بیوگرافی استاد مرتضی مطهری معلم شهید

بیوگرافی استاد مرتضی مطهری معلم شهید زندگینامه کامل استاد مرتضی مطهری که روز دوازده اردیبهشت به خاطر شهادت وی روز معلم نامگذاری شده است

بیوگرافی استاد مرتضی مطهری

تاریخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

در 13 بهمن سال 1298 در فریمان واقع در 75 کیلومتری شهر مقدس مشهد به دنیا آمد.

پدر: شیخ محمد حسین مطهری

مادر:-

برادر: –

خواهر:-

همسر: عالیه روحانی

فرزندان:علی ، محمد،مجتبی، فریده، وحیده، حمیده، سعیده

 

شهرت ، کنیه و لقب:

القاب: آیت الله ، استاد، معلم شهید

 

دوران زندگی:

در کودکی برای فراگیری دروس ابتدایی به مکتبخانه رفت.

 

آموزش علوم اسلامی:

در سن دوازده سالگی به حوزه علمیه مشهد رفت و به تحصیل مقدمات علوم اسلامی همت گماشت. در این دوران، اندیشه‌های مربوط به خداشناسی،سخت او را به خود مشغول داشت.

 

قم:

در سال ۱۳۱۶ برای تکمیل تحصیلات خود عازم حوزه علمیه قم شد. این در حالی بود که اندکی پیش از آن عبدالکریم حائری یزدی، موسس حوزه علمیه درگذشته بود و ریاست حوزه را سه تن از مدرسان بزرگ آن؛ سید محمد حجت، سید صدرالدین صدر و سید محمد تقی خوانساری به عهده گرفته بودند.

نزد آیت ‌الله صدوقی، کتاب «مطوّل» را فراگرفت و در محضر آیت ‌الله مرعشی نجفی، «شرح لمعه» را آموخت. در دوره اقامت پانزده ساله اش در قم از آقای بروجردی (در فقه و اصول) و اقای خمینی (به مدت ۱۲ سال در فلسفه ملاصدرا و عرفان و اخلاق و اصول) و علامه سید محمد حسین طباطبائی (در فلسفه: الهیات شفای بوعلی و دروس دیگر) بهره گرفت.

قبل از نقل مکان استاد بروجردی به قم، مرتضی مطهری گاهی به بروجرد می‌رفت و از محضر وی استفاده می‌کرد. مدتی نیز پای درس و بحث حاج میرزا علی آقا شیرازی در اخلاق و عرفان نشست.

سید محمد حجت (در اصول) و سید محمد محقق داماد (در فقه) از اساتید دیگرش بودند.

در مدت اقامتش در قم علاوه بر تحصیل علم، در امور اجتماعی و سیاسی نیز مشارکت داشت و از جمله با فدائیان اسلام در ارتباط بود.

 

تهران:

در سال ۱۳۳۱ از قم به تهران مهاجرت کرد. در این شهر به تدریس در مدرسه مروی و تألیف و سخنرانی‌های تحقیقی پرداخت.

 

شرکت در امتحان حق التدریسی دانشکده الهیات:

