموطنان خارج از کشور! بنابراین از یار کمکی بهره می‌گیریم. مشارکت موسسه اوج در ساخت «پایتخت۵» خواست شما بود یا تمایل آنها؟ ما طرح را به تلویزیون ارائه کردیم و سازمان اوج خواست که با تلویزیون همکاری کند. این اتفاق به نفع هر دو طرف است؛ از طرفی زمینه برای ساخت سریالی که مردم دوستش دارند، فراهم می‌شود و از طرف دیگر باعث مطرح و نزدیک شدن موسسه اوج با مردم. برای فصل پنجم پایتخت چه ایده‌ای دارید؟

پایتخت ۵ را احتمالا از یونان یا کشور دیگری شروع می‌کنیم و بعد به ایران خواهیم آمد و قصه‌ را اینجا ادامه می‌دهیم. شخصیت‌های جدید هم به این سریال اضافه می‌شوند.

داستان سریال پایتخت 5 از این قرار است که خانواده‌‌ معمولی به دلایل منطقی مجبور می‌شوند سر از یک کشور خارجی مانند یونان در بیاورند و آنجا با ماجراهایی گره می‌خورند که همبستگی خانواده، عشق و علاقه آنها به همدیگر، اهمیت وطن و دور هم بودن را بیشتر از گذشته درک می‌کنند. شاید همین موارد برای موسسه اوج هم جذاب بوده و سرمایه‌گذاری کرده است. فکر می‌کنم این ایده را برای ساخت سری چهارم سریال در نظر گرفته بودید اما مشکل بودجه باعث شد قصه دیگری را بسازید. درست است؟ بله، ساخت چنین سریالی نیاز به بودجه خاص خودش دارد.

وقتی سریالی از داخل یک خانه یا از شهر تهران خارج می‌شود، دیگر هزینه تولیدش شبیه یک سریال آپارتمانی نیست. وقتی شما در یونان فیلمبرداری دارید، باید برای هر متر از خیابانی که در آن کار می‌کنید، هزینه پرداخت کنید. هر بازیگر خارجی هزینه خودش را دارد و اگر حضور آنها در قصه طوری باشد که به ایران بیایند باید هزینه اقامت‌شان را در کشور در نظر گرفت و کلی چیزهای دیگر. «علی‌البدل» در مقایسه با پایتخت چطور سریالی است؟ علی‌البدل دنیای کاملا جدیدی است که در سریال‌سازی ایران سابقه ندارد. قصه سریال خیلی خاص، ویژه و سنگین است و فضای فانتزی دارد. همه چیز این سریال در فضای سریال‌سازی کشورمان تازه است؛ مثلا لوکیشن آن روستایی است که قبلا در هیچ سریالی دیده نشده. روستاهای زیادی را در سریال‌های تلویزیونی دیده‌ایم اما روستا به‌عنوان یک نماد کمتر دیده شده است.

داستان سریال پایتخت 5

سیروس مقدم

همین‌طور بازیگران برای نقش‌های خاص انتخاب شده‌اند؛ من پیش از این سعادت نداشتم با آقایان فخیم‌زاده و هاشمی یا برخی دیگر از بازیگران همکاری کنم اما این تجربه را در علی‌البدل داشتیم چون به چنین بازیگران توانمندی نیاز بود. از همه مهم‌تر قصه متفاوت سریال است؛ علی‌البدل درباره یک ثروت خدادادی مثل چشمه آب گرم است که نصیب یک جمعیتی می‌شود اما قدر این ثروت را نمی‌دانند و همین باعث می‌شود روز به روز برکت از آنها دور شود. فرض کنید من یک نعمتی دارم اما نمی‌خواهم از آن درست استفاده کنم و در عوض، مدام می‌خواهم برای خودم بماند و حاضر نیستم آن را تبدیل به احسن کنم. آن‌قدر از آن بهره نمی‌گیرم تا تمام شود و من هم بشوم مثل بقیه! به نظر می‌رسد هنوز پخش این سریال در نوروز قطعی نیست! مدیران تلویزیون احساس می‌کنند اگر علی‌البدل در زمان دیگری پخش بشود، شاید مردم با فراغ بال بیشتری بتوانند آن را تماشا کنند. در سفر و دید و بازدید و فضای عید از نظر مدیران تلویزیون فرصت تعمق و دقت و تمرکز در موضوعات این سریال نیست. نظر خود شما چیست؟ من هم فکر می‌کنم سریال علی‌البدل حرف‌های جدی اجتماعی را مطرح می‌کند، اما با توجه به فضای شاداب و شوخ سریال، عید بهترین زمان پخش برای آن است.

