خانه » کودکان و والدین » بچه های سالم » روش های تربیت فرزند مستقل و با اعتماد به نفس
روش های تربیت فرزند مستقل و با اعتماد به نفسReviewed by مریم قدیری on Jul 25Rating: 4.5روش های تربیت فرزند مستقل و با اعتماد به نفستربیت فرزند مستقل و با اعتماد به نفس یکی از مسائل مهم و مورد توجه والدین است. قبل از هر چیز باید این را بدانیم که کودک لوح سفیدی نیست که ما به عنوان والدین بتوانیم هرآن چه می‌خواهیم بر آن نقش بزنیم. هر کودک با ذخیره‌ای از ژن‌ها و خلق و خوی مخصوص خود به دنیا می‌آید و این باعث می‌شود هیچ گاه دو کودک مشابه هم نباشند.

تربیت فرزند مستقل و با اعتماد به نفس

باشگاه خبرنگاران سایت تفریحی اولی ها سعی دارد در زمینه روانشناسی کودکان و تعلیم و تربیت آن ها مطالبی را درباره تربیت فرزند مستقل و با اعتماد به نفس در اختیار شما قرار دهد! در این مقاله با ما همراه باشید .

تربیت فرزند مستقل و با اعتماد به نفس – مقایسه فرزندان با یکدیگر

این وظیفه والدین است که توانمندی‌ ها و ظرفیت‌ های کودک خود را بدانند و فرزند خود را فقط با خود او مقایسه کنند نه با هیچ کودک دیگری. به هر حال برای داشتن کودکی شجاع و مستقل، بدون وابستگی غیرضروری به خانواده که می تواند از پس کار‌های خود برآید، باید اعتماد به نفس او را تقویت کنید.

تربیت فرزند مستقل و با اعتماد به نفس – شخصیت پذیری کودکان به صورت مستقل

تربیت فرزند، یکی از مهم ترین مسائل مورد توجه والدین شده است. باید بدانید که کودک لوح سفیدی نیست که ما به عنوان والدین بتوانیم هر نقشی می‌خواهیم بر آن ها بزنیم. هر کودک با ذخیره‌ای از ژن‌ها و خلق و خوی مخصوص خود به دنیا می‌آید و این سبب می‌شود هیچ دو کودکی مشابه هم نباشند.

تربیت فرزند مستقل و با اعتماد به نفس – بی قید و شرط عشق بورزید

زمانی که کودک‌ شما صرف‌نظر از مشکلات، ضعف‌ها، اخلاق و توانمندی‌هایش پذیرفته شود ، به او بیشترین کمک را می کنید . اعتماد به نفس کودک در عشق بی قید و شرط شکوفا خواهد شد ، این‌که او را با وجود خطا‌ها و اشتباهاتی که دارد دوست داشته باشید و کودک متوجه این احساس شود . اجازه دهید فرزند شما عشقتان را حس کند. او را در آغوش گرفته ، ببوسید و فراموش نکنید به او بگویید که چقدر او را دوست دارید. زمانی که مرتکب اشتباه یا خطایی می‌شود، مراقب باشید تذکر شما درباره رفتار اشتباهش باشد نه خود کودک. این مسئله کمک زیادی به افزایش اعتماد به نفس کودک شما می کند .

تربیت فرزند مستقل و با اعتماد به نفس

تربیت فرزند مستقل و با اعتماد به نفس – الگوی مثبتی برایش باشید

اگر تمایل دارید فرزندی شجاع و با اعتماد به نفس داشته باشید ، قبل از هر چیز باید رفتارهای خود شما با اعتماد به نفس باشد. کودکان از رفتار‌های ما می‌آموزند نه گفتار‌های ما؛ بنابراین در بسیاری از تصمیم‌های روزانه‌ شما به خصوص تصمیماتی که در حضور فرزند شما گرفته می‌شود، به این موضوع توجه داشته باشید.

