بازی محلی چُمچَه گلین

تاریخ انتشار: ۱۳۹۸-۰۶-۰۳
254 بازدید
زمان مطالعه: 2 دقیقه

باشگاه خبرنگاران سایت تفریحی اولی ها سعی دارد در زمینه بازی های محلی مطلبی را در رابطه با بازی محلی چمچه گلین در اختیار شما قرار دهد . در این […]


باشگاه خبرنگاران سایت تفریحی اولی ها سعی دارد در زمینه بازی های محلی مطلبی را در رابطه با بازی محلی چمچه گلین در اختیار شما قرار دهد . در این مقاله با ما همراه باشید .

بازی محلی چُمچَه گلین

بازی محلی چمچه گلین توسط بچه ها از 7 سال تا 15 سال اجرا می شود . هر سال با شروع بهار این برنامه با سرو صدای شاد بچه ها اجرا می شد . بهار فصل رویش و بارش است .اگر بارش باران به تاخیر می افتاد بچه ها کمر همت بسته با استفاده از یک قاشق چوبی که در زبان محلی به آن چمچه می گفتند این بازی را انجام می‌دادند .

از پارچه های رنگارنگ برای قاشق لباس و روسری درست می‌کردند . با مداد رنگی چشم و ابرو دهان و دماغ می‌کشیدند . دور هم جمع شده و چمچه حرکت داده با شعرهای بچه گانه که با صدای بلند می‌خواند در کوچه ها و محله ها را می‌افتاد از آسمانها و ابرها تقاضای باران می‌کردند . جالب همکاری بزرگتر با بچه‌ها بود . از مقابل هر خانه که رد می‌شدند به سر و صورت آنان آب می‌پاشیدند سپس بین بچه ها نقل و نبات و گندم توزیع می‌کردند . به نشانی شیرینی کامی . رویش و بارش و برکت وار تزاق از روزی حلال . بارها مشاهده می‌شد که همزمان با بازی بچه ها باران باریدن گرفته .

متاسفانه این بازی نیز به خاطره ها پیوست .

 

نظرات

تاریخ: 21/11/1398
پاسخ

همچنین بخوانید

هم اکنون دیگران می خوانند

بستن حساب کاربری مردم ایران در فیسبوک و توئیتر به جرم دخالت در امور دنیا
مدل کفش های طبی زنانه
نوزادی مرتضی پاشایی در آغوش مصطفی پاشایی / عکس
بیوگرافی بازیگر نقش کریم ایلگاز در سریال فاطما گل
عکس تیپ ریما رامین فر در جشنواره فجر
عکس های آزاده ریاضی بازیگر نقش مهین در سریال دلدادگان
رژیم غذایی برای کم کردن وزن
مهران غفوریان داماد شد / عکس تیپ دامادی
سفره هفت سین بازیگران و افراد مشهور در سال ۹۷ + تصاویر
تجاوز به سارا شرکت کننده بفرمایید شام شبکه من و تو / عکس