خانه » پزشکی سلامت » اثرات ننوشیدن آب روی مغز و بدن

اثرات ننوشیدن آب روی مغز و بدن

اثرات ننوشیدن آب روی مغز و بدن به گزارش اولی ها: شصت درصد بدن ما را آب تشکیل داده و همین خود دلیل قانع کننده ای است برای پذیرفتن اینکه برای حفظ ذخیره آب در بدنمان بطور مرتب باید آب بنوشیم.

اثرات ننوشیدن آب روی مغز و بدن

اثرات ننوشیدن آب روی مغز و بدن

آب موجود در بدن به‌سختی در تلاش است تا عملکردهای بدن به‌طور مناسبی انجام شود؛ انتقال مواد مغذی ضروری و هورمون‌ها به قسمت‌هایی از بدن که به آن‌ها نیاز است، تسهیل حرکت مفاصل، تنظیم دمای داخلی بدن و نیز روان کردن کره‌ی چشم، برخی از این عملکردها هستند.

اما روزانه مقادیر زیادی آب طی فرایندهایی نظیر ادرار، مدفوع و تعریق از دست می‌رود. از همین رو لازم است بدانیم که چه موقع باید مصرف آب خود را افزایش دهیم. این همان جایی است که مرکز تشنگی مغز که در هیپوتالاموس قرار گرفته است، وارد عمل می‌شود. این بخش به‌طور پیوسته با رگ‌های خونی در ارتباط است تا میزان آب بدن را کنترل کند و هر زمان که این آب از حد طبیعی خود پایین می‌آید، مغز فرد به اون یادآوری کند که باید آب بنوشد. 

اگر آب ننوشید چه اتفاق خواهد افتاد؟

پاسخی که در اینجا می‌دهیم در طی یک روز اتفاق نمی‌افد؛ پیامدهای ننوشیدن آب کافی پس از سپری شدن اندکی زمان خود را نشان می‌دهد؛ با این حال در صورت ننوشیدن آب و نرسیدن آب به بدن، مغز سرانجام شروع به جمع‌شدن می‌کند و احساس گیجی و تحمل درد بالاتری خواهید داشت.

یک مغز تشنه بازده کمتری دارد. مغز دهیدراته نسبت به مغز هیدارته، برای انجام یک وظیفه‌ی خاص نیاز به اکسیژن بیشتری دارد. این مسئله با قطع ادرار، مشکل بلع، تهوع و آشفتگی روحی ادامه خواهد یافت.

همچنین بخوانید: انسان بدون نوشیدن آب چقدر می تواند زنده بماند؟

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*