خانه » اخبار » اجتماعی » افشاگری های موفق الربیعی در مورد اعدام صدام حسین + عکس

افشاگری های موفق الربیعی در مورد اعدام صدام حسین + عکس

افشاگری های موفق الربیعی در مورد اعدام صدام حسین موفق الربیعی مشاور سابق امنیت ملی عراق از اعدام صدام حسین دیکتاتور کشور عراق افشاگری هایی انجام داد .

صدام حسین عبدالمجید تکریتی از سال 1358 تا سال 1382 رئیس جمهور عراق بود و ظلم های بسیاری انجام داده است .

افشاگری های موفق الربیعی در مورد اعدام صدام حسین

اعدام صدام حسین

صدام حسین که یکی از اعضای برجستهٔ حزب بعث عراق محسوب می‌شد، نقشی کلیدی در کودتای سال ۱۹۶۸ داشت که منجر به حکومت درازمدت حزب بعث شد.

اعدام صدام حسین که در تاریخ 9 دی 1385 اتفاق افتاد حاشیه ها و جنجال های فراوانی را به همراه داشت .

موفق الربیعی مشاور سابق امنیت ملی عراق فاش کرد که شماری از رئیسان و پادشاهان کشورهای منطقه از دولت نوری مالکی درخواست کرده بودند صدام را اعدام نکند.

الربیعی در گفت وگو با شبکه “روسیا الیوم” تصریح کرد: “حاکمان کشورهای منطقه بیم آن داشتند که اعدام صدام به رویه ای تبدیل شود و ملت های منطقه، در هر کشور، محاکمه و اعدام حاکمانشان را خواستار شوند.

الربیعی که طناب دار اعدام صدام را در خانۀ خود نگه داشته است، افزود: مسئولان آمریکایی در قبال اعدام صدام دو رویکرد داشتند، سازمان سیا و وزارت خارجۀ آمریکا خواهان به تعویق انداختن اعدام او بودند اما جورج بوش و وزارت دفاع و سازمان امنیت ملی آمریکا، اعدام او را تایید کردند.

الربیعی همچنین خاطر نشان کرد که یکی از گزینه های مطرح در خصوص سرنوشت صدام، حبس او در زندان گوآنتانامو یا تبعید به جزیره ای در اقیانوس آرام بود.

صدام، دیکتاتور پیشین عراق، پس از آن که در دادگاه، به اتهام جنایت علیه بشریت در چندین پرونده از جمله کشتار ۱۴۳ تن از مردم دجیل در سال ۱۳۶۱ مجرم شناخته شد، در تاریخ ۹ دی ۱۳۸۵ به دار آویخته شد.

صدام از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۸۲ رئیس جمهور عراق بود و سرانجام با حملۀ آمریکا به عراق از پست ریاست جمهوری برکنار شد.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*