خوش آمدید - امروز : پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶
خانه » اخبار » اجتماعی » آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی ” بهرمانی ” به دلیل عارضه قلبی درگذشت + بیوگرافی و عکس
آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی ” بهرمانی ” به دلیل عارضه قلبی درگذشت + بیوگرافی و عکس

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی ” بهرمانی ” به دلیل عارضه قلبی درگذشت + بیوگرافی و عکس

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی ” بهرمانی ” به دلیل عارضه قلبی درگذشت + بیوگرافی و عکس

در حالی به روزهای آخر سال 1395 نزدیک میشویم که خبر ناراحت کننده ای مزاج همه ایرانیان را تلخ کرد .

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی " بهرمانی " به دلیل عارضه قلبی درگذشت + بیوگرافی و عکس

آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران به علت عارضه قلبی به دیار باقی شتافت و ما در این مطلب بیوگرافی آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی Akbar Hashemi Rafsanjani را به همراه عکس های آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی منتشر کرده ایم .

تاريخ تولد، محل تولد، هنگام تولد:

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی Akbar Hashemi Rafsanjani در ۳ شهریور سال ۱۳۱۳ در روستای نوق در رفسنجان به دنیا امد.

پدر: حاج میرزا علی هاشمی بهرمانی
مادر: ماه بی بی صفریان
برادر: –
خواهر:-
همسر: عفت مرعشی
فرزندان: فاطمه ، محسن ، فائزه ، مهدی و یاسر

 

شهرت ، كنيه و لقب:

شهرت: اکبر هاشمی رفسنجانی

 

دوران زندگي:

بهرمان به معنی یاقوت سرخ است. علی اکبر دومین فرزند از 9 فرزند میرزا علی هاشمی بود: یک روحانی کشاورز که مالک بزرگترین مزارع پسته کشور بود. او که در یک مزرعه پسته بزرگ شد دو چیز را از پدر به ارث برد:مذهب و تجارت ؛ و درهر دو توانست آینده روشنی را برای خود رقم بزند.
به گفته خودش:نام خانوادگی هاشمی برای خانواده ما، با آن که سید نیستم، به این دلیل انتخاب شده است که نام جد پدری ما حاج هاشم بوده است. وی در پنج سالگی به مكتب خانه رفت و درس رسمی مدرسه را به همراه گلستان و قرآن یاد گرفت.او در سال 1327 برای تحصیل علوم دینی به قم آمد و پس از مدتی توانست از آیت الله بروجردی شهریه طلبگی بگیرد. آمدن هاشمی به قم با نهضت ملی شدن صنعت نفت هم زمان شد و او را كه به مسایل سیاسی علاقه فراوان داشت به دنیای مبارزه كشاند.

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی " بهرمانی " به دلیل عارضه قلبی درگذشت + بیوگرافی و عکس

آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی

علاقه فراوان به امام خمینی:

در همین دوران، او به امام خمینی علاقه فراوانی پیدا كرد و از شاگردان ایشان شد. در قم تحت اثر تعلیمات روح‌الله خمینی به سیاست روی آورد و به مخالفت با حکومت محمدرضا شاه پهلوی و انقلاب سفید او پرداخت. با تبعید روح‌الله خمینی، نقش هاشمی در مبارزه با شاه و نمایندگی خمینی در داخل کشور پررنگ‌تر شد.

 

مجله مكتب تشیع:

راه اندازی مجله مكتب تشیع در سال 1338 با همكاری شهید باهنر از كارهای مهم دوره طلبگی هاشمی، قبل از قیام امام است.

 

ازدواج:

در سال ۱۳۳۷ با عفت مرعشی که دختری از خانواده روحانی و از نوادگان سید محمد کاظم طباطبایی یزدی است ازدواج نمود.

