خوش آمدید - امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
خانه » تفریح و سرگرمی » حروف ابجد و نکات جالبی در مورد محاسبه آن
حروف ابجد و نکات جالبی در مورد محاسبه آن

حروف ابجد و نکات جالبی در مورد محاسبه آن

حروف ابجد و نکات جالبی در مورد محاسبه آن

حتما تا بحال در مورد حروف ابجد مطالبی را شنیده اید . اگر دقت کرده باشید در سوالات چهارگزینه ای معمولا گزینه های اول تا چهارم با حروف الف ب ج د مشخص میشود در حالیکه ترتیب حروف فارسی اینگونه نیست . به احتمال زیاد این ترتیب از حروف ابجد گرفته شده است . حروف اَبجَد شیوه‌ای برای مرتب‌سازی حروف زبان عربی است که بر پایه الفبای اولیه خط فنیقی مرتب شده‌اند . این حروف همان ۲۸ حروف زبان عربی است که با ترتیب خاصی در کنار یکدیگر قرار گرفته و هر کدام با یک عدد متناظر میباشد . پس در واقع میتوان این حروف را با اعداد نیز نمایش داد . در این بخش از مجله اینترنتی اولی ها قصد داریم در مورد حروف ابجد نکات جالبی را به حضورتان تقدیم کنیم لطفا همراه ما باشید .

حروف ابجد

همانطور که گفتیم حروف ابجد همان حروف عربی است که ترتیب خاصی دارد و به کمک اعداد کد گذاری میشود . حروف ابجد به این شرح هستند : « الف ب ج د ه و ز ح ط ی ک ل م ن س ع ف ص ق ر ش ت ث خ ذ ض ظ غ » و اعداد ۱ تا ۱۰۰۰ به بیست و هشت حرف تقسیم شده‌است . برای راحتی حفظ کردن این حروف میتوان کلماتی را با آنها ساخته و حفظ کرد این کلمات عبارت‌اند از : « اَبْجَدْ – هَوََّزْ – حُطّی – کَلَمَنْ – سَعْفَصْ – قَرَشَتْ – ثَخَِّذْ – ضَظِغْ » . از الفبای ابجد برای متناظر کردن اعداد و واژه‌ها نیز استفاده می‌شود . به این ترتیب که برای هر حرف واژه‌ای که بخواهند به عدد تبدیل کنند ، عدد متناظر را از جدول زیر برمی‌دارند و اعداد به دست‌آمده را جمع می‌زنند . برای نمونه در این روش، واژهٔ «علی» برابر با «۱۱۰» می‌شود ( ع ۷۰  ل ۳۰  ی ۱۰ )   ۷۰+۳۰+۱۰=۱۱۰

حروف ابجدعددحروف ابجدعددحروف ابجدعدد
ا۱ی۱۰ ق۱۰۰
ب۲ک۲۰ ر۲۰۰
ج۳ل۳۰ش۳۰۰
د۴م۴۰ت۴۰۰
ه۵ن۵۰ ث۵۰۰
و۶س۶۰ خ۶۰۰
ز۷ع۷۰ ذ۷۰۰
ح۸ف۸۰ض۸۰۰
ط۹ص۹۰ظ۹۰۰
 غ۱۰۰۰

نکاتی در مورد حروف ابجد

همزه (أ) و الف (ا) هر یک را به عدد ۱ حساب می‌کنند و حروفی که به واسطه تشدید مکرر است، یک حرف محاسبه می‌شوند ؛ مثلاً کلمه فَعّال را ۱۸۱ می‌گیرند؛ چون ف ۸۰، ع ۷۰، ا ۱ و ل ۳۰ است . استثنائاً لام مشدد کلمه الله را دو حرف حساب می‌کنند. بنا بر این اللّه ۶۶ می‌شود؛ چون ا ۱، ل ۳۰، ل ۳۰ و ه ۵ است. به همین جهت اللّه را در کتابت با تشدید نمی‌نویسند؛ چون لام مکرر است و تشدید ندارد . حساب کلماتی همچون اله و رحمن صورت مکتوب است؛ نه ملفوظ (الاه و رحمان)  از این رو اله عدد ۳۶ خواهد بود و رحمن ۲۹۸  .

کاربرد حروف ابجد

صفحه‌های مقدمهٔ بعضی از کتاب‌ها را با این عددها شماره گذاری می‌کنند .

تاریخ وقایع مهم را با ترکیب حروف ابجد به صورت یک کلمه یا یک عبارت یا یک جملهٔ معنی دار یا شعر در می‌آورند که به خاطر سپردن آن کلمه یا عبارت یا آن جمله یا شعر، تاریخ مزبور را حساب می‌کنند .

در موسیقی پس از اسلام، در ثبت اصوات و دساتین از حروف ابجد استفاده شده‌است. برای نمونه نغمه‌های دستگاه شور با حروف ابجد عبارت بوده‌اند از: «یح یه یب ی ح ه ج ا» و فاصله‌ها و ابعاد آن‌ها: «ط ط ج‍ ج‍ ط ج‍ ج» که در موسیقی امروز به ترتیب نت‌های سل، لاکرن، سی بمل، دو، ر، می‌بمل، فا و سل را تشکیل می‌دهند .

گاهی در نوشتن، برای جدا کردن مطالب مختلف از یکدیگر، آنها را با حروف ابجد مشخص می‌کنند مانند همان سوالات چهارگزینه ای که با الف ب ج د مشخص میشود .

شارژ همراه اول رایگان

 

شارژ ایرانسل رایگان

اشتراک گذاری مطلب

تاکنون 2 نظر ثبت شده است.

 1. سلام ممنون بابت مطالب زیباتون،
  واقعا خسته نباشید من نهایت استفاده رو از مطالبتون میبرم،
  فقط اگه مقدوره تولید محتوای سایت رو ببرین بالا و مطالب بیشتری بگذارین.
  سپاسگذارم??

  • با سلام و احترام
   ما باید از شما تشکر کنیم که از میان این همه سایت بزرگ ما رو انتخاب کردید .
   سعی ما کسب رضایت شماست اما برای تولید محتوای بیشتر باید هزینه های بیشتری انجام داد که متاسفانه در سال اخیر تبلیغات سایت ها به شدت کاهش پیدا کرده اند و کلاهبرداران بسیاری در اینترنت پا گرفته اند که به شدت به ما ضربه زدند .
   متاسفانه هیچ حمایتی از ما هم نمیشه .
   اما باز هم چشم سعی خواهیم کرد که تولید محتوا را بیشتر کنیم .
   باز هم از شما ممنونیم .

تمام حقوق مادی , معنوی و مطالب برای سایت اولی ها محفوظ است