خانه » تفریح و سرگرمی » تاریخچه و دانستنی های عجیب روز ولنتاین

تاریخچه و دانستنی های عجیب روز ولنتاین

تاریخچه و دانستنی های عجیب روز ولنتاین

روز ولنتاین یا روز عشق یا روز عشاق جشن هایی در روز 14 فوریه هر سال، بین عاشقان کشور های غربی گرفته می شود که عشق خود را به معشوقه خود، ابراز می کنند که چند سالی است در کشور ما هم جا افتاده و به صورت سالانه برگزار می‌شود.

تاریخچه و دانستنی های عجیب روز ولنتاین

تاریخچه و دانستنی های عجیب روز ولنتاین

براستی چرا این روز، به این نام شناخته شده است؟

داستان این روز مربوط به یک کشیش جوان رومی به نام “ولنتاین” است که به طور کاملا مخفیانه برای سربازهای “کلودیوس” که ازدواج برای آن‌ها ممنوع بود، مراسم عقد می‌گرفت.

این قانون از طرف شاه کلودیوس برای این که ممکن است سربازان پس از ازدواج نتوانند برامور جنگی و نظامی تمرکز داشته باشند وضع شده بود. “کشیش ولنتاین” در روز چهاردهم فوریه سال 270 پس از میلاد مسیح به خاطر این اقداماتش به دار آویخته شد و پس از آن این روز هر ساله جشن گرفته می‌شود.

زمانی که “کشیش ولنتاین” در زندان نامه‌ای به آخرین معشوقه خود با این امضا «از طرف ولنتاین تو» نوشت، در روم باستان مراسم جشنی با عنوان “لوپرکالیا” به افتخار بزرگداشت ملکه و خدایان رومی در تاریخ پانزدهم فوریه برگزار می‌شد، در این مراسم زوج های جوان علاقه‌مند به یکدیگر ازدواج می‌کردند، “کشیش ولنتاین” با وجود ممنوعیت از جانب شاه همیشه به طور مخفیانه در برگزار کردن مراسم عقد کمک می‌کرد که البته این تاریخ مقدس نیز به افتخار “کشیش ولنتاین” به چهاردهم فوریه تغییر داده شد وهم چنین از سال 1573 این روز درانگلستان تعطیل رسمی اعلام شد.

احتمالا تا این لحظه کادوی ولنتاین خود را خریده‌اید اما اجازه دهید نکته‌هایی جالب درمورد این روز را با هم بررسی کنیم:

1- در قرون وسطی دختران غذاهای عجیب وغریب می‌خوردند با این اعتقاد که همسر رویاهای خود را پیدا خواهند کرد و همچنین اگر دوستی نزدیکی بین دو طرف وجود داشت همدیگر را ولنتاین صدا می‌کردند.

2- بهترین تعطیلات برای گل‌فروشان در سرتاسر جهان شناخته شده است و ارزش مادی برابر 15 میلیارد دلار در این روز صرف تهیه کادو برای ابراز عشق می‌شود.

3- سالانه حدود 189 میلیون شاخه گل دراین روز درامریکا فروخته می‌شود که 110 میلیون شاخه آن رُز قرمز می‌باشد، جالب است بدانید، امریکا به طور خاص برای روز ولنتاین ازکلمبیا و اکوادور گل رُز وارد می‌کند.

4- 73درصد از آقایان وتنها 27درصد از خانم‌ها دراین روز شاخه گل می‌خرند، جدا از 15 درصد از خانم‌ها که دراین روز برای خودشان، مادر و یا دخترانشان گُل می‌خرند.

5- در اواخر سال 1800 میلادی اولین بسته شکلات مخصوص برای روز ولنتاین توسط کمپانی Cadbury به بازار عرضه شد. سالانه حدود 35 میلیون جعبه شکلاتی قلب شکل در این روز خریداری می‌شود و تنها درامریکا حدودا یک میلیارد دلار شکلات فروخته می‌شود.

6- حدود 10 درصد ازازدواج هایی که درطول سال انجام می‌شود یعنی حدود 000، 220 ازدواج تنها دراین روز صورت می‌گیرد.

7- جالب است بدانید حدود نه میلیون نفر که حیوانات خانگی نگهداری می‌کنند هم برای حیوانات خود کادو تهیه می‌کنند.

فلسفه ی ولنتاین و چند اصل

8- در تایلند هر دسته گل 12 تایی از گل رُز قرمز با نرخ 487 دلار به فروش می‌رسد و هر تک شاخه قیمتی معادل 45 دلار دارد و در امریکا قیمت هر دسته گل رُز قرمز 75 دلار است.

9- تعداد شاخه گل رُز قرمز در روز ولنتاین معنایی خاص دارد. 1 شاخه گل به معنی عشق در نگاه اول و 108 شاخه پیشنهاد ازدواج را منتقل می‌کند وهم چنین رنگ‌ها معانی خاص خود را دارند برای مثال رُز قرمز به معنای عشق و احترام، شاخه گل صورتی به معنای این است که اوقات خوشی را با هم دارید. رُز سفید به معنای قدردانی است.

10- حدود 8 میلیارد عدد شکلات سالانه به مناسبت روز ولنتاین در سرتاسر جهان تولید می‌شود.

گرچه روز ولنتاین روز شادی و هیجان است، تحقیقات نشان می‌دهد 40 درصد از افراد موضعی منفی نسبت به این روز دارند. طبق تحقیقات ازهر10 فرد تنها یک نفر در این روز احساس افسردگی و تنهایی بیشتر می‌کند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*