 

فرزندان:

ثمره این ازدواج ۵ فرزند به ترتیب به نامهای فاطمه، محسن، فائزه، مهدی و یاسر است. دو دختر او با دو پسرحسن لاهوتی اشکوری امام جمعه سابق رشت و از دوستان او در زندان، (که یکی پزشک و دیگری دندان‌پزشک است) ازدواج کردند. از بین دختران او تنها فائزه هاشمی وارد سیاست شد و یک بار نماینده مجلس شورای اسلامی شد. فاطمه هاشمی نیز تا سال ۱۳۸۸ در بنیاد امور بیماری‌های خاص فعالیت داشت و محسن هاشمی رئیس سابق مترو تهران بوده‌است. مهدی هاشمی نیز مسئولیت‌هایی مانند ریاست سازمان بهینه سازی مصرف سوخت و ریاست مرکز تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی را برعهده داشته‌است.

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی " بهرمانی " به دلیل عارضه قلبی درگذشت + بیوگرافی و عکس

آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی

تاسیس چاپخانه:

از سال 1342 وارد مبارزات شد. در همین سال سربازی برای طلبه ها اجباری شد و او را به سربازی بردند، اما وی پس از دو ماه از سربازخانه فرار كرد و مجبور شد مخفی شود. بنابراین به شهر خود بازگشت. در فاصله بین دستگیری هایش، چاپخانه ای را تأسیس کرد که کتابهایی در زمینه اسلام و تاریخ ایران به چاپ می رساند.

 

كتاب سرگذشت فلسطین:

دراین ایام خود وی نیز چندین کتاب نوشت از جمله كتاب «سرگذشت فلسطین» را ترجمه و منتشر كرد که با توجه به ارتباط رژیم شاه با اسرائیل ، ممنوع الچاپ بود.

 

کتاب امیر کبیر ، قهرمان مبارزه با استعمار:

همچنین با علاقه ای که به امیرکبیر داشت کتاب «امیر کبیر ، قهرمان مبارزه با استعمار» را نیز به رشته تحریر در آورد.

 

زندان:

در اسفند 1343، به اتهام اقدام علیه امنیت كشور دستگیر شد و پنج ماه در زندان ماند. در طی این سال ها کمک های مالی کلانی برای پیشبرد اهداف آزادی خواهان مذهبی انجام داد (که حتی مقام رهبری نیز این مورد را تأیید کرده اند) در فاصله سال های 43 تا 46، بیشتر وقت او به برگزاری كلاس ها و مراسم مذهبی و البته سخنرانی علیه رژیم گذشت. این كارها باعث شد ساواك به فعالیت های هاشمی بسیار حساس شود. تا قبل از پیروزی انقلاب، او چند بار دیگر هم دستگیر شد و آخرین بار، مجبور شد مدتی طولانی، تا پاییز 57 در زندان بماند.

 

ریاست مجلس شورای اسلامی:

با پیروزی انقلاب ۱۳۵۷، مقام‌ها و مناصب متعددی همچون وزارت کشور، عضویت در شورای انقلاب و سرانجام ریاست مجلس شورای اسلامی را به دست آورد. در این دوره او نفر دوم قدرت در ایران شناخته می‌شد.

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی " بهرمانی " به دلیل عارضه قلبی درگذشت + بیوگرافی و عکس

آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی

كارهای مهم هاشمی بعد از آزادی تا سال 59:

راضی كردن كارگران شركت نفت به شكستن اعتصاب برای تامین سوخت داخلی، عضویت در شورای انقلاب، تاسیس حزب جمهوری اسلامی، سرپرستی وزارت كشور بعد از استعفای دولت موقت و برگزاری اولین انتخابات ریاست جمهوری.

 

ریاست جمهوری:

با مرگ روح‌الله خمینی، هاشمی به ریاست جمهوری رسید و قدرت او حتی از رهبر هم فزونی یافت. ولی با قدرت گرفتن تدریجی سیدعلی خامنه‌ای در مقام رهبر، نقش هاشمی در دور دوم ریاست جمهوری کم‌رنگ شد و با آغاز دوران اصلاحات و حمایت او از اصلاح‌طلبان، اگرچه همچنان ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام (و بعدها ریاست مجلس خبرگان) را برعهده داشت.

