خانه » گردشگری » آبشار مارگون شهرستان سپیدان، آبشاری برای تمام فصل های سال

آبشار مارگون شهرستان سپیدان، آبشاری برای تمام فصل های سال

آبشار مارگون شهرستان سپیدان، آبشاری برای تمام فصل های سال

آبشار مارگون یکی از زیباترین آبشارهای ایران است که درست در مرز میان استان های فارس و کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد و طراوتی وصف ناشدنی را برای این دو همسایه به ارمغان می آورد.

موقعیت دقیق آبشار

آبشار مارگون در دره های غرب شهرستان سپیدان قرار گرفته و فاصله آن تا اردکان فارس حدود ۴۸ کیلومتر است. از سوی دیگر این آبشار در شرق یاسوج و در فاصله ۶۵ کیلومتری آن قرار دارد. آبشار مارگون در کنار روستایی به همین نام واقع شده است.
ویژگی ها

مارگون از آن دسته آبشارهایی است که اصطلاحاً به آن ها آبشار چشمه ای می گویند؛ به این معنا که هیچ رودخانه ای پیش از این آبشار و بالاتر از آن وجود ندارد بلکه آبشار مستقیماً از چندین چشمه که در بدنه صخره است سرچشمه می گیرد و فرو می ریزد.

آبشار مارگون با داشتن چشمه های متعدد که ارتفاع آنها بین ۷۰ تا ۷۵ متر و عرض حدود ۱۰۰ متر است، یکی از بزرگ ترین آبشارهای چشمه ای جهان و به اعتقاد بسیاری از طبیعتگردان بزرگ ترین آن هاست.
آبشار مارگون پس از فرودی زیبا از سنگ ها و صخره های سبز، رودخانه ای را به وجود می آورد که باغ های میوه و مزارع روستاییان را سیراب می کند.
آبشار مارگون در فصول گوناگون

پوشش گیاهی در اطراف آبشار، در فصل های بهار و تابستان بسیار دیدنی و زیبا است. منطقه ای که روستا و آبشار مارگون در آن قرار دارد زمستان ها عموماً پوشیده از برف است و همین برف ها ذخایر آبی آبشار و اطراف آن را تأمین می کند.
پاییز مارگون نیز اگرچه زیاد طولانی نیست اما رنگ و جلوه ای دیگر از طبعیت بکر این منطقه را به نمایش می گذارد.
پوشش گیاهی متنوع و وجود گونه های مختلف جانوری در مناطق طبیعی مارگون سبب شد تا به عنوان یک منطقه حفاظت شده در سال ۷۸ در فهرست آثار ملی به ثبت برسد.

امکانات رفاهی

از آنجا که آبشار مارگون در دره ای پرشیب واقع شده فضای زیادی برای پارکینگ و یا نشستن و چادر زدن ندارد اما با این حال بخش هایی از اطراف آن مسطح شده و تا حد امکان می توان در آنجا اقامت کرد. سرویس های بهداشتی و نصب سطل های زباله از جمله تلاش هایی است که مسئولین برای رفاه حال گردشگران و پاکیزه نگه داشتن محیط آبشار مارگون انجام داده اند.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*