در سال ۱۳۳۱ دانشکده الهیات دانشگاه تهران ، تصمیم گرفت تعدادی مدرس از میان طلبه ها و روحانیان به صورت حق التدریس به کار گیرد . تعداد زیادی از طلبه ها برای امتحان ورودی ثبت نام کردند ، اما دوستان و آشنایان مرتضی هر چه به او اصرار کردند ، نپذیرفت . در آخرین روز فهمید برادرش نام او را هم نوشته است و باید در آزمون شرکت کند . پس شرکت کرد . امتحانات هشت روز طول کشید . سوالات بسیار سخت بودند . اما در میان ورقه های سیصد و چهار نفر داوطلب ، تنها ورقه یک نفر بود که استادان را سخت به حیرت انداخت. او کسی جز مرتضی مطهری نبود .سرانجام نوبت امتحان شفاهی و مصاحبه حضوری با پذیرفته شدگان رسید . آن روز هر سه استاد برجسته دانشکده در اتاقشان برای ورود مرتضی مطهری لحظه شماری می کردند . وقتی که او وارد شد ، همه بلند شدند . استاد فلسفه پنهان نکرد و گفت : «اقای مطهری ، امتحانات کتبی تو همه ما را شگفت زده کرده است . حالا ما مشتاقیم ببینیم که در بخش شفاهی چه می کنی ! » سپس سوألی را مطرح کرد و منتظر پاسخ ماند. سوال از کتاب منظومه ملا هادی سبزواری بود . مرتضی نخست نظر او را شرح داد و بعد از نگاه ابو علی سینا به جواب مساله پرداخت . سپس از دید ملاصدرا اشکالات آنان را بیان کرد . می خواست به شرح پاسخ دیگری بپردازد که دید استاد دستش را بالا برد و گفت :« آقای مطهری ، دست نگهدار ! چه کنیم که ما بالاتر از بیست نمره ای نداریم به تو بدهیم . ما همگی نالان این بیست را به شما تقدیم می کنیم . حالا آماده ایم تا از بحث شما استفاده کنیم . لطفا ادامه بدهید »! بحث حدود یک ساعت و نیم ادامه یافت . وقتی که تمام شد ، همه استادان او را تحسین کردند . استاد فلسفه سه بار پیاپی گفت : « احسنت بهره بردم !»

پس مرتضی به عنوان مدرس حق التدریس در دانشکده مشغول تدریس شد ، در حالی که مقام علمی او بیش از این بود و او در آن لحظه چیزی کمتر از استادان رسمی نداشت ، اما چون مدرک تحصیلی دانشگاهی نداشت ، طبق مقررات دانشگاه نمی توانست عنوانی بیش از این داشته باشد .

وقتی جلد اول کتاب « اصول فلسفه و روش رئالیسم » به چاپ رسید ، این کتاب به عنوان مدرک تحصیلی او ارزیابی و حکم استادی برایش صادر شد . بدین گونه استاد مرتضی مطهری درسال ۱۳۳۴ تدریس فلسفه در دانشگاه تهران را آغاز کرد و تا بیست و دو سال در دانشکده الهیات این دانشگاه مشغول تدریس شد .

امروزه بعضی از شاگردان او از مفاخر علمی و فرهنگی کشورند. وی در سطوح مختلف این دانشکده تدریس کرد و ۲۲ نفر رساله دکتری و ۲۰ نفر رساله فوق لیسانس خود را زیر نظر و راهنمایی او تدوین کردند . شهید دکتر بهشتی و شهید دکتر باهنر از کسانی بودند که استاد راهنمای آنان در دوره دکترا ، استاد مطهری بود .

 

فعالیت ها:

در سال 1334 اولین جلسه تفسیر انجمن اسلامی دانشجویان توسط وی تشکیل شد.

در سالهای 1337 و 1338 که انجمن اسلامی پزشکان تشکیل شد، استاد از سخنرانان اصلی این انجمن بود و در طول سالهای 1340 تا 1350 سخنران منحصر ‌به ‌فرد این انجمن بود که بحث‌های مهمی از ایشان به یادگار مانده است.

 

دستگیری و زندان:

وی همچنین در فعالیت‌های سیاسی در کنار امام خمینی بود، به‌طوری که می‌توان سازماندهی قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ در تهران و هماهنگی آن با روح‌ الله خمینی را مرهون تلاش‌های او و یارانش دانست. وی در ساعت ۱ بعد از نیمه شب روز چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ به دنبال یک سخنرانی مهیج علیه شخص شاه به وسیله پلیس دستگیر، و پس از انتقال به زندان موقت شهربانی به همراه تعدادی از روحانیون تهران زندانی شد.

پس از ۴۳ روز به دنبال مهاجرت علمای شهرستانها به تهران و فشار مردم، به همراه سایر روحانیون از زندان آزاد شد.

پس از تشکیل هیئت‌های مؤتلفه اسلامی، از سوی امام خمینی به همراه چند تن دیگر از شخصیت‌های روحانی عهده دار رهبری این هیئت‌ها گشت.

پس از ترور حسنعلی منصور؛نخست وزیر وقت، توسط محمد بخارایی، کادر رهبری هیئت‌های موتلفه شناسایی و دستگیر شد. ولی از آنجایی که قاضی پروندهٔ این گروه مدتی در قم نزد استاد مطهری تحصیل کرده بود، به ایشان پیغام فرستاد که «حق استادی را به جا آوردم» و بدین ترتیب ایشان از مهلکه جان سالم بدر برد.

