آموزش خواندن و نوشتن به کودکان

آموزش خواندن و نوشتن به کودکان
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹-۰۵-۰۲
1115 بازدید
زمان مطالعه: 5 دقیقه

آموزش خواندن و نوشتن به کودکان آموزش خواندن و نوشتن به کودکان – چگونه به کودک خود خواندن بیاموزیم؟ آموزش خواندن به کودک، یک راه آموزنده و مفید، برای کودکان […]


آموزش خواندن و نوشتن به کودکان

آموزش خواندن و نوشتن به کودکان – چگونه به کودک خود خواندن بیاموزیم؟

آموزش خواندن به کودک، یک راه آموزنده و مفید، برای کودکان و والدین است. این کار می تواند برای انجام کارهای مدرسه یا تنها برای رشد و پیشرفت وی باشد. می توانید آموزش خواندن را در منزل شروع کنید. کودکان، خواندن را در زمان کوتاهی می آموزند، به شرط آن که از ابزار و شیوه های مناسبی استفاده کنید.

آموزش خواندن و نوشتن به کودکان – عادت دادن کودکان به خواندن مداوم

به دست آوردن مهارت در هر کاری، بدون تداوم در انجام آن سخت است. برای اینکه کودک شما به کتاب‌ خواندن علاقه مند شود، باید به طور دائم او را به خواندن وادار کرد. اگر مقدور است از زمان خردسالی کودک شروع کنید و تا سن ورود به مدرسه ادامه دهید. کتاب هایی که مناسب سن و در سطح فهم ‌او هست را تهیه و برای او بخوانید (روزی ۳ تا ۴ کتاب).زمانی که بزرگتر شد و به دبستان رفت، آرام شروع کنید به خواندن کتاب هایی با سطح بالاتر. (سعی شود داستان هایی را انتخاب شود که به آنها علاقه مند باشد). به دنبال کتاب هایی بگردید که شیوه های خواندن متفاوتی دارند. به این منظور که کودک خود را نیز در خواندن کتاب شریک کنید. مثلاً، کتاب های دارای صفحات لمس کردنی، بازی و یا بو هستند.

آموزش خواندن و نوشتن به کودکان – پرسش های مشارکت دهنده مطرح کنید

قبل از اینکه کودک شما خواندن بیاموزد، چگونگی فهم و درک مطلب را یاد می گیرد. زمانی که داستان را بلند می خوانید ، سوالاتی راجع به داستان یا شخصیت ها بپرسید. به طور مثال: “سگ رو می بینی؟”. زمانی که درک کودک بیشتر شد، می توانید سوالات پیچیده تر را مطرح کنید. به کمک این سوال ها می توانید قدرت تحلیل کودکتان را بالا ببرید . این کار قبل از سن 4-5 سال ممکن نیست.

آموزش خواندن و نوشتن به کودکان _ دردسترس گذاشتن کتاب ها

اینکه در خانه تان کتاب باشد اما کودک به آن دسترسی نداشته باشد، ایده ی جالبی نیست. کتاب ها را روی زمین و در فضاهای باز بگذارید، به این منظور که بتواند آن ها را در بازی های خود وارد کند.وقتی که کودک تان راحت توانست کتاب ها را بخواند و در دست بگیرد، مراقب باشید که آن ها تمیز بوده، ضمن اینکه خیلی هم گران نباشند. می توانید برای خود، یک کتابخانه ی اختصاصی تدارک ببینید. مکانی برای کتاب خواندن، نزدیک کتابخانه ایجاد کنید. چند بالش کوچک، پتو و صندلی راحت تهیه کنید. همچنین کیک و نوشیدنی ‌و خوراکی.

آموزش خواندن و نوشتن به کودکان _ به یک کتابخانه دسترسی داشته باشید

این کار‌می تواند به دو صورت باشد. کتابخانه ی کوچکی در منزل خود تهیه کنید و چندین کتاب قابل فهم و در سطح کودکتان در آن قرار دهید، و یا به صورت هفتگی، به کتابخانه ی عمومی محله ی خود بروید. داشتن تعدادی کتاب زیر بغلتان، اشتیاق فرزند شما را (به خصوص اگر کمی بزرگ شده باشد)، برای مطالعه بیشتر و دامنه ی واژگان او را وسیع تر خواهد کرد.دوباره خواندن یک کتاب را تنها به این دلیل که قبلا چند بار آن را خوانده اید از دست ندهید.

آموزش خواندن و نوشتن به کودکان _ شروع به دخالت دادن کلمات صدا دار

پیش  از آموزش الفبا به کودکتان، به او کمک کنید تا بداند خطوط یک صفحه با کلماتی که می گویید رابطه مستقیم دارد. زمانی که با صدای بلند کتاب می خوانید، هر کلمه ای را که بیان می کنید با انگشت نشان دهید. این کار به کودکتان‌ کمک می کند که رابطه ی کلمات و خطوط روی صفحه را با کلماتی که شما می گویید، از نظر آوایی فرا بگیرد.

