خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶
خانه » گردشگری » تالاب صورتی چشمه رنگی در چابهار ایران / عکس
تالاب صورتی چشمه رنگی در چابهار ایران / عکس

تالاب صورتی چشمه رنگی در چابهار ایران / عکس

دره لیپار در شهر چابهار سیستان و بلوچستان دارای یکی از چشمه های رنگی موجود در جهان است که بازدید کننده های بسیاری را جذب میکند

 

جذر و مد قرمز در چابهار، از جمله دیدنی های سواحل جنوبی استان سیستان و بلوچستان است که بازدید کنندگان را به تعجب وا می دارد. اوج زیبایی این پدیده در دره لیپار قابل مشاهده است، جایی که به آن تالاب صورتی می گویند .

چشمه رنگی تالاب صورتی در چابهار

چشمه رنگی تالاب صورتی در چابهار

وجود پلانکتون های گیاهی بسیار در منطقه، وفور مواد آلی و معدنی که از طریق رودخانه ها و خورهای متصل به خلیج به این حوزه هدایت می شوند، سبب افزایش بسیار تولید بیولوژیکی در برخی فصول سال خواهد شد، به طوری که این عوامل به همراه جریانات دریایی حاصل از طوفان های مونسون که از ویژگی های منحصر به فرد حوزه اقیانوسی دریای عمان است، سبب افزایش بیش از حد شمار پلانکتون های گیاهی در ماه های بعد از فصل مونسون می شود که این تعداد در آذرماه به بیشترین میزان خود می رسد.
در ماه های بهمن، اسفند، فروردین، شهریور و مهر شاهد پدیده جزر و مد قرمز در منطقه خلیج گواتر هستیم که عامل اصلی به وجود آورنده گونه نوکتیلوکا میلیاروس بوده که در ماه های بهمن، اسفند و فروردین شمار آن به شدت افزایش می یابد.

چشمه رنگی تالاب صورتی در چابهار

چشمه رنگی تالاب صورتی در چابهار

فرآیند «رد تاید» یا «کشند قرمز» از جمله فرآیند های بیولوژیکی در محیط های آبی است که توسط پلانکتونهای گیاهی که نقش عمده ای در زنجیره های غذایی و انرژی در اکوسیستم های آبی دارند، به وقوع می پیوندد.
در بررسی ها در منطقه، تاکنون ۹۳ گونه پلانکتون گیاهی، ۳۱ گروه پلانکتون جانوری، ۶۴ گونه از انواع نرم تنان، ۸۵ گونه انواع ماهی، ۲۴ گونه از سخت پوستان، ۱۴ گونه مایوبنتوز و ۴۶ گونه مختلف از جلبک ها شناسایی شده است .

 


1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره اولین امتیاز را ثبت کنید
Loading...
اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب برای سایت اولی ها محفوظ است
Facebook | Instagram | Pinterest | Google+ | Twitter