بهترین برنامه ریزی برای تعطیلات کودکان در تابستان 99

کودکان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹-۰۴-۳۱
518 بازدید
زمان مطالعه: 5 دقیقه

بهترین برنامه ریزی برای تعطیلات کودکان در تابستان 99 تابستان برای خانواده ها یکی از دشوار ترین فصل های سال است چرا که  بیشتر آنها برای اوقات فراغت فرزندان با […]


بهترین برنامه ریزی برای تعطیلات کودکان در تابستان 99

تابستان برای خانواده ها یکی از دشوار ترین فصل های سال است چرا که  بیشتر آنها برای اوقات فراغت فرزندان با دچار مشکل می شوند . نداشتن برنامه ریزی درست سبب تنش در میان فرزندان ، ناراحتی پدر و مادرها و اثرات منفی برای کودکان نیز می شود . تعطیلی مدرسه ها سبب بالا مقدار ساعت های می شود که فرزندان پیش هم باشند ، پس مشکل های والدین نیز بیشتر خواهد شد . از این نوع مشکلات می توان به بالا رفتن ساعت های تماشای تلویزیون و بازی با تبلت و موبایل یا بی نظم و مرتب در زمان خواب بچه های شما می باشد.

تابستان بچه ها

برنامه ریزی برای تعطیلات کودکان – منظم کردن ساعات خواب کودکان

بیشتر بچه ها در تابستان تا دیر وقت بیدار می مانند و به عذر و بهانه تعطیلات تقریباً تا ظهر خواب هستند . برای تنظیم ساعات خواب فرزندان بهتر است آنها را در کلاس های ورزشی در تایم صبح ثبت نام کنید تا زمان خوب آن ها هدر نرود . همینطور برای ساعت های عصر آن ها برنامه دیگری نیز داشته باشید تا زیاد به دنبال تلویزیون و بازیهای کامپیوتری نروند . والدین باید متوجه باشند که نگاه کردن فیلم و سریال های رده سنی بزرگسال در پیش بچه ها خوب نیست. پس در صورت علاقه می توانند برنامه های خود را در ساعت هایی که فرزندان در کلاس های تابستانی هستند ، برنامه های خود را که قبلا ضبط کرده اید تماشا کنید . دیدن فیلم های ترسناک یا اکشن با کودکان ، سبب اضطراب و ترس های ویژه در مدت طولانی در آن ها می شود. پس بعلاوه دقت به ساعت های خواب فرزندان باید به برنامه هایی که کودکان تماشا می کنند هم توجه نمود.

برنامه ریزی برای تعطیلات کودکان – اختصاص زمانی برای تقویت دروس ضعیف کودکان

بعضی از فرزندان در زمان مدرسه با درس های خود به مشکل برمی خورند و در آن ها ضعیف تر هستند . تابستان فرصت خوبی برای تقویت ذهن کودکان و آموزش دوباره این درس ها به آنها است. در ساعات کوتاهی از روز به آموزش این درس ها همانند ریاضی قرار دهید . می توانید آموزش خود را با سرگرمی و تفریح همراه بسازید تا بچه ای شما بعلاوه یادگیری ساعاتی را هم خوش بگذرانند حواستان باشد که آموزش نباید با مشق نوشتن ، اجبار و تهدید و یا تست زدن همراه باشد . هیچ وقت به کودکان درس های سال بعد را آموزش ندهید . بهتر است دانش آموزان اولین تجربیات آموزشی را در مدرسه یاد بگیرند و لذت ببرند . چرا که در کنار دانش آموزان دیگر ، فرزندتان انگیزه بیشتری برای یادگیری و گوش دادن به مطالب درسی خواهند داشت و اگر فرزند شما از قبل این دروس را یاد گرفته باشد در کلاس تمرکز کافی نخواهد داشت .

برنامه ریزی برای تعطیلات کودکان – گردش در طبیعت با خانواده

گردش در طبیعت می تواند مراحل مختلفی داشته باشد . برای تفریح فرزندان در تابستان می توانید برنامه های متنوعی مثل رفتن به کوه ، پارک ، پیک نیک … را برنامه ریزی کنید . فرزند شما باید سنگ و چشمه ، فضای سبز ، کوه و بیابان را حس کند. همینطور سفر می تواند تجربه هایی همانند درک موقعیت های سخت، تفریح و صبر را به بچه ها آموزش دهد.

کودکان

برنامه ریزی برای تعطیلات کودکان – مسافرت رفتن

یکی از نیازمندی های هر کسی ، گردش و مسافرت است ، بچه ها هم در این امر مستثنی نیستند و برای به دست آوردن مهارت و تجربه به گردش نیاز دارند . اگر نمی توانید به مسافرت های چند روزی بروید ، می توانید به مسافرت های یک روزه در طبیعت های نزدیک محل زندگی خود اوقات خوشی را برای خانواده فراهم کنید . پس می توان از کودکانتان بخواهید تا با جست و جو مکانهای گردشگری نزدیک به  مححل زندگیتان مکان خوبی برای سفر یک روزه  انتخاب کنند.