هسته اصلی و مرکزی سریال پایتخت یک خانواده است که هر بار ماجراهایی را تجربه می‌کنند و همین قابلیت، امکان ساخت فصل‌های زیادی را برای آن فراهم می‌کند؛ علی‌البدل چنین قابلیتی دارد؟ هم بله هم نه! علی‌البدل داستان روستایی است که به دلیل اشتباه و تنگ نظری اهالی، خودخواهی برخی از مردم، زیرپا گذاشتن حق و حقوق و رعایت نکردن ضوابط و قوانین، رونق و برکت خود را از دست می‌دهد. می‌توان فصل دیگری ساخت و اهالی روستا را با مساله‌ای دیگر مواجه کرد. اگر در این فصل، نقطه ضعف‌های اخلاقی و شخصیتی مردم این روستا را نقد می‌کنیم، در فصل بعدی می‌توانیم ضعف‌های سیاسی آدم‌ها را به چالش بکشیم یا مثلا به خانواده بپردازیم؛ اما این کار اصلا ساده نیست، چراکه تولید علی‌البدل بشدت از پایتخت سخت‌تر بود. از فیلم سینمایی پایتخت چه خبر؟ قرار بود اول نسخه سینمایی را بسازیم و بعد فصل جدید سریال را اما چون قرار است سریال به ماه مبارک رمضان برسد، قرار شد اول سریال را بسازیم و بعد سینمایی را. البته مجوز سینمایی آن را داریم که نزد سازمان صدا و سیما به امانت سپرده شده است. یعنی این نگرانی وجود دارد که شما به سینما بروید و دیگر به تلویزیون برنگردید؟ شاید اما در این باره مطمئنم که هرگز با تلویزیون قهر نخواهم کرد، چون من تلویزیون را تنها متعلق به سازنده‌ها و مدیران فرهنگی و مجریان قانون در صدا و سیما نمی‌دانم، تلویزیون را نهادی متعلق به همه مردم می‌دانم. بنابراین سیروس مقدم هرگز نمی‌تواند با مردم قهر کند؛ شاید با فلان مدیر یا فلان تهیه‌کننده یا فلان سرمایه‌گذار قهر کند، اما با تلویزیون هرگز.

از سوی دیگر آدم قدرشناسی هستم؛ تلویزیون باعث رشد سیروس مقدم شده است و امکانی فراهم کرده که از ۳۰‌ سال پیش فرصت تجربه کردن داشته باشد. تلویزیون درباره سیروس مقدم ریسک کرده و به او اجازه داده که اثر تولید کند. بنابراین نمی‌توانم قدرناشناس باشم، چشم‌هایم را ببندم و به همین دلیل اگر صد بار دیگر تلویزیون پول نداشته باشد یا تغییرات باعث شود نظم و روال عادی کارها به‌هم بخورد و فیلمنامه‌های من رد شود همچنان متعلق به تلویزیون هستم و راه همکاری را پیدا می‌کنم. فکر می‌کنید مردم با تلویزیون قهر کرده‌اند؟ مردم با تلویزیون قهر نمی‌کنند، با ما قهر می‌کنند؛ ما سریال‌سازها، تصمیم‌گیرندگان و تصویب‌کنندگان فیلمنامه‌ها. مردم همیشه همان مردم هستند و تجربه نشان داده هر وقت یک برنامه خوب از تلویزیون پخش شده، چه برنامه ترکیبی و تاک‌شو و چه سریال تلویزیونی یا حتی برنامه‌آشپزی یا هر نوع برنامه دیگر، با این رسانه همراه شده‌اند. مردم به سرگرمی نیاز دارند و مطمئن باشید شبکه‌های ماهواره‌ای هم خیلی دوام نمی‌آورند.

وظیفه ماست که کار آنها را رصد کنیم و می‌دانم که کیفیت سریال‌های ماهواره‌ای هم رو به افول است. این شبکه‌ها در سرازیری قرار گرفته‌اند و اگر ما الآن بتوانیم یک برنامه خوب و نه حتی خیلی خوب یا شاهکار تولید کنیم، مخاطبی که رفته، باز می‌گردد. «پایتخت ۵» را احتمالا از یونان یا کشور دیگری شروع می‌کنیم و بعد به ایران خواهیم آمد و قصه‌ را اینجا ادامه می‌دهیم. علی‌البدل دنیای کاملا جدیدی است که در سریال‌سازی ایران سابقه ندارد.قصه سریال خیلی خاص، ویژه و سنگین است و فضای فانتزی دارد آدم قدرشناسی هستم؛ تلویزیون باعث رشد سیروس مقدم شده است و امکانی فراهم کرده که از ۳۰‌ سال پیش فرصت تجربه کردن داشته باشد. مطمئن باشید شبکه‌های ماهواره‌ای هم خیلی دوام نمی‌آورند. وظیفه ماست که کار آنها را رصد کنیم و می‌دانم که کیفیت سریال‌های ماهواره‌ای هم رو به افول است.


