خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶
خانه » فناوری اطلاعات » تشخیص عکس های جعلی و شایعه / آموزش تصویری
تشخیص عکس های جعلی و شایعه / آموزش تصویری

تشخیص عکس های جعلی و شایعه / آموزش تصویری

تشخیص عکس های جعلی و شایعه آموزش تصویری تشخیص عکس های دروغ و شایعات مربوط به عکس های دروغ

با توجه به افزایش شایعات و ربط دادن عکس های جعلی و دروغین به خبر های شایعه و دروغین تصمیم گرفتیم آموزشی را جهت تشخیص عکس های دروغ و شایعات به شما عزیزان بدهیم تا فریب شایعه پراکنان و کسانی که قصد دارند با تشویش اذهان عموم ، دید شما را نسبت به کشور عزیزمان ایران خراب کنند را نخورید .

این آموزش به راحتی قابل اجراست و البته برای حدود 99 درصد عکس ها پاسخگو می باشد .

خواهشمندیم فریب شایعات را نخورید و قبل از انتشار هر عکس و مطلبی اول از این طریق عکس ها را آزمایش کنید تا به نتیجه ای قابل قبول برسید و سپس در صورت تایید خبر به انتشار آن دست بزنید .

 

آموزش تصویری تشخیص عکس های جعلی و شایعات :

 

قدم 1 . در قدم اول وارد سایت گوگل به آدرس http://google.com بشوید .

قدم 2 . مانند تصویر زیر با کلیک بر روی گزینه images ( تصاویر ) ، تصاویر گوگل را باز کنید .

در صورتی که با گزینه images رو به رو نشدید و یا مکان زدن این گزینه را پیدا نکردید به لینک زیر مراجعه بفرمایید :

صفحه تصاویر گوگل

تشخیص عکس های جعلی و شایعه

قدم 3 . در صفحه باز شده کنار کلید جست و جو آیکونی شبیه به دوربین عکاسی مشاهده خواهید کرد که در تصویر زیر به آن اشاره کرده ایم . بر روی آن کلیک کنید .

تشخیص عکس های جعلی و شایعه

قدم 4 . با کلیک بر روی این دوربین عکاسی منوی باز میشود به نام search by image ( جست و جو بر اساس تصاویر ) که شامل دو تب ( روش ) می باشد :

الف : تب اول که با جمله paste image url ( چسباندن آدرس عکس ) مشخص شده است برای زمانیست که شما عکس را در سایتی مشاهده میکنید و میتوانید با قرار دادن آدرس عکس از سایت در قسمت جست و جو و زدن کلید search by image تمام سایت هایی که این عکس را قرار داده اند را با آدرس مطلب آن مشاهده بفرمایید .

تشخیص عکس های جعلی و شایعه

ب : تب دوم که با جمله upload an image ( آپلود عکس ) مشخص شده است برای زمانیست که شما عکس را از طریقی مثل بلوتوث و واتس آپ و … دریافت کرده اید و عکس آدرس خاصی از سایتی ندارد که با زدن گزینه Browse و دادن آدرس عکس در کامپیوتر خودتان و آپلود کردن عکس در گوگل ، این سایت عکس های مشابه با این عکس را در تمامی سایت ها پیدا کرده و به همراه لینک مطلب به شما نمایش میدهد .

تشخیص عکس های جعلی و شایعه

حال شاید برای شما سوال پیش بیاید که چگونه باید عکس های جعلی را با این روش تشخیص بدهید ؟؟؟

در پاسخ به این سوال باید عرض کنم که شما بعد از جست و جوی عکس و پیدا شدن لینک های مرتبط با عکس در سایت های مختلف به راحتی میتوانید هم از تاریخ انتشار عکس در سایت های مرجع و هم از اصل موضوع و خبر مربوط به عکس مطلع شوید .

با جست و جوی عکس گوگل گزینه هایی که مشابه عکس هستند را به همراه لینک مربوط به آن و تاریخ انتشار خبر مربوط به آن در سایت های مختلف دنیا منتشر میکند که شما در قدم اول با دیدن تاریخ آن مطلب میتوانید به تازگی خبر و عکس پی ببرید .

در قدم دوم شما با دیدن عنوان مطالب در مورد عکس در سایت های معتبر جهان و ایران میتوانید به اصل خبر مربوط به عکس پی ببرید . ( در این مورد پیشنهاد میشود حتما سایت های معتبر را برای تایید عکس و خیر مد نظر قرار بدهید )

در قدم سوم شما میتوانید با کلیک بر روی لینک های مرتبط با عکس و باز کردن آنها در سایت های معتبر دنیا و ایران به اصل موضوع و اصل خبر در مورد عکس منتشر شده پی ببرید .

 

نکات مهم :

1 . حتما چندین سایت معتبر را جهت پیدا کردن اصل خبر چک کنید نه سایت ها و وبلاگ های غیر معتبر و شخصی .

2 . معمولا برخی از سایت ها با تغییر نام عکس ها و تصاویر قصد بر این دارند که در صورت جست و جو تصاویر توسط شما در تیترهای اول قرار بگیرند ( اکثرا در زمان هایی که اسم عکس ها به صورت فارسی تایپ شده است )  که شما برای رهایی از فریب خوردن میتوانید عکس ها را دانلود کرده و با تغییر اسم به یک عدد و آپلود آن در گوگل میتوانید به نتایج قابل مطلوب تر و واقعیت تری برسید .

3 . جست و جوی عکس ها مرتبط با کشوری خاص بهتر است در سایت های همان کشور مورد تایید قرار بگیرند مثلا خبری اخیرا در برخی سایت ها منتشر شد مبنی بر برهنه شدن زن در خیابان برای جلوگیری از تجاوز به وی که ما با تست عکس های مطلب منتشر شده توسط سایت های ایرانی در سایت گوگل به سایت هایی مربوط به کشور مرتبط با عکس روبه رو شدیم که با ترجمه متن مطلب ( در صورت عدم توانایی در انگلیسی و زبان های مختلف دنیا میتوانید از ترانسلیت یا مترجم گوگل جهت ترجمه مطلب به فارسی استفاده کنید ) متوجه شدیم که عکس منتشر شده مربوط به جشن آب بازی چینی ها در روز خاصی که در کشورشان رسم بر آب بازیست گرفته شده و هیچ ربطی به تجاوز و … ندارد .

در مثالی دیگر اخیرا عکس هایی در نرم افزار های ارتباطی منتشر شد مبنی بر قتل عام دختران و پسران جوان در پارتی کرج که با تست عکس ها با این روش در گوگل به راحتی متوجه شدیم که عکس ها مرتبط با یک حادثه تروریستی در عراق بوده که چندین ماه پیش منتشر شده بودند ولی برخی سایت ها برای افزایش آمار بازدید خود دست به انتشار این عکس ها با نام کشتار در پارتی کرج زده اند .

 

امیدواریم که این مطلب از پخش شایعات و عکس های جعلی تا حدودی جلوگیری کند .

 


1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره اولین امتیاز را ثبت کنید
Loading...
اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب برای سایت اولی ها محفوظ است
Facebook | Instagram | Pinterest | Google+ | Twitter