آموزش خواندن و نوشتن به کودکان _ از به کار بردن کارت های “کمک حافظه” خودداری کنید

بعضی شرکت ها اعلام می کنند که کارت های کمک حافظه برای کودکان خردسال و پیش دبستانی مناسب است. این ابزار به هیچ عنوان به آن ها خواندن را آموزش نمی دهد، بلکه به‌ کودکان، برقرار‌ کردن رابطه ی بین یک تصویر و یک ‌کلمه را با به کار‌گیری تصویری متناسب یاد میدهند. به طور کلی کارت کمک حافظه، شیوه ی کارآمد و مفیدی برای آموزش خواندن نیست. سعی کنید از این کار‌ خودداری کنید.

آموزش خواندن و نوشتن به کودکان _ حروف الفبا را به کودکان خود بیاموزید

زمانی که درک کودک شما از کلمات بیشتر شد، شروع به تبدیل کلمات به حروف ‌جداگانه کنید. درست است که آموزش الفبا همراه با شعر و آهنگ، معمول ترین روش آموزش حروف است، اما سعی کنید خلاقیت به خرج دهید. هر حرف را با نام آن توضیح دهید. اما فعلا خودتان را برای آموزش صدای هر حرف به دردسر نیندازید.سعی کنید با هر‌ حرف یک بازی انجام دهید. مثل بازی توپ (به این شکل که حروف الفبا را روی زمین بچینید تا فرزندتان توپ‌ را به سمت حرفی که از او می خواهید، پرتاب کند) یا از او بخواهید که حرف مورد نظرتان را در وان حمام صید کند. این ها بازی هایی هستند که او را در رشد در‌چندین سطح تشویق میکند.

  آموزش خواندن و نوشتن به کودکان _ کلمات هم آوا را به کودک خود بیاموزید

  برای کودک، مَتَـل های کوتاه بخوانید و سپس لیستی از کلمات هم آوا مثل: آب، تاب، قاب و … تهیه کنید. کودک شما کم کم با کلماتی که در اثر ترکیب حروف ایجاد می شوند، آشنا می شود.

  آموزش خواندن و نوشتن به کودکان _ برای کودک خود داستان های کوتاه تعریف کنید

  احتمالا زمانی ‌که فرزندتان شروع به خواندن بکند، دبستانی ‌خواهد بود و آموزگارش مطالب و تکالیفی را به او خواهد داد. تشویقش کنید که تکالیفش را با به کار گیری تکنیک های آواشناسی انجام دهد. زمانی ‌که دایره لغاتش افزایش یافت در سطحی است که معنی داستان ها را بهتر متوجه می شود. به کودکتان اجازه دهید به تصاویر کتاب نگاه کند،. تصاویر و ارتباط آنها با کلمات، برای ‌فهم مجموعه ی کلمات مفید خواهد بود.

  آموزش خواندن و نوشتن به کودکان _ از‌ کودکتان‌ بخواهید برایتان داستان تعریف ‌کند

  بعد از هر‌بار‌ خواندن، از ‌کودک خود بخواهید برایتان داستان‌ را دوباره بگویند. او را وادار کنید جزییاتی را به داستان اضافه کند، اما منتظر یک داستان ساخته و پرداخته شده نباشید. یک روش جالب و سرگرم‌ کننده، استفاده از عروسک ها به جای شخصیت های داستان است؛ به این ‌صورت که کودک به کمک آن ها برایتان داستان را تعریف ‌کند.

  آموزش خواندن و نوشتن به کودکان _ سئوالاتی راجع به داستان مطرح‌ کنید

  مانند زمانی ‌که شما‌ برای کودکتان داستانی می خوانید و او سوال می پرسد، هر بار‌ که ‌کودکتان قصه ای تعریف می کند، شما هم از او سوالاتی راجع به داستان بپرسید. ممکن است در ابتدا جواب به پرسش های شما برای او دشوار باشد، اما با گذشت زمان، مهارت لازم برای پاسخ دادن به سئوالات شما را به دست خواهد آورد .تهیه کردن فهرستی که کودک شما بتواند آن ها را بخواند. توانایی فهمیدن سوالات، تقریبا به اندازه ی پاسخ دادن به آنها مهم است. با سوالات مستقیم و مشخص شروع کنید، نه با سوالات مفهومی

  آموزش خواندن و نوشتن به کودکان _ هم زمان با خواندن، نوشتن را نیز به او بیاموزید

  خواندن، ‌پیش در آمدی برای نوشتن است، اما زمانی که کودک توانایی خواندن را به دست آورد، به او همزمان در یادگیری نوشتن کمک کنید. اگر همزمان ‌نوشتن را بیاموزند، خواندن را نیز راحتتر و با سریع تر فرا خواهد گرفت. به خاطر سپردن حروف، خوب گوش دادن به آوا ها همراه با نوشتن، هوش نوآموزان را تقویت خواهد کرد. بنابر این به او نوشتن حروف و کلمات را بیاموزید.به خاطر داشته باشید، زمانی که فرزند شما بتواند کلمات را هجی ‌کند، توانایی خواندنش هم بهتر خواهد شد. به آرامی پیش بروید و انتظار نداشته باشید که او بی عیب باشد.


  برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,  پاسخی بگذارید