تقلب انتخاباتی به سبک پهلوی / آیت الله مدرس صفر رای

تقلب انتخاباتی به سبک پهلوی
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸-۰۱-۰۹
330 بازدید
زمان مطالعه: 2 دقیقه

تقلب انتخاباتی به سبک پهلوی تعدای رای صفر برای آیت الله مدرس در انتخابات دوره پهلوی در حالی که رای خود آیت الله مدرس را هم برای وی ثبت نکرده […]


تقلب انتخاباتی به سبک پهلوی تعدای رای صفر برای آیت الله مدرس در انتخابات دوره پهلوی در حالی که رای خود آیت الله مدرس را هم برای وی ثبت نکرده بودند .

تقلب انتخاباتی به سبک پهلوی

تقلب انتخاباتی به سبک پهلوی

انتخابات یکی از مکان هایی است که دموکراسی در کشور را به نمایش میگذارد و تقلب انتخاباتی در دوره پهلوی آنقدر مشهود بود که حتی رای خود فرد را برای وی باطل میکردند .

خون دلی که لعل شد ترجمه فارسی خاطراتی است که آیت‌الله خامنه‌ای به زبان عربی از دوران جوانی و سال‌های مبارزه و زندان خود در دوران تبعید روایت کرده‌اند.

دربخشی از این کتاب آمده است:

مدرس در نخستین دوره مجلس شورا نامزد نمایندگی از اصفهان شد و با کسب اکثریت قاطع آراء، به عنوان یکی از پنج فقیهی وارد مجلس شد که حق ممانعت از تصویب قوانین مخالف شریعت اسلام را دارا بودند.

در دوره دوم مجلس نیز مدرس از شهر تهران نامزد نمایندگی شد و بیشترین تعداد آراء انتخاب کنندگان را به دست آورد؛ و به همین ترتیب در انتخابات دوره‌های سوم و چهارم، … که در دوره چهارم، حکومت و قدرت از قاجاریه به پهلوی منتقل شد. مدرس با این امر و همچنین بعداً با عملکرد رضا خان پهلوی نیز مخالفت کرد.

تقلب انتخاباتی پهلوی

آیت الله سید حسن مدرس

در انتخابات دوره پنجم، مدرس خود را نامزد می‌کند؛ ولی نتیجه آراء که بیرون می‌آید، یک رأی هم برای مدرس دیده نمی‌شود! مدرس صدای خود را بلند می‌کند و می‌گوید: من خودم که به خودم رای دادم؛ پس همان یک رای خودم چه شد؟!

از این نمونه‌ها درمی یابیم که روحانیون از نفوذ اجتماعی گسترده‌ای برخوردار بودند و موضع‌گیری‌هایشان بر مبنای اصولی بود که امت اسلامی بدان‌ها اعتقاد داشت و مقدس می‌شمرد و در راه آن‌ها از جان دریغ نمی‌ورزید. این اصول، ستم و غارت و چپاول و تسلیم در برابر بیگانه را مردود می‌شمارد.

از این روی، طاغوتیان برای منزوی کردن روحانیت در جامعه و جدا کردن آن‌ها از همه عرصه‌های زندگی – ازجمله زندگی سیاسی نقشه می‌کشیدند. آن‌ها برای رسیدن به این هدف، به هر راهی، حتی کشتن و زندانی و تبعید کردن علما نیز متوسل شدند.

نظرات

تاریخ: 21/11/1398
پاسخ

همچنین بخوانید

هم اکنون دیگران می خوانند

داستان سریال ترکی دختر سفیر Sefirin Kizi قسمت اول
عکس مینا ساداتی در کنار برادرش
عناوین روزنامه های امروز چهارشنبه 30 خرداد 1397
عکس فرناز رهنما و همسرش کیارش اعتمادی
عکس جدید ترلان پروانه با لباس قرمز
قیمت سکه و طلا و ارز دوشنبه 16 بهمن 1396
رضا عطاران و همسرش و ترانه علیدوستی + عکس
نامزدی بریتنی اسپیرز و سام اصغری و بارداری بریتنی از سام + عکس
عناوین روزنامه های امروز پنجشنبه 31 خرداد 1397
فال روزانه جمعه 31 شهریور 96 به همراه فال حافظ