خانه » فناوری اطلاعات » اینترنت را چه کسی اختراع کرد؟

اینترنت را چه کسی اختراع کرد؟

اینترنت را چه کسی اختراع کرد؟

احتمالا برای شما هم این سؤال پیش آمده باشد که چه کسی اینترنت را اختراع کرده است؟ در ادامه این بخش با ما همراه باشید که پاسخ سوالتان احتمالا شما را غافلگیر کند و بیشتر از آنچه تصور کنید به گذشته بازگردید.

اینترنت را چه کسی اختراع کرد؟

اینترنت را چه کسی اختراع کرد؟

شبکه‌ جهانی وب مکان فوق العاده‌ای است؛ ولی آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید چه کسی اینترنت را اختراع کرده است؟ پاسخ این سؤال، بر‌خلاف برخی اختراعات، ساده نیست؛ چرا که اعتبار این کار متعلق به شخص واحدی نیست. در وهله اول افرادی هستند که اینترنت را از لحاظ تئوری اختراع کردند؛ ایده مکانی که در آنجا تمام دانش‌ها در اختیار تمام افراد جهان قرار بگیرند. پس از آن افرادی هستند که اینترنت را به شکلی که امروزه می‌شناسیم، کرم‌چاله اطلاعات بر پایه تکنولوژی با سرعتی بالا که هر روز از آن استفاده می‌کنیم، اختراع کردند.

شاید تاریخ اینترنت به اوایل قرن بیستم باز می‌گردد، زمانی که نیکولا تسلا تئوری یک سیستم بی سیم جهانی را بیان کرد؛ او باور داشت اگر برق کافی در اختیار داشته باشد، می‌تواند به انگلیس در آن سوی اقیانوس پیغام ارسال کند. سپس پای مارشال مکلوهان به میان آمد و یک دهکده جهانی اطلاعات را که از طریق تکنولوژی قابل دسترسی است، پیش بینی کرد. در نهایت، ونوار بوش فرضیه مکانیک اینترنت را بیان کرد؛ ماشینی که آن را «میمکس» نامید و به کاربران اجازه می‌دهد در بین مجموعه عظیمی از اطلاعات که از طریق شبکه ای از لینک‌ها به هم متصل هستند، جستجو کنند.

مارشال مکلوهان (تصویر سمت راست) و نیکولا تسلا (تصویر سمت چپ)

مارشال مکلوهان (تصویر سمت راست) و نیکولا تسلا (تصویر سمت چپ)

اواخر دهه ۶۰، ایده‌های تئوری سابق سرهم شدند و با ساخت آرپانت، شکلی سه بعدی به خود گرفتند. سازمان پروژه های تحقیقاتی پیشرفته شبکه (ARPANET) که توسط وزارت دفاع آمریکا تأسیس شده بود، از روشی برای انتقال داده‌های الکترونیکی به نام «راه‌گزینی بسته‌های کوچک» استفاده می‌کرد تا کامپیوترهایی را که به تازگی طراحی شده بودند، در یک شبکه قرار دهد. مدت کوتاهی پس از ساخت آرپانت، دو دانشمند پا پیش گذاشتند تا آن را حتی بیش از این تغییر دهند.

رابرت کان و وینتون سرف در ساخت چیزی که احتمالا مهمترین بخش اینترنت است و ما امروزه استفاده می‌کنیم، یعنی پروتکل TCI/IP، همکاری کردند. TCP و IP الگوی نحوه‌ی انتقال داده‌ها بین‌ شبکه ها هستند. به احتمال زیاد پیش از این در مورد آی پی شنیده‌اید؛ به دلیل اینکه هر شبکه‌ای یک آدرس آی پی اختصاصی دارد، اطلاعاتی که از آن‌ها برای تشکیل داده ها استفاده شده، به جایی می‌رود که نیاز است.

در سال ۱۹۸۳، کار TCP/IP به پایان رسید و آماده استفاده شد. آرپانت این سیستم را در دستور کار قرار داد و شروع به جمع آوری سیستمی از شبکه ها یا شبکه ای از شبکه های کوچکتر کرد که نقش پیشگامی برای اینترنت مدرن را ایفا کرد و شبکه جهانی وب (WWW) نام‌گذاری شد.

شبکه جهانی وب در واقع با اینترنت متفاوت است

اغلب از این عبارت در هر جایی استفاده می‌شود؛ ولی شبکه‌ی جهانی وب در واقع با اینترنت متفاوت است. شبکه‌ی جهانی وب فقط مجموعه‌ای از شبکه‌ها است که داده‌ها را به شکل وب‌سایت‌ و هایپرلینک‌ به هم متصل می‌کند؛ اما اینترنت به معنای همه‌ی چیز در این مجموعه است.

بنابراین، گرچه به نظر می‌رسد اینترنت همین دیروز اختراع شده است؛ اما مفهوم آن در واقع قدمتی ۱۰۰ ساله دارد. تنها مورد این است که این روزها کمی بهتر به نظر می‌رسد.

همچنین بخوانید: رونمایی اینترنت نسل پنج برای اولین در المپیک 2018 کره جنوبی

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*