خانه » مذهبی » ازدواج پسر مسلمان و دختر نامسلمان ( مسیحی و یهودی و … ) از دید مراجع تقلید
loading...

ازدواج پسر مسلمان و دختر نامسلمان ( مسیحی و یهودی و … ) از دید مراجع تقلید

ازدواج پسر مسلمان و دختر نامسلمان ( مسیحی و یهودی و … ) از دید مراجع تقلید ازدواج مردان مسلمان و زنان اهل کتاب یا کافر از دیدگاه مراجع عظام تقلید .

با افزایش ازدواج پسران و دختران از گوشه و کنار دنیا با هم بحث ازدواج پسران مسلمان و دختران نامسلمان مورد بحث قرار گرفته است .

ازدواج پسر مسلمان و دختر نامسلمان

ازدواج پسر مسلمان و دختر نامسلمان

ازدواج پسر مسلمان و دختر اهل کتاب گونه ای از ازدواج است که سوالات بیشتری را در ذهن مردم ایجاد کرده است تا ازدواج پسر مسلمان و دختر کافر .

در این مطلب نظر مراجع عظام تقلید را درباره ازدواج پسران مسلمان با دختران اهل کتاب یا دختران کافر را برای شما عزیزان قرار داده ایم .

هرچه می گذرد، بر گسترش دامنه اسلام در جهان افزوده می شود. این روزها، گسترش ارتباطات موجب شده در روزترین نقاط جهان نیز نشانی از اسلام باشد؛ اما این گسترش، با مسائل خاص خود نیز همراه شده است.

یکی از این موارد، مربوط به ازدواج است. آیا یک مرد مسلمان می توان با یک زن اهل کتاب، ازدواج دائم کند؟ این پرسشی است که در سال های اخیر زیاد شنیده شده است. اما مروری بر نظر مراجع عظام تقلید، می تواند راهگشای این موضوع باشد.

قبل از هر چیز، باید اشاره داشت که اهل کتاب، عبارتی است در قرآن و منظور از آن کسانی است که به یکی از ادیان یهود، مسیحیت، زرتشتی و صابئین باور دارند.

با این توضیح، پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سؤال، چنین است:

حضرت امام خمینی (ره): به احتیاط واجب ازدواج دائم با زن هاى کافره اهل کتاب جایز نیست.

آیات عظام گلپایگانى (ره) و صافى گاپایگانی (مد ظله العالی): جواز ازدواج با زن اهل کتاب به طور دوام نیز خالى از قوت نیست ولى در صورت تمکّن از ازدواج مسلمه کراهت شدیده دارد؛ بلکه در این صورت احتیاط ترک نشود.

آیات عظام خوئى (ره) و تبریزى (ره): بنا بر احتیاط استحبابى، عقد دائمى با آنها ننماید و بعضى از فِرَق از قبیل خوارج و غُلات و نواصب که خود را مسلمان مى دانند، در حکم کفّارند، و مرد و زن مسلمان نمى‏‌توانند با آنها به طور دائم یا انقطاع ازدواج نمایند.

ازدواج پسر مسلمان و دختر نامسلمان

ازدواج پسر مسلمان و دختر نامسلمان

آیت الله نورى همدانی (مد ظله العالی): بلکه ازدواج آنها بطور دوام نیز بنا بر أقوى جایز است ولى این احتیاط ترک نشود که در صورتى اقدام به ازدواج بطور دوام با آنها بکند که متمکن از ازدواج با زن مسلمان نباشد.

آیت الله فاضل لنکرانی (ره): مرد مسلمان نمى‏‌تواند با زنهاى کافره به طور دائم ازدواج کند، حتّى اگر یهودیّه یا نصرانیّه باشند بنا بر احتیاط واجب؛ ولى صیغه کردن زنهاى یهودى و نصرانى مانعى ندارد.

آیت الله مکارم شیرازی (مد ظله العالی): مرد مسلمان نمى‏‌تواند بنا بر احتیاط با زن کافر ازدواج دائم کند ولى ازدواج موقّت با زنان اهل کتاب مانند یهود و نصارى مانعى ندارد.

آیت الله بهجت (ره): مرد مسلمان نمى‏تواند با زنان کافرى که اهل کتاب نیستند ازدواج کند، ولى با زنانى که یهودى و یا نصرانى باشند، موقّتاً به صورت صیغه مى‏‌تواند ازدواج نماید.

آیت الله سیستانى (مد ظله العالی): مرد مسلمان نمى‌‏تواند با زنهاى کافره غیر اهل کتاب ازدواج کند؛ ولى صیغه کردن زنهایى که یهودى یا نصرانى هستند مانعى ندارد، و بنا بر احتیاط لازم عقد دائمى با آنها ننماید.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*