تفاوت اینترنت فایو جی 5G با اینترنت فور جی 4G

تفاوت اینترنت فایو جی 5G با اینترنت فور جی 4G به گزارش اولی ها: 5G یا نسل پنجم نامی است که در حال حاضر به نسل بعدی از اینترنت موبایل گفته می شود که قرار است بزودی عرضه شود. سرعت اتصال این سرویس به اینترنت به طور غیر قابل باوری زیاد است و از فرکانس های بالاتری نسبت به 4G استفاده می کند.

تفاوت اینترنت 5G با 4G

تفاوت اینترنت 5G با 4G

این نوع از اینترنت، محدودیت های بسیار کمتری دارد که برای تکنولوژی هایی مانند اینترنت اشیا ایده آل است. به علاوه از آنجایی که سیگنال های این نوع از اینترنت نمی تواند زیاد انتشار پیدا کند، می بایست تعداد نقاط دسترسی بیشتر (Access Points)، و همینطور با فاصله نزدیک تر به هم قرار گیرند.

در حالی که استانداردهای 5 جی همچنان درحال‌توسعه و تکامل است، کره ای ها اولین شبکه تجاری 5 جی را در المپیک زمستانی تست زدند و چینی ها و آمریکایی ها از چند ماه آینده فاز اول را به بهره برداری می رسانند.

5 جی نسل پنجم ارتباطات بی‌سیم محسوب شده که در سال 2009 رونمایی شد و 100 برابر سریعتر از 4 جی است و سرعت آن می تواند تا 10 گیگابیت بر ثانیه برسد.

در حالی که 4 جی سیگنال تعریف شده را از یک ایستگاه به همه جهت ها می فرستد، 5 جی ارتباطات ابزار به ابزار را تعریف کرده و با نصب ایستگاه های کوچک ارسال سیگنال را به صورت متمرکز دنبال می کند.

تصویر زیر فرق این دو را به‌خوبی نشان می دهد.

تفاوت اینترنت 5G با 4G

تفاوت اینترنت 5G با 4G

هوآوی چین 50 قرارداد در زمینه توسعه 5 جی بسته و نوکیا و اریکسون نیز قرارداد میلیارد دلاری با تی موبایل آمریکا و… برای توسعه 5 جی بسته اند.

5G چه زمانی عرضه می شود؟

طبق اخبار و گزارش های مرتبط، اینترنت 5G تا سال 2020 عرضه خواهد شد و تا سال 23-2022 (و شاید بیشتر) شاهد عرضه عمومی آن خواهیم بود. شهر Bournmouth در کشور انگلستان، برای عرضه آزمایشی این تکنولوژی انتخاب شده است. با استفاده از نقشه 3 بعدی این شهر (که در حال آماده سازی است)، اپراتورهای تلفن همراه قادر خواهند بود مناطقی که بهترین مکان برای تعبیه نقاط دسترسی (Access Point) این تکنولوژی، از لحاظ پوشش دهی و سرعت خواهد بود را پیدا کنند.

حالا که اینترنت 5G ، چشم انداز رویایی تری عرضه می کند دلیل نمی شود که 4G فراموش شود. از آنجایی که هنوز مناطق زیادی هستند که به این تکنولوژی دسترسی ندارند، توسعه این سیستم همچنان در دستور کار بسیاری از اپراتورهاست. همانطور که پروفسور Sutton عنوان کرده است: این دهه، مختص 4G و دهه آینده به 5G اختصاص دارد.

منطبق با کلید واژه: فناوری اطلاعات