برنامه ریزی برای تعطیلات کودکان – ورزش کردن

حتما برنامه های ورزشی را بر پایه علاقه فرزندتان در اولویت قرار دهید. در صورت داشتن شرایط او را در کلاس های ورزشی ثبت نام کنید، وگرنه با یک برنامه ریزی و مدیریت صحیح با دوستان و یا بستگان هم سن فرزندانتان گروه هایی برای ورزش هایی مانند دوچرخه سواری ، فوتبال و … تشکیل دهید تا بتوانند حداقل یک روز در هفته را در زمین های ورزشی پارک ها و مرکز های مربوطه به شهرداری با پایین ترین قیمت ورزش کنند.

برنامه ریزی برای تعطیلات کودکان – کاهش زمان استفاده از وسایل الکتریکی

خانواده ها ساعت های شخصی را برای نگاه کردن تلویزیون یا بازی های رایانه ای برای بچه های خود مختص کنید و ساعت هایی برای سرگرمی های مناسب برنامه ریزی کنند. بچه هایی که زمان زیادی با این برنامه های تلویزیونی و یا بازی های کامپیوتری صرف می کنند به طور معمول دچار اضطراب و افسردگی می شوند . وزن زیاد و تحرک کم از عوارض دیگر این نوع وقت گذرانی است. ثبت نام در کلاس ژیمناستیک، فوتبال، اسکیت یا کلاس های آموزشی فرصت خوبی برای سرگرم ساختن و آموزش مهارت های جدید به کودکان و نوجوانان است. البته این کلاسها باید طبق خواسته ی فرزندان در نظر گرفته شود و پدر و ادر نباید همه ی زمان کودکانشان را با کلاسهای مختلف و بر پایه علاقه خود پر کنند.

برنامه ریزی برای تعطیلات کودکان – کاهش زمان بودن کودکان با یکدیگر

یکی از روش های تاثیر گذار در برنامه ریزی تابستان کودکانمان ، ثبت نام آن ها در کلاس های مختلف است . کلاس های هنری دلخواه فرزندانتان و یا کلاس های ورزشی مثل فوتبال سبب تقویت قدرت فیزیکی و شکل گیری اندام های آن ها می شود . در خانواده هایی که بیشتر از یک فرزند دارند بهتر است ساعت های کلاس ها به شکلی باشد که مقدار ساعت های کنار هم بودن آن ها در خانه کمتر شود . به این معنی که کلاس های آنها در یک زمان نباشد تا دعوا های آنها کمتر شود. اگر امکان ثبت نام کودکتان در کلاس وجود ندارد می توانید ساعت هایی از روز را به کتاب خواندن برای آنها مختص کنید . نقاشی کردن یک روش تاثیر گذار برای صرف کردن ساعت های بیکاری بچه هایتان است . نقاشی در کاهش هیجانات همانند استرس و پرخاشگری بسیار اثر گذار است . خمیربازی هم می تواند باعث ایجاد خلاقیت در کودکان شود . استفاده از پارک های عمومی که هزینه ای ندارد باعث می شود که ساعات لذت بخشی برای کودکانمان ایجاد بکند بعلاوه تخلیه انرژی سببمی شود آنها در مدتی سرگرم شوند .

برنامه ریزی برای تعطیلات کودکان – ایجاد فرصت های شغلی

در گذشته با تعطیلی مدرسه ها ، بچه ها بر پایه ی علاقه و شرایط در سه ماه تابستان وارد یک حرفه می شدند تا هم مقداری پول به دست بیاورند و هم کاری را یاد بگیرند . به این شکل قدر پولی را که با زحمت بدست می آوردند بهتر می دانستند . تجربه ثابت کرده است که کسانی که در نوجوانی و کودکی تحت آموزش صحیح استاد و شاگردی ، فعالیت های عملی را یاد می گیرند ، در بزرگسالی موفق تر از افرادی هستند که فقط درس خوانده اند .

برنامه ریزی برای تعطیلات کودکان – گذراندن وقت کودکان با هم سن های خود

ارتباط  کودکتان را به هم سن و سال هایش بیشتر کنید . اگر در میان دوستان و خویشاوندان دارای کودک همسن با کودک شما باشد ، با یکدیگر قرار پارک یا سینما بگذارید یا آن ها را به منزل خود دعوت کنید تا با مراقبت های شما با هم دیگر بازی کنند . در زمانی که اطمینان به خانواده دوست فرزندتان  دارید و این که به بازیهای کودکان نظارت دارند، اجازه دهید تا فرزند شما به خانه آن ها برود.

پاسخی بگذارید