خانه » بیوگرافی » بزرگان و مشاهیر » آریو برزن سردار بزرگ تاریخ ایران را بهتر بشناسیم + عکس آرامگاه آریوبرزن

آریو برزن سردار بزرگ تاریخ ایران را بهتر بشناسیم + عکس آرامگاه آریوبرزن

آریو برزن سردار بزرگ تاریخ ایران و جهان است که در برابر حمله اسکندر مقدونی به ایران زمین، دلیرانه از سرزمین خود پاسداری کرد و در این راه جان باخت و حماسه‌ی دربند پارس (ممسنی کنونی) را از خود در تاریخ به یادگار گذاشته است.

عده ای زادگاه آریو برزن را ممسنی و عده ای هم کهگیلویه و بویر احمد می دانند ولی با توجه به مشابهت زبانی ، فرهنگی و پوشش مردم این دومنطقه میتوان گفت در آن زمان حصاری بنام مرز بین این دو منطقه نبوده و و زادگاه آریو برزن تمام این پهنه جغرافیایی است.

اسکندر مقدونی در سال 331 پیش از میلاد، پس از پیروزی در سومین جنگ خود با ایرانیان، بر بابل و شوش و استخر چیرگی یافت و برای دست یافتن به پارسه، پایتخت ایران روانه این شهر گردید.

آریوبرزن

آریو برزن

اسکندر برای فتح پارسه سپاهیان خود را به دو پاره بخش کرد: بخشی به فرماندهی «پارمن یونوس» از راه جلگه «رامهرمز و بهبهان» به سوی پارسه روان شد و خود اسکندر با سپاهان سبک اسلحه راه کوهستان (کهکیلویه) را در پیش گرفت

سپاه ایران هم به دو بخش تقسیم میشود و یوتاب (خواهر آریو برزن) با عده ای از لشکریان به سمت جلگه رامهرمز و بهبهان روانه میشوند و خود آریو برزن به پیکار با اسکندر مقدونی میرود.

سنگین ترین نبرد آریو برزن با اسکندر در دو منطقه تنگ تکاب (کهگیلویه کنونی) و در نهایت نبرد دربند پارس (ممسنی کنونی) شکل میگیرد

در جنگ دربند پارس آخرین پاسداران ایران با شماری اندک به فرماندهی «آریوبرزن» دربرابر سپاهیان پرشمار اسکندر دلاورانه دفاع کردند و سپاهیان مقدونی را ناچار به عقب نشینی نمودند. با وجود آریوبرزن و لشکریان دلاورش، گذشتن سپاهیان اسکندر از این تنگه‌های کوهستانی امکان‌پذیر نبود. ازاین رو اسکندر به نقشه جنگی ایرانیان درجنگ «ترموپیل» (Thermopyle) متوسل شد و با کمک یک اسیر یونانی از بیراهه و گذر از راه‌های سخت کوهستانی خود را به پشت نگهبانان ایرانی رساند و آنان را در محاصره گرفت.

آرامگاه آریو برزن

آریوبرزن با ۴۰ سوار و ۵۰۰۰ پیاده و وارد کردن تلفات سنگین به دشمن، خط محاصره را شکست و برای یاری به پایتخت به سوی پارسه (Persepolis) شتافت. ولی سپاهیانی که به دستور اسکندر از راه جلگه به طرف پارسه رفته بودند، پیش از رسیدن او به پایتخت، به پارسه (تخت جمشید) دست یافته بودند. آریوبرزن با وجود واژگونی پایتخت و در حالی که سخت در تعقیب سپاهیان دشمن بود، حاضر به تسلیم نشد و آنقدر در پیکار با دشمن پافشرد تا گذشته از خود او همه یارانش از پای درافتادند و جنگ هنگامی به پایان رسید که آخرین سرباز زیر فرمان آریوبرزن به خاک افتاده بود.

در بزرگی آریو برزن همین بس که کتب تاریخی و مورخان بزرگ دنیا از او بعنوان وفادارترین فرمانده تاریخ نسبت به وطن یاد کرده اند.

آرامگاه آریو برزن :

آرامگاه آریو برزن یا دخمه سنگی دا و دوور (مادر و دختر) در منطقه ی حسین آباد و مراسخان رستم ممسنی و در دامنه ی کوه آنا استان فارس قرار گرفته است.این دخمه در ارتفاع تقریبی ۳۰۰ متری قرار دارد.

آرامگاه آریو برزن

میطلبد مسئولین محترم توجه ویژه ای به این اثر ارزشمند تاریخی داشته باشند تا از گزندهای احتمالی در امان بماند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*