 

ریاست مجمع تشخیص مصلت نظام:

همزمان با آغاز دوران رهبری علی خامنه‌ای، هاشمی نیز به ریاست مجمع تشخیص مصلت نظام منصوب شد. با نزدیک شدن به پایان دور دوم ریاست جمهوری، کمسیون فرهنگ و ارشاد مجلس شورای اسلامی تلاش کرد تا اصلاحیه‌ای را به تصویب برساند که بر اساس آن، هاشمی بتواند برای سومین بار پیاپی در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند. این اقدام بی‌درنگ مورد اعتراض قرار گرفت. هاشمی نیز تصمیم گرفت ابتکار عمل را از دست ندهد و همگام با اصلاح‌طلبان مسیر اصلاحات را انتخاب کرد.

 

شرکت در انتخابات ریاست جمهوری:

هاشمی بار دیگر در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ شرکت کرد. با وجود آن‌که او در مرحله اول انتخابات آرایی بیش از محمود احمدی‌نژاد کسب کرده‌بود، ولی در مرحله دوم نتوانست بیش از ۳۶ درصد از آرا را کسب کند. در واقع، رای‌دهندگان ترجیح دادند از میان دو فردی که یکی را می‌شناختند و دیگری را نمی‌شناختند، ناشناخته را انتخاب کنند! کیت کرین ثروت هاشمی را یکی از دلایل شکست او در این انتخابات می‌داند. پیروزی او در انتخابات مجلس خبرگان رهبری در سال ۱۳۸۶، فرصتی برای جبران شکست‌های جدی پیشین از جناح تندرو محافظه‌کار فراهم آورد. هاشمی در تهران آرای بیشتری نسبت به سایر نامزدها کسب کرده‌بود و نماینده اول پایتخت محسوب می‌شد.

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی " بهرمانی " به دلیل عارضه قلبی درگذشت + بیوگرافی و عکس

آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی

بعد اقتصادی:

از بعد اقتصادی، برخلاف محافظه‌کاران راست سنتی که طرفدار دیدگاه بازار آزاد هستند، رفسنجانی به یک اقتصاد ترکیبی معتقد است. برای نمونه او به ملی کردن صنایع بزرگ و مالیات‌های سنگین باور داشته و در کنار آن دیدگاه مترقی‌ای به حوزه فرهنگ دارد.

 

ازخودگذشتگی او نسبت به روح‌الله خمینی:

برای نمونه ازخودگذشتگی او نسبت به روح‌الله خمینی و افکار او، شیفتگی او نسبت به نهضت ملی شدن صنعت نفت به رهبری محمد مصدق و حتی به نهضت آزادی از این موارد است. درواقع او به نهضت آزادی و مهدی بازرگان تمایل داشت.

 

تحصيلات و مدارك علمي:

تحصیل علوم حوزوی در قم

 

مسئوليت ها و مقام ها:

راه اندازی مجله مكتب تشیع
وزیر کشور
عضویت در شورای انقلاب
ریاست مجلس شورای اسلامی
رییس جمهور
ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام
ریاست مجلس خبرگان
تاسیس حزب جمهوری اسلامی
سرپرستی وزارت كشور
موسس جامعه روحانیت مبارز
ائمه جمعه موقت تهران
نماینده امام(خمینی) در شورای عالی دفاع
جانشین فرمانده کل قوا
آثار :

وی تعدادی کتاب با عنوان مجموعه خاطرات روزانه دارد. بر اساس خاطرات و دیدگاه‌ها، سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های او چندین کتاب مستقل نوشته شده‌است. علاوه براین، متن کامل خطبه‌های نماز جمعه، مصاحبه‌ها، سخنرانی‌ها و نطق‌های پیش از دستورش در مجلس به صورت کتاب‌های جداگانه منتشر شده‌است.
دوران مبارزه
امیرکبیر قهرمان مبارزه با استعمار

 


1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره اولین امتیاز را ثبت کنید
Loading...
اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب برای سایت اولی ها محفوظ است
Facebook | Instagram | Pinterest | Google+ | Twitter