ابر رایانه سیمرغ سال دیگر رونمایی میشود

تاریخ انتشار: ۱۳۹۸-۰۵-۳۰
434 بازدید
زمان مطالعه: 2 دقیقه

وزیر ارتباطات در توئیتر، خبر از رونمایی ابر رایانه ی ایرانی در سال جدید خبر داد.او ابر رایانه جدید را با پردازش قوی به نام سیمرغ معرفی کرد. محمدجواد آذری […]


وزیر ارتباطات در توئیتر، خبر از رونمایی ابر رایانه ی ایرانی در سال جدید خبر داد.او ابر رایانه جدید را با پردازش قوی به نام سیمرغ معرفی کرد.

محمدجواد آذری جهرمی،خبر از رونمایی ابر رایانه در سال جدید را داد. او چند روز گذشته در صفحه شخصی خودش تویئت کرد که در سال جدید ابر رایانه ای به نام سیمرغ اماده میشود و از کاربرد های این ابر یارانه ذکر کرد.او با ابزار امیدواری برای توسعه سیمرغ آن را پیشرفتی قابل‌توجه در صنعت تولید ابررایانه خوانده است.

 

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید ، حمایت از کسب و کار توسعه هوش مصنوعی در خدمت به مردم به‌عنوان کاربردهای اصلی ابررایانه ذکر می‌شوند.

لازم به ذکر است ابر قهرمانان در سراسر جهان برای کاربردهایی فراتر از کامپیوتر های معمولی و برای مقاصد علمی و تحقیقاتی طراحی شده اند.از کاربردهای اصلی و ویژه این رایانه میشود به پیش‌بینی آب‌وهوا، شبیه‌سازی‌های علمی و حل معادلات پیچیده‌ی ریاضیاتی اشاره کرد.

ابررایانه سیمرغ، نخستین ابررایانه ساخت داخل کشور نیست. طی سال‌های پبشین، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه صنعتی شریف و چند مرکز علمی دیگر اقدام به ساخت ابررایانه‌هایی کردند و اکنون در حال استفاده هستند ولی این ابررایانه‌ها کاربردها و قدرت پردازشی محدودی داشته و با قدرتمندترین ابررایانه‌های ساخته شده در جهان فاصله زیادی داشتند.

بسیاری از کشورها سعی دارند فناوری‌های ساخت ابررایانه‌ها را بومی کنند. برای مثال، چین به تدریج در تلاش است از صفر تا صد ساخت یک ابررایانه را در داخل خاک کشورش و توسط شرکت‌های فناوری متعلق به خودش انجام دهد تا هیچ قطعه و بخشی از ابررایانه‌ها حتی پردازنده‌ها وابسته به شرکت‌ها و کشورهای دیگر نباشد.

چین برای ساخت پردازنده‌های ابررایانه‌ها، سرمایه‌گذاری بسیار عظیمی کرده و به ده‌ها شرکت تحقیقاتی، بودجه‌هایی چند صد میلیون دلاری می‌پردازد تا فناوری‌های ساخت تراشه‌های محاسباتی قدرتمندتر از نمونه‌های فعلی را توسعه دهند.

پاسخی بگذارید