تربیت فرزند مستقل و با اعتماد به نفس – فعالانه به او گوش کنید

زمان‌هایی را به گوش دادن به صحبت‌های فرزند خود اختصاص دهید. زمانی که نیاز دارد تا با شما گفتگو داشته باشد، به طور کامل به او گوش کنید . به کودک‌ خود کمک کنید تا احساسات را ببیند و برای‌ آن ها نامی را انتخاب کند . با پذیرفتن بدون قضاوت احساسات به احساسات او اعتبار ببخشید و نشان دهید برای چیزی که می‌خواهد بگوید ارزش قائل می شوید . کودک نیاز دارد احساس کند افکار، احساسات، نظرات و خواسته‌های مهمی دارد .

تربیت فرزند مستقل و با اعتماد به نفس – به او اجازه اشتباه کردن بدهید

کودکان نیز همانند بزرگ سالان اشتباه می کنند. بخش مهمی از شکل‌گیری اعتماد به نفس کودکان به انتخاب‌ های مستقل آن ها وابسته است . حتی اگر این انتخاب‌ها درست نباشند. مطمئن باشید بعد از چند بار، انتخاب‌هایش بهتر خواهد شد و تا زمانی که خطری جدی او را تهدید نمی‌کند، بگذارید تا خودش عواقب تصمیم‌ها را ببیند .

تربیت فرزند مستقل و با اعتماد به نفس – محدودیت‌ها را به او آموزش دهید

کودک‌ خود را با دنیای واقعی آشنا کنید. در دنیای واقعی همه ما با محدودیت‌هایی در هر حوزه از زندگی‌ روبه رو می شویم . چند قانون منطقی و منصفانه برای کودک خود قرار دهید و در اجرای آن‌ها کوتاهی نکنید و سخت پیگیر اجرایی شدن آن ها باشید. مثلا اگر برای دوچرخه‌سواری قانون گذاشتن کلاه ایمنی را گذاشتید ، اجازه ندهید بدون کلاه دوچرخه‌سواری کند، چون در دنیای واقعی احتمال آسیب دیدن وجود دارد. کودک وقتی بفهمد که قوانین وضع شده محلی برای چانه زدن ندارد، احساس امنیت بیشتری خواهد کرد و به زودی خود را با آن‌ها هماهنگ می کند .

تربیت فرزند مستقل و با اعتماد به نفس – بگذارید خطر کند

به فرزند خود آموزش دهید که حتی اگر به نتیجه دلخواه نرسید، این‌که راه مورد علاقه‌ را انتخاب کرده و برای رسیدن به آن تلاش می کند ، ارزشمند است. به او بیاموزید افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند هم امکان دارد اشتباه کنند و این نیز اشکالی ندارد. یعنی اجازه دهید گاهی خطر کند و تصمیم‌های چالش برانگیز بگیرد.

تربیت فرزند مستقل و با اعتماد به نفس – کمال گرا نباشید

کمال‌گرایی یکی از بزرگ‌ترین موانع برای شروع هر کار است. افراد کمال‌گرا آن قدر نگران نتیجه بی عیب و نقص می باشند که ترجیح می‌دهند هیچ کاری انجام ندهند تا مرتکب اشتباهی هم نشوند. برای این‌که فرزند شما از آسیب کمال گرایی محفوظ باشد، ابتدا باید خودتان کمال گرایی را کنار بگذارید و سپس مراقب باشید این تفکر، روی ارتباط‌ شما با کودک تاثیر نگذارد.

تربیت فرزند مستقل و با اعتماد به نفس – به او حق انتخاب بدهید

به کودکتان طبق سنش حق انتخاب در امور مربوط به خود را بدهید. فرضا با گذاشتن چند گزینه اجازه دهید تا لباس‌های خود را انتخاب کند. این‌که کودک شما گاهی خلاف سلیقه شما لباس بپوشد، خیلی بهتر از آن است که همواره مطابق میل شما شود . همچنین اجازه بدهید او برای حل مشکلات خودش تلاش کند. فرزند شما با حل مشکلاتش، اعتماد به نفس خود را تقویت می‌ کند و به توانمندی‌های خود پی می‌برد بنابراین برای آسایش خود سعی نکنید همه کار‌ها و مشکلاتش را خودتان حل کنید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

گالری تصاویر
تزئین میز غذاخوری عروس
تزئین حمام عروس
نظم دادن کابینت
طالع بینی شهریور 1398
افدرین
فال روزانه شنبه 2 شهریور 1398
كليه حقوق اين سایت متعلق به آژانس دیجیتال مارکتینگ نردبان مي باشد.