استرس در زندگی همه ما رایج است. آیا اضطراب روی خواب ما تاثیرگذار است؟ چه ارتباطی به بی خوابی دارد؟ در این مقاله از اولی ها ارتباط بین تنش، اضطراب و مشکلات خواب را برای شما توضیح خواهیم داد.

تأثیرات اضطراب بر خواب

تأثیرات اضطراب بر خواب

اختلال اضطراب عمومی چیست؟

استرس در زندگی همه ما رایج است و ممکن است به نگرانی‌هایی ختم شود که ترکمان نمی‌کنند. اگر این مشکلات، قابلیت کنار آمدن شما با شرایط را تحت الشعاع قرار می‌دهد، ممکن است عملکردتان طی روز و خواب شبانه شما را دشوار کند. علائم اضطراب عمومی چیست؟

با این که 18درصد از جمعیت سالانه از مشکلات اضطراب شکایت می‌کنند، اختلال اضطراب عمومی رواج کمتری دارد (تقریبا 3% جمعیت). این اختلال، در زنان دوبرابر بیشتر از مردان وجود دارد. اضطراب عمومی، شامل نگرانی و اضطرابی است که به طور مزمن، بیش از حد و فراگیر و حداقل طی 6 ماه ادامه دارد. در اغلب روزها خودش را نشان می‌دهد. علاوه بر این، روی جوانب بسیاری از زندگی (تحصیلات، کار و غیره) تاثیر می‌گذارد. کنترل این اضطراب بسیار سخت است. از علائم دیگر اختلال اضطراب عمومی می‌توان به این‌ها اشاره کرد:

  • بی قراری

  • خستگی مفرط

  • قدرت تمرکز پایین

  • زودرنجی

  • تنش در عضلات

  • بی خوابی یا خواب منقطع

اختلال اضطراب عمومی، مزمن است و به ندرت به تنهایی اتفاق می‌افتد. معمولا دچار نوسان می‌شود و برخی روزها بهتر از روزهای دیگر است. معمولا همراه با افسردگی نیز هست و اثرات مهمی روی کیفیت خواب می‌گذارد.

استرس، اضطراب و بی خوابی حاصل از آن

اضطراب ناشی از این اختلال روی توانایی خواب تاثیر سوء می‌گذارد و به بی خوابی ختم می‌شود.

این یک مسئله غیرمترقبه نیست. اضطراب، افزایش بیش از حد تحریک پذیری است. تحریک پذیری به این دلیل وجود دارد که گوش بزنگ خطرها بمانیم و از خود محافظت کنیم. ولی وقتی این سیستم از حد می‌گذرد، عواقب منفی دارد.

اختلالات خواب یکی از مشکلات اصلی اضطراب عمومی است که در 56 تا 75 درصد مبتلایان دیده می‌شود. به تحریک پذیری مثل صدای یک زنگوله فکر کنید. توجه شما را جلب می‌کند و مجبورتان می‌کند صاف بنشینید و به آن گوش بسپارید. اعصابتان را نیز کمی خرد می‌کند. وقتی این زنگوله تمام شب به صدا درآید، خوابیدن سخت خواهد شد. در نتیجه به خواب رفتن و در خواب ماندن دشوار خواهد بود یا خوابتان لذت بخش نخواهد بود. همه این‌ها باهم اینسومنیا هستند.

تمام نگرانی‌هایی که موجب اضطراب شما شده‌اند، شب هنگام به سراغتان می‌آیند. وقتی انحرافات کارهای روزمره کنار بروند، تفکرات درباره شغلتان، امور مالی، یا روابط مغزتان را مشغول خواهند کرد. اختلالات خواب ممکن است نگرانی‌های مربوط به خودشان را ایجاد کنند. کمبود خواب می‌تواند به مشکلاتی ختم شود که معمولا به نام اختلال اضطراب عمومی شناخته می‌شوند، از جمله مشکلات تمرکز و حال روحی.

هنگام تحقیق درباره این اختلال، کشفیاتی شد که مستقیما به اینسومنیا اشاره داشت. مبتلایان زمان بیشتری طول می‌کشد تا به خواب بروند و پس از شروع خواب، از خواب خواهند پرید و میزان خوابشان کاهش می‌یابد. کسانی که دچار اختلال اضطراب عمومی هستند صبح زود از خواب می‌پرند که صفتی مشترک با افسردگی است.

درمان اختلال اضطراب عمومی

نحوه درمان این اختلال نیز همانند بقیه انواع اضطراب‌ها است و شامل دارو، روان درمانی رفتاری-شناختی و تکنیک‌های تمدد اعصاب می‌شود. از آن جا که این اختلال مزمن است، درمان امکان دارد سال‌ها طول بکشد.

بنزودیازپان داروی رایجی برای درمان اضطراب است.مخصوصا آلپرازولام و کلونازپام بسیار تجویز می‌شود. البته برای درمان بلندمدت مناسب نیستند.

روان درمانی رفتاری-شناختی بسیار موثر است و غالبا توسط روان شناسان و روان پزشکان دوره دیده انجام می‌شود. برای اشخاص مسنی که نمی‌توانند دارو را تحمل کنند بهترین گزینه است.

اگر از اضطراب و نگرانی غیرقابل کنترلی که به بی خوابی منجر می‌شود رنج می‌برید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

همچنین بخوانید: استرس و اضطراب عامل آلزایمر