در این زمان به تألیف کتاب در موضوعات مورد نیاز جامعه و ایراد سخنرانی در دانشگاهها، مسجد هدایت، مسجد جامع نارمک و غیره ادامه داد. به طور کلی وی که به یک نهضت اسلامی معتقد بود، برای اسلامی کردن محتوای نهضت، تلاش‌های ایدئولوژیک بسیاری انجام داد.از جمله اقدام به تأسیس حسینیه ارشاد کرد.

در سال 1348 به خاطر صدور اعلامیه ای با امضای ایشان و علامه طباطبایی و آِیت ‌الله حاج سید ابوالفضل مجتهد زنجانی مبنی بر جمع اعانه برای کمک به آوارگان فلسطینی و اعلام آن طی یک سخنرانی در حسینیه ارشاد دستگیر شد و مدت کوتاهی در زندان تک سلولی به سربرد.

از سال 1349 تا 1351 برنامه‌های تبلیغی مسجد الجواد را زیر نظر داشت و غالباً خود سخنران اصلی بود تا اینکه آن مسجد و به دنبال آن حسینیه ارشاد تعطیل گردید و بار دیگر استاد دستگیر و مدتی در بازداشت قرار‌‌گرفت.

 

دیدار با امام خمینی در نجف:

در حدود سال 1353 ممنوع المنبر شد و این ممنوعیت تا پیروزی انقلاب ‌اسلامی ادامه داشت. گرچه ارتباطش با امام خمینی پس از تبعید او از ایران به وسیله نامه و غیره استمرار داشت، ولی در سال ۱۳۵۵ موفق گردید مسافرتی به نجف نموده و ضمن دیدار با امام درباره مسائل مهم نهضت و حوزه‌های علمیه با وی مشورت نماید.

 

پاریس:

پس از مرگ مصطفی خمینی و آغاز دوره جدید نهضت اسلامی، به طور تمام ‌وقت در خدمت نهضت قرار گرفت. در دوران اقامت روح ‌الله خمینی در پاریس، سفری به آن شهر نمود. در همین سفر،امام خمینی وی را مسئول تشکیل شورای انقلاب کرد.

هنگام بازگشت روح ‌الله به ایران، مسئولیت کمیته استقبال از امام را شخصاً به عهده گرفت.

در سال 1355 به دنبال درگیری با یک استاد کمونیست دانشکده الهیات، زودتر از موعد مقرر بازنشسته شد.

همچنین در این سالها با همکاری تنی چند از شخصیتهای روحانی، جامعه روحانیت مبارز تهران را بنیان نهاد.

به عقیده او بی توجهی به منابع دینی در فرایند بازسازی فکر دینی موجب می‌شود تا عناصر و مفاهیمی خارج از دین به آن راه یابد. از همین جاست که بر کسانی چون اقبال لاهوری ایراد گرفت که با همه نکته سنجی‌هایش در مسائل اسلامی، به جهت عدم آشنایی عمیق فرهنگ اسلامی در بحث‌های مربوط به اثبات خدا، تجربه دینی، و علم الهی و خاتمیت دچار برخی اشتباهات شده ‌است.

 

بزرگداشت:

در دهه ۱۳۶۰، شهرداری منطقه ۱۱ تهران، بنای یادبود کوچکی در نزدیکی محل ترور مرتضی مطهری در خیابان پارک امین ‌الدوله در محله دروازه شمیران شهر تهران برپا کرد.

روز ۱۲ اردیبهشت را پس از درگذشت استاد به نام وی روز معلم نامگذاری کردند.

 

زندگی شخصی:

در سال 1331 با خانم عالیه روحانی که دختر یکی از روحانیون مشهد بود ازدواج کرد. حاصل این ازدواج هفت فرزند به نامهای علی ، محمد،مجتبی، فریده، وحیده، حمیده و سعیده بود.

علی مطهری؛ نمایندهٔ مجلس هشتم و محمد مطهری؛ هفتمین و آخرین فرزند مرتضی مطهری روحانی و معاون پژوهشی بنیاد علمی فرهنگی شهید مطهری است.

 

تحصیلات و مدارک علمی:

تحصیل علوم حوزوی در مشهد،قم

 

مسئولیت و مقام ها:

عضو انجمن سلطنتی فلسفه

استاد دانشگاه تهران

عضو هیئت موتلفه اسلامی

از نظریه‌ پردازان نظام جمهوری اسلامی ایران

رییس شورای انقلاب

تأسیس حسینیه ارشاد

مسؤول تشکیل شورای انقلاب

مسؤولیت کمیته استقبال از امام

تشکیل جامعه روحانیت مبارز تهران

 

آثار :

آیینه جام

اخلاق جنسی در اسلام و جهان غرب

آزادی معنوی

اسلام و مقتضیات زمان (۲ جلد)

آشنایی با علوم اسلامی (۳ جلد: منطق و فلسفه، کلام و عرفان و حکمت عملی، اصول فقه و فقه)

آشنایی با قرآن (فعلاً ۱۱ جلد)

شرح اصول فلسفه و روش رئالیسم علامه طباطبایی (۵ جلد)

امامت و رهبری

امدادهای غیبی در زندگی بشر

انسان در قرآن

انسان کامل

انسان و ایمان

انسان و سرنوشت

بیست گفتار

پاسخ‌های استاد به نقدهای کتاب مساله حجاب

پیامبر امی

پیرامون انقلاب اسلامی

پیرامون جمهوری اسلامی

تعلیم و تربیت در اسلام

تکامل اجتماعی انسان

توحید

جاذبه و دافعه علی

جامعه و تاریخ

جهاد

جهان‌بینی توحیدی

حرکت و زمان در فلسفه اسلامی (۲ جلد)

حق و باطل

حکمت‌ها و اندرزها

حماسه حسینی (۳ جلد)

خاتمیت

ختم نبوت

خدمات متقابل اسلام و ایران

داستان راستان (۲ جلد)

درسهای الهیات شفا (۲ جلد)

ده گفتار

زندگی جاوید یا حیات اخروی

سیری در سیره ائمه اطهار

سیری در سیره نبوی

سیری در نهج‌البلاغه

شرح مبسوط منظومه (۴ جلد)

شرح منظومه (۲ جلد)

شش مقاله (الغدیر و وحدت اسلامی)

شش مقاله (جهان بینی الهی و جهان بینی مادی)

عدل الهی

عرفان حافظ (تماشاگه راز)

علل گرایش به مادیگری (به ضمیمه ماتریالیسم در ایران)

فطرت

فلسفه اخلاق

فلسفه تاریخ (۲ جلد)

قیام و انقلاب مهدی (به ضمیمه شهید)

لمعاتی از شیخ شهید

مساله حجاب

مساله ربا (به ضمیمه بانک و بیمه)

مساله شناخت

معاد

مقالات فلسفی (۳ جلد)

نبوت

نظام حقوق زن در اسلام

نظری به نظام اقتصادی اسلام

نقدی بر مارکسیسم

نهضت‌های اسلام صد ساله اخیر

وحی و نبوت

ولاها و ولایت‌ها

مسله نفاق

سعادت علوم اسلامی

تاثیر عنصر امر به معروف و نهی از منکر در نهضت امام حسین (ع)

مقدمه‌ای بر جهان بینی اسلامی

الاسلام/تالیف مرتضی مطهری؛ ترجمه محمدهادی الیوسفی

 

تاریخ فوت، محل فوت، هنگام فوت، محل دفن:

در ساعت 22:22 سه شنبه یازدهم اردیبهشت سال 1358در تاریکی شب در حالی که از یکی از جلسات فکری سیاسی بیرون آمده بود با گلوله گروه نادان و جنایتکار فرقان به مغزش ، به شهادت رسید .پیکرش را در شهر قم به خاک سپردند.

 

نقل قول و خاطرات:

سید روح‌الله خمینی علاقه زیادی به وی داشت، تا بدانجا که بعد از مرگش گفت: «مطهری پارهٔ تن اسلام و حاصل عمر من بود.»

 

روز دوازده اردیبهشت :

روز دوازده اردیبهش مصادف با شهادت استاد مرتضی مطهری به نام روز معلم نامگذاری شد .

 

منطبق با کلید واژه: بزرگان و مشاهیر