خانه » فناوری اطلاعات » اعتیاد‌ به تلفن همراه، بدترین اعتیاد

اعتیاد‌ به تلفن همراه، بدترین اعتیاد

اعتیاد‌ به تلفن همراه، بدترین اعتیاد

پیشرفت روز به روز تکنولوژی، ما انسان ها را به موجوداتی وابسته به ماشینها کرده است. اما یکی‌ از این دستگاه های الکترونیکی‌، تبدیل به اعتیادی همه گیر در سال های اخیر شده، موبایل یا تلفن همراه است! مطمئناً شبکه‌های اجتماعی‌ و سامانه های ارتباطی‌، علل اصلی‌ این وابستگی‌ بوده اند. اگر شما هم با خودتان رو راست باشید، خواهید دید ۹۰ درصد اوقات روز خود را با در دست داشتن این ماشین کوچک می گذرانید و نه تنها غافل از بسیاری اتفاقات مهم و واقعی‌ می‌شوید بلکه مثلا با استفاده از آن‌ به هنگام رانندگی‌، جان خود را نیز به خطر می‌اندازید. قبل از این که بیش از این در این اعتیاد غرق شوید، به خودتان کمک کنید. 

اعتیاد‌ به تلفن همراه

اعتیاد‌ به تلفن همراه

  • علل کشش و مجذوبیت خود را بشناسید و تعادل را برقرار کنید.

یکی‌ از بزرگترین مشکلات ما در مورد استفاده از اینترنت و تلفن‌های هوشمند، ندانستن و حتی فکر نکردن به دلایل این مجذوبیت و وابستگی است. به کمک علم روانشناسی، می‌توان تحلیلی درست از این موضوع داشت. 

ارتباطات از دیرباز برای انسان دغدغه و حتی جذاب بوده است. تکنولوژی به ابزاری قدرتمند در این راستا در عصر جدید تبدیل شد، نه تنها ارتباطات ما در مقیاس کوچک، بلکه در مقیاس جهانی‌ را نیز گسترش داد. درهای زیادی را برای اطلاع رسانی باز کرد، و انسان‌ها را از چهار گوشه دنیا به یکدیگر متصل کرد. کارها را بسیار آسان تر کرده و سرعت بخشید. روابط بین المللی را گسترش داد و آشنایی با فرهنگ‌های مختلف را میسر ساخت. فواید بی شمار دیگری را می‌توان در همین زمینه نام برد و تا اینجا هیچ ایرادی به آن وارد نیست ولی‌ آیا هدف از این پیشرفت، جایگزینی زندگی‌ ماشینی و مجازی به جای واقعیات قابل لمس بود؟ آیا هدف کنجکاوی و تجاوز به حریم شخصی‌ دیگران بود؟ آیا درگیری ۲۴ ساعته با مسائل سطحی، بی‌ ارزش و غیر ملموس بود؟! آیا هدف گسترش فرهنگ‌های ساختگی، غلط و مخرب بود؟! جواب مطمئناً منفی‌ست. 

اعتیاد‌ به تلفن همراه

اعتیاد‌ به تلفن همراه

به استفاده‌هایی‌ که از دنیای مجازی دارید یک بار فکر کنید و بد سرتان را بلند کنید تا دنیای واقعی و در جریان اطراف خود را ببینید. انسان‌های قابل دسترسی و زیباهای اطرافتان، جذابیت‌های طبیعی و شهری پیرامونتان، لحظات با ارزش عمرتان که می‌توانست تنها برای زندگی‌ خودتان، با روابطی حقیقی‌ و ملموس وقف شود… خانواده، دوستان و عزیزانی که امروز وجود دارند و مطمئن نیستید فردایی برایشان خواهد بود یا نه… چقدر از آنها وقت را دزدیده و صرف یک دستگاه کوچک می‌کنید؟ واقعا هنوز اهمیت دارد که چه کسی‌ چه می‌نویسد یا چه چیزی را به اشتراک می‌گذرد؟! اهمیت دارد که چه کسانی‌ تصویر شما را در یک فضای دروغین تحسین می‌کنند؟! شاید دقیقا در همین حین، عشق حقیقی‌ زندگی‌ شما از کنارتان گذشته و شما فرصت آشنایی با او را از دست داده اید… 

حالا نظرتان چیست که تعادلی برقرار کنید؟! نظرتان چیست که شروع به ترک اعتیاد کنید؟!

اعتیاد‌ به تلفن همراه

اعتیاد‌ به تلفن همراه

  • اولویت و برنامه ریزی داشته باشید. 

مطمئناً خیلی‌ از ما به دلایل کاری و بسیاری دیگر به دلایل شخصی‌، نخواهیم توانست  از دنیای مجازی فاصله بگیریم، دلیلی‌ هم برای این کار وجود ندارد. ولی‌ یکی‌ از اصلی‌ترین مشکلات این دستگاه‌های هوشمند “همراه” بودن آنهاست! یعنی‌ ۲۴ ساعته، حتی به هنگام خواب در کنار ما هستند! حتی در بهترین روابط، مانند خانواد‌گی یا زناشویی، افراد نیاز به زمان‌هایی مختص خودشان و محرمانه به دور از یکدیگر دارند! چطور ممکن است که رابطه ما با تلفن همراهمان سالم باشد؟ 

اولویت‌های خود را لیست کنید، زمان کافی‌ را برای آنها کنار بگذارید، و فقط ساعات خاصی‌ از روز را به گشت و گذار در اینترنت یا شبکه‌های اجتماعی اختصاص دهید. مطمئن باشید در زمان هایی که شما مشغول زندگی‌ به شکل حقیقی‌ آن هستید، هیچ کم و‌ کاستی در فضای مجازی ایجاد نمی‌شود!

اعتیاد‌ به تلفن همراه

اعتیاد‌ به تلفن همراه

  • فواید، ضرر‌ها را جبران می‌کند؟ 

چه چیزی بالاتر و مهم‌تر از سلامتی‌ ماست؟! همه چیز زمانی‌ معنا دارد که ما وجود داشته باشیم، زنده و سلامت باشیم! اگر چیزی در این حد سلامتی‌ ما را به خطر می‌‌اندازد، مهم است چه استفاده‌ای از آن می‌کنیم!؟

این روز‌ها به لطف اطلاع رسانی مطبوعات، مضرات امواج مخابره شده توسط همین دستگاه‌ها، برای همه عیان است. پزشکان مقالات بسیاری در مورد خطرات احتمالی‌ خوابیدن در نزدیکی‌ دستگاه‌های هوشمند نوشته‌اند. کمترین آسیب آنها از تضعیف و تخریب بافت‌های چشم تا احتمال از کار افتادن سیستم عصبی بدن است. اگر هم این مسائل را نمی‌دانستید، اکنون خواندید! بهتر نیست در طول شب موبایل‌ها و دستگاه‌های هوشمند را خاموش نگاه داریم؟ یا حداقل دورتر از “زیر بالش و بالا سر” بگذاریم؟ 

ترک هر اعتیادی زمان بر و سخت است، ولی‌ مطمئناً نتایج مثبت آن، ارزش تلاش را دارد.

همچنین بخوانید: ستارگان مشهور دنیا که به دام اعتیاد افتادند

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*