برای شارژ رایگان همراه اول ، ایرانسل و رایتل کلیک کنید .loading...
loading...
اشتراک گذاری مطلب

تاکنون 9 نظر ثبت شده است.

 1. سلام واقعا که! پایتخت ۱-۲-۳-۴ بهترین سریالی بود که فرهنک یه قسمتی از سرزمین مون رو به ما نشون میداد و آموزنده بود به نظر من سریالهای دیگرشون مثل چهار دیواری ودیوار و غیره عالی بوداونهایی که نسبت به این سریال هاانتقاد تند دارند بهتره که اصلا نگاه نکنند برن همان تام جری نگاه کنند

 2. خیلی سریال مسخره ایه!!واقعا برای مردومم متاسفم که انقد سطح تفکر و سلیقشون اومده پایین!و فقط دنبال دلقک بازی ان!!در ضمن دست اندر کاران سریالم پول بی زبون مملکتو هدر دادن!!

 3. پایتخت سری یک بسیار عالی چون هم معرف این خانواده بود و هم که حال هوای سریال های قدیمی سیروس مقدم مثل چاردیواری,زیرهشت,رستگاران,رو داشت سری دوم کمی شیرین تر و جذاب تر ساخته شد و عالی بود که خانواده نقی رو بیشتر بشناسیم سری سوم هم شیرینی های خاص خودش رو داشت ولی نسبت به دوسری قبلی ضعیف بود وهمش تو مازندران بود سری چهارم هم مثل سری سوم بود فقط قسمت آخرش که نقی خداحافظی میکنه خیلی زیبا و جذابه به امید پایتخت ۵ وتکرار سری اول

 4. سلام
  دوست عزیز شما منتقدی؟نویسنده ای؟ کارگردانی؟
  اگر نیستی چطور در مورد محتوای این سریال نظر کارشناسی دادی؟
  این سریال از دید ژانر و محتوا و نویسندگی و کارگردانی در نقطه ی بسیار بالایی قرار دارد که در نوع خودش بینظیر است.
  میزانسن ها و حرکت دوربین و لوکیشن بسیار استادانه کار شده و دیالوگ ها کاملا ژوست است.
  بی شک مجموعه ی این سریال یکی از موفق ترین سریالهای تلوزیونی ایران می باشد.

 5. پایتخت یک عالی . دو بد نبود (جرو بحث نقی و ارسطو آزار دهنده بود) 3 چند قسمت اولش خوب بود ولی بعد از اینکه رفتند تهران خیلی آبکی شده بود ( تبلیغات توی فیلم زیاد بود و آبکی شده بود و انگار داشتیم برنامه همگام با ورزش نگاه می کردیم و یک جورایی می خواستند وقت تلف کنند مثل رفتن به برج میلاد که دو قسمت وقت مردم رو گرفت و ….) و از طرف باز هم جر و بحث نقی و ارسطو توی این قسمت به اوج خوش رسیده بود و واقعا آزار دهنده شده بود و یک ایراد دیگری که بزرگ علی آباد اومده نقی و ارسطو را آشتی بده مدام می گفت “در شان خانواده های مازندرانی نیست” آخه این چه دیالوگی بود که در یک خانواده کوچک زده میشه. (معلوم بود سفارش شده بوده است ) و … .پایتخت4 بد نبود ولی اون هم مثل 3 قصه جالبی نداشت. و معلوم بود برای وقت پر کردن است مخصوصا سوژه شورای شهر و قسمت آخرش که افتضاح بود . در ضمت این دوقلوها خیلی تو ذوق می زنند دو کلمه بلند نیستند صحبت کنند

  • برو تام وجری تماشا کن

   • همون تام و جری از همه سرگرم کننده تره وخنده دارتره چون کارامریکاست تادنیارو شاد کنه حتی یک ادم60 ساله رو ولی پایتخت چیه سرو ته نداره یک جا شادن یک جا غمگینن یک جا فحاشی میکنن و….

  • عزیزم شما بهتره بشینی تام و جری نگاه کنی …..
   آخه هیچی از سریال پایتخت نمیدونی چرا اظهار نظر میکنی اصلی ترین سوژه خنده این سریال مربوط ب جروبحث کردنایی نقی و ارسطو اونوقت تو اینجوری میگی؟؟؟
   این سریال فوق العاده بود همه اینو گفتن بعد شما مگه دانشمندی یا رئیس جمهوری ک میگی فقط وقت ادمو میگرفتم.شما مجبور نیستی فیلمیو ک مناسب سنت نیس نگاه کنی.بهتره همون تام و جریتو نگاه کنی………

تمام حقوق مادی معنوی , مطالب برای سایت اولی ها محفوظ